Vectra jumissa

Eiymmärrä

No niin nyt kävi niin että Vectraa ajaessa kuului lievä pamaus ja luulin että rengas meni mutta ei mitään,ainoastaan jarrut menivät jumiin äkillisesti,hetken päästä tilanne parani mutta en tiedä uskallanko ajaa sillä.Mikähän on vikana? Olisiko pakkasella oma syynsä siihen?

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisiko

      syytä vaihtaa jarrupalat..

    • exvectra

      Melko varmaan takaa käsijarrukengästä lähti kitkapinta irti ja kiilautui rummun väliin. Itsellä kävi sama juttu vm-97 vectrassa. Takajarruina oli siinä levyjarrut käyttöjarruna ja levyn sisällä rumpu jossa on käsijarrukengät.
      Itse en ainakaan paljoa ajelisi ennen kuin on korjattu. Auto ilmaan ja kokeile mikä pyörä jumittaa ja jos on takajarru jumissa niin molemmile puolille uudet käsijarrukengat ja jarrupalat. Tarvittaessa myös käsijarruvaijerit ja jarrulevyt/rummut. Vaijerit kannattaa vaihtaa jos on vähänkin vikaa. Ne jumittaa helposti käsijarrun päälle pakkasella jos pääsee vesi vaijerin sisälle.

      • exvectra

        .... jos ei työkalut pysy käsissä niin ehdottomasti korjaamolle. Ainakin vaijereiden vaihto on vähän kelju homma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      136
      5176
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      71
      3566
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      108
      3437
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      56
      2731
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      35
      2349
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      117
      1691
    7. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      359
      1192
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1166
    9. 49
      902
    10. PrimeTimen kaikkitietävä yli-ihminen taas superasiallisena

      Joku mistään mitään tietämätön antaa täysin vääriä ohjeita ihmisille. Onneksi maailmanhistorian ylivoimaisin yleisnero k
      Ähtäri
      59
      745
    Aihe