Pennun sisäsiisteys ongelma

Dogipennunongelmia

Meillä on noin 5½ kk vanha Tankandoggi narttu jonka sisäsiisteydessä on ongelmia. Luovutusiästä n. 3 kk ikään asti pissasi hyvin ulos, vaikka aina välillä päästikin sisään. 3 kk iässä alkoi pissailla enemmän sisälle. On viety ulos ahkerasti aina ruuan, leikin ja nukkumisen jälkeen, ja muutenkin vain. Nykyään tilanne on sellainen, ettei tee tarpeitaan ulos yhtään vaan tekee kaikki sisälle. Lattioita on pesty yms. Tänäkin aamuna vein pennun ulos ja yritin pissattaa / kakattaa sitä n. 20 min. Ei tehnyt mitään. Heti kun pääsimme takaisin sisälle niin koira juoksi olohuoneeseen ensin pissalle, jonka jälkeen kakalle.
Eli toivottavasti teillä olisi antaa joitakin vinkkejä millä tämän asian saisi kuntoon! :) Kun vielä teki ulos niin sai kovasti kehuja, aina mutta nykyään kun ei enää tarpeita ulos tee niin sekin on pois suljettua.. :/

-Kiitos teille jotka vastaavat!

8

131

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfdfghfghgfh

      -kauemmin ollaan ulkona ja useammin ulos (tunnin-kahden välein väh.)
      -puhtaalla etikalla/pissaan tarkotetulla aineella lattioiden pesu
      -ei toruta sisällä kakkaamisesta/pissaamisesta (voi aloittaa huomiohakuisuuden/voi mennä piiloon pissalle)
      -kehaistaan ulkona pissaamisesta maltillisesti

      20 min pihalla on turhan lyhyt aika jos koira ei osaa pissata ulos. Siellä on oltava sen aikaa, että pissa väkisinkin tulee. Kävelkää reippaasti, että pistää suoliston toimimaan.

      On normaalia, että jossain kohtaa sisäsiisteys ottaa takapakkia. Syytä en tiedä, mutta monilla tätä tuntuu käyvän silti =)

      • Dogipennunongelmia

        Okei, koitampa hyödyntää näitä. Etikalla ollaankin jo lattioita pesty, mutta ei koiraa hetkauta. :D


    • sdgdfgfdgdfgdf

      Tiedän tapauksen jossa koira monta kk pissasi jatkuvasti sisälle (siis ihan jatkuvasti), vaikka teki uloskin välillä. Epäiltiin ties mitä virtsatietulehdusta jne, mutta ongelma vaan sinnikkäällä ulkoilutuksella meni ohi. Nykyään koira on sisäsiisti. Ei siinä auttanut kuin aika ja sinnikkyys.

    • Urheiluharrastus

      Minun yhdellä kaverilla oli sisäsiisteysongelma noin 7-8kk vanhan kanssa joka tuli muualta. No, siispä toimeen vaan. Välillä hän ja puolisonsa ravasivat lähes vuorotta ulkona, niin että ne pissat ja kakat todella tuli sinne ulos. Mutta se tarkoitti kerrankin noin 3 tunnin käppäilyä lähimaastoissa. Se koira teki ihan samaa, kävi ulkona ja tuli sisälle tekemään asiat. Mutta niin monta kertaa päivässä ulos vaan (eli siis se 3 lenkkiä ei riitä, vaan puhutaan nyt ehkä 8-10 kertaa vrk) ja jos on pakko niin yötä myöten sitten. Alle 6 kk vanha ei pysty yötä välttämättä vielä pidättämäänkään.
      Lisäksi pentu jotenkin pitää turvallisena pissia kotiin ja ulkona on liikaa häiriöitä. Saahan se oikeasti myös kävellä ilman ketään muuta ja hössötystä ihan rauhallista omaa tahtiaan? Ei kai kukaan kakkaa saa väännettyä jos koko ajan on kiire jonnekin tai ihan kamalasti kaikkea muuta!

      Muutama kuukausi tehokasta mutta rauhallista ulkoilua vaikka vuonronperään (3-6 kk teillä, älkää varautuko lyhyeen aikaan koska se vaan syö ja turhauttaa, mutta jos nyt sattuukin nopeammin oppimaan niin se on iloinen yllätys) ja vot, oppii. Aikaa vaan ja aikaa vaan ja enemmän pissakierroksia ulos ja pidempiä aikoja ulkona oleskelua 20 minuuttia se jaksaa kyllä pidättää ja on vielä niin innossaankin sen ajan että UNOHTAA tehdä asiansa, lapsi kun on. Eli niin kauan pitää olla ulkona että voi jo tehdä tarpeetkin kun on melkein tylsää ;)
      Kyllä se siitä, kärsivällisyyttä vaan!

      • Dogipennunongelmia

        Okei, koitetaanpas sitten tuollaista. Tosiaan on saanut olla meidän (omakotitalon) suurella pihalla lähes aina vapaana, aina tietenkin narulenkillä käyty myös.


    • Jebbare

      Muista tosiaan varmuudelta käydä sulkemassa pissatulehduksen mahdollisuus pois jos äkkiseltään on sisälle alkanut tekemään muuten samat sanat kuin yllä.

      • Dogipennunongelmia

        Juu, ei pitäisi olla mitään kun eläinlääkärissä ollaan käyty!


    • mikä_avuksi

      Meidän 6kk daiju pissää yöllä sisälle. Se tulee herättämään neljän viiden aikaan, mutta on aina jo pissannut siinä vaiheessa matolle. Lammikko on "lämmin" eli käytännössä tämä tooppe, joka yö, ensin pissaa sisälle, ja sitten tulee herättämään. Alkaa vaikuttamaan siltä, ettei se edes tiedä, että ulos pitäisi tehdä/yöllä pitäisi pidättää? Ollaan aina päästetty se heti perään pihalle, muttei se tietenkään enää sinne mitään tee, kun on jo tehnyt sisälle....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1072
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      852
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      846
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      828
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      185
      821
    6. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      702
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      696
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      680
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      663
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      624
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      40
      518
    13. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      46
      502
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      464
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      448
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      372
    Aihe