Ensimmäistä kertaa Thaimaaseen

Thaimaa2016

Olemme suunnittelemassa ensimmäistä matkaamme Thaimaan suuntaan ja kaikista kiinnostavimmalta vaikuttaa yhdistelmämatka Krabi-Koh Lanta. Olemme 40 pariskunta, joilla on teini-ikäinen poika, joten mitään baarielämää emme etsi. Onko teillä kokemuksia seuraavista hotelleista: Aonang Cliff Beach Resort ja Peace Laguna Resort Krabissa sekä Crown Lanta resort ja Lanta Sand Resort. Nämä on Aurinkomatkojen hotellivaihtoehdot. Olisi kiva kuulla vastaavalla Aurinkomatkojen reissulla olleilta kokemuksia paikoista ja näistä hotelleista.

8

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haddivaddi1500

      Kuljen itse aina omatoimimatkoilla, joten en tiedä Aurinkomatkoista tai hotelleista paljoa, mutta ko. paikoista tiedän jotain:
      Kun puhutaan Krabista tarkoitetaan yleensä Ao Nangia. Krabin kaupunki on vähän matkan päässä eikä se ole käsittäkseni loma/rantakohde. Katsoin netistä, että nuo mainitsemasi Ao Nangin hotellit ovat molemmat hyviä sijainniltaan, pääkadun varrella lyhyen matkan päässä rannasta ja rantakadulta, jossa on paljon elämää. Rannalta pääsee saarille pitkähäntäveneillä ja tehkää ihmeessä näitä päiväreissuja; ne ovat sitä parasta antia täällä. Joko ostatte pelkän lipun tai valmiiksi järjestetyn matkan. Noilla valmiilla retkillä on yleensä myös snorklausta, josta poikanne ihan varmasti tykkää.

      Suosittelen käymään Raileyn rannalla. Se on siinä Ao Nangin lähellä mantereella, mutta sinne pääsee vuorien takia vain veneellä. Nätti ranta. Raileyn rannalla kannattaa vuokrata kajakki ja kierrellä pikkuisten saari/vuorien ympärillä ja meloa lähellä oleville rannoille.
      Se oli tosi hienoa. Menopaluulippu Raileylle maksaa 200 bahtia/hlö ja liput voi ostaa siitä rannan lähellä olevasta kopista (löytyy kun kävelette hotellilta suoraan rantaa kohti). Menette sitten lipun kanssa tien toiselle puolelle, jossa on sinipaitaisia veneenkuljettajia. He opastavat teidät veneelle, kun porukkaa on kasassa 6-8. Samalla lailla tullaan Raileyltä takaisin.

      Jos poikanne haluaa kokeilla kalliokiipeilyä, sekin onnistuu Raileyllä. Kävelkää länsirannalta itärannalle (Village Resortin läpi menee polku toiselle puolelle, lyhyt matka) ja siellä suuntaatte rantaa myöten eteläänpäin, jossa tällainen paikka löytyy. Heillä on varmuusköydet, joten kiipeily ei ole niin vaarallista kuin miltä kuulostaa. Jos jatkatte polkua vielä pidemmälle, päädytte nätille Phra Nangin rannalle. Kiva polku, älkää pelästykö apinoita.

      Poda-saarella kannattaa myös käydä.

      Maisemat ovat Ao Nangissa karstivuorien ansiosta sitä kauneinta Thaimaata. Älkää pelästykö Thaimaan ensivaikutelmaa (joka on kaikista aika ikävä ja tulee mieleen, että kannattikohan tänne tulla). Yleisten alueiden puhtaanapito ei toimi, roskiksia ei yleensä ole.

      Koh Lantan maisema on vähän tylsä ja lättänä Ao Nangin jälkeen. Rannat olivat siellä kuitenkin siistimmät kuin Ao Nangissa. Ja Koh Lantalla on vähemmän tekemistä. Huomatkaa, että Phi Phi -saarille on molemmista paikoista suurinpiirtein sama matka, joten jos olette sinne tekemässä retkeä, se kannattaa säästää Koh Lantan ajalle.

      Crown Lanta -hotelli on lähempänä saaren pohjoispään kaupallista keskittymää Saladania, mutta ranta ei ole siinä ehkä niin miellyttävä kuin Long Beach, jossa toinen mainitsemasi hotelli sijaitsee. Kulkeminen tuktukilla on kuitenkin halpaa.

      Vilkaisin Aurinkomatkojen sivuja; tuo Krabi-sivulla oleva etusivun kuva on Phi Phi -saarelta. Siellä kuvattiin Leonardo DiCaprion tähdittämä (todella tyhmä) Beach-elokuva, jonka vuoksi juuri tuo ranta on tupaten täynnä veneitä ja ihmisiä.

    • Hei!
      Olemme olleetv. 2008 AM matkoilla Krabilla ts. Ao Nangissa Peace Laguna Resortissa. Tykkäsimme kovasti hotellista ja sijainnista. Meillä oli Deluxe-bungalow, joka oli hyvän kokoinen 2 2 perheelle. Olemme olleet Ao Nangissa ja Koh Lantalla myös 2012-2013, tuolloin kyllä omatoimimatkalla. Komppaan edellistä vastaajaa eli Ao Nangin rannalle ei kannata missään nimessä jäädä, vaan pitkähäntäveneille läheisille saarille: Ko Hong, Poda, Chicken Island, Phrang cave beach jne. Ko Hongilla ihana laguuni, samoin Phrang cave beahiltä pääsee kiipeämään haasteellista viidakkopolkua pitkiä laguunille (joka on melko kuiva tähän aikaan). Ao Nangissa riittää tekemistä ja täältä löytyy kyllä aikaisemmista viestiketjuista paljon vinkkejä nähtävyyksistä ja tiietoa paikoista joissa kantsii käydä. Hyvä nettisivusto on: http://www.minnethaimaassa.com/.

    • Thaimaa2016

      Kiitos vinkeistä! Kohteeksi on nyt päätetty Ao Nang ja Finnmatkojen Krabi Thai Village.

      • JuuriPalannut

        Toi Peace Laguna tai Cliff olisi kyllä ollut paljon parempi vaihtoehto.


    • hotchilipepperandsalt

      Katsokaa video Peace Lagunan uima-altaalta. Älkää säikähtäkö, vaikka vähän inhottavalta se näyttääkin! https://www.youtube.com/watch?v=A9bsrwLlxkA

      Lisäksi matkakertomuksia ja kuvia tästä: http://aeta24.com/

      Me olimme koko loman (3vkoa) Ao Nangissa tammikuussa -13. Lukuun ottamatta päivän saariretkiä. Ja yhtä viikonloppua, jonka ostimme paikallisilta Koh Lantalle, jossa oli ihanan rauhallista Ao Nangin hulinan lomassa. Jos menisimme Krabille uudestaan, olisimme puolet ajasta Koh Lantalla ja puolet Ao Nangissa.

      Mutta koska teillä on jo matka varattuna, niin suosittelemme tuota edullista muutaman päivän retkeä Koh Lantalle. Siten saatte samalla matkalla nähdä kaksi hyvin erilaista lomakohdetta.
      Toiset tykkäävät mennä aina samaan paikkaan, me taas haluamme nähdä maita ja mantuja mahd. monipuolisesti.
      Mukavaa matkan odotusta teille... :)

      • OtuksiaOn

        Oho, hieno video teillä! Että monitorlizard oikein uima-altaaseen. Sillähän on tyyliä ja makua, ettei sitä missä tahansa mutalikossa uiskennella. Saarireissulla näkee niitä parimetrisiäkin lizardeja.
        Joo, tuolla Krabin alueella kohdattin myös käärme rantapolulla. Apinat hauskoja, mutta voivat purra, joten varovaisuutta luontokappaleiden kanssa siellä!


    • Thaimaaseeseeseen

      Thaimaahan, ei Thaimaseen! Ja ikinä en menisi Aurinkomatkojen tai muunkaan firman paketimatkalle vaan ns. omatoimimatkalle.

      • THAIMAAHAN

        Just niin, että Thaimaahan mennään. Ei kuunaan Thaimaaseen joka kuulostaa karseelta, vaikka en mikään pilkunviilaaja olekaan.
        Jos ensikertalaisista tuntuu turvallisemmalta mennä valmismatkalle, niin mikäs siinä. Ap kertoi jo, että varaus on Finnmatkoilta. Hyvää reissua vaan!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1757
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      46
      1094
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      964
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe