Töitä hakenut,pitkä kokemus ja yliopistotutkinto. Tästä huolimatta ei vain töitä saa. Ikä pilaa kaiken mahdollisuuden. Viimeisen työnantajan vaihtoehdot oli potkut tai korvaus lähtemisestä. Hyvätahtoisena otin korvauksen ja kuvittelin saavani töitä, mutta toisin kävi. Nyt olen saanut rangaistuksen tästä sillä yhteiskunta ei minua tue mitenkään vaikka olen työtön. Summaten tilanteeni: ei ole töitä, tuloja eikä kukaan näytä edes olevan kiinnostunut tilanteestani.
Mitä tästä opin on se, että jos jotain tuloja haluaisin saada niin olisi tehtävä rikos tai jotain pahempaa sillä vankila tuomio tuntuisi helpommalta kuin nykyinen elämän tilanteeni on työttömänä. Vankilassa on kuitenkin jotain tekemistä ja saa rahaa sekä ruokaa. Työttömänä kun en saa yhtään mitään.Rahaa tulisi enemmän kuin työttömänä ollessa.
Turhaa elämää
3
114
Vastaukset
- Otan_osaa
Oletko lähtenyt vapaaehtoisesti toistaiseksi voimassa olevasta työsuhteesta? Siitä joutuu karenssiin ennen kuin alkaa päivärahat tulla. Yliopistotutkinnoista sanon sen että ennen hoettiin että opiskele akateeminen tutkinto niin töitä riittää, eipä se pidä paikkaansa. Riippuu täysin siitä mitä on opiskellut, tai siitä onko hyvä idea työstettäväksi ja aikoo ryhtyä yrittäjäksi. Erityisesti rasittaa se kun oppilaitokset mainostavat kuinka kyseinen ala on ns. tulevaisuuden ala. Merkonomitutkinnosta voin sanoa että mene torille ja heitä kivi ilmaan niin se putoaa melkoisella todennäköisyydellä työttömän merkonomin kaaliin. Tradenomi on myös samanlainen vitsi. Tavallisen ihmisen toimistotöitä ei ole, sillä käytännössä ne tehdään itse. Puhtaaksi kirjoitus ja papereiden kopiointi.
- mahrollisuus
Jos tienestit kiinnostaa, niin laita viestiä [email protected]
Tässä mahdollisuudessa on aivan se ja sama onko peruskoulunkäynyt vai professori. Työssä tai työtön. Kokenut tai kokematon. Kaikki ovat samalla viivalla ja työssä etenemiseen voi vaikuttaa vain sinä itse. Älä ainakaan lähde yrittäjäksi, virkamiehet saa avoimen luvan raiskata sua edestä ja takaa, etkä mistään saa apua. Nimim. Kokemusta on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 48687
- 38653
- 49634
- 31619
- 42618
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50560
- 37506