Haluaisin ostaa kaappipakastimen, jossa on kaksi kompressoria, jääkaapille omansa ja pakastimelle omansa, jolloin niitä voi pitää päällä erikseenkin. Välillä sellaisia ei löytynyt yhtään, nyt löysin verkosta kaksikin, Rosenlew ja Upo. Onko kellään kokemuksia uusista laitteista näitä merkkejä? Tai onko kellään tiedossa vastaavia Bosch, Miele tms.?
Jääkaappipakastin kahdella kompressorilla?
13
16191
Vastaukset
- huoltomasentaja
Jos haluat kaksi kompuraa, joudut ostamaan kaksi laitetta. ei ole viimeaikoina enää tullut vastaan kaksikoneisia. Toki saattaahan niitä jollain valmistajalla vielä olla kun kyselee. Kaksi kaappia on kuitenkin parempi, kaksi pientä päällekkäin toimii hyvin ha on järkevä, jos toinen hajoaa, niin ei tarvitse roudata koko komeutta kaatikselle.
- ala_opiskeleen
Haloo? Nimenomaan kaksi kompuraa tarkoittaa, että toisen hajotessa koko komeutta ei tarvitse roudata kaatopaikalle. Sulla on huoltoasentajan opinnot näköjään vasta haaveiluvaiheessa.
- Anonyymi
ala_opiskeleen kirjoitti:
Haloo? Nimenomaan kaksi kompuraa tarkoittaa, että toisen hajotessa koko komeutta ei tarvitse roudata kaatopaikalle. Sulla on huoltoasentajan opinnot näköjään vasta haaveiluvaiheessa.
Isosti iloa jääkaapista, jonka alla on tiivisteellisellä ovella varustettu ahdas laatikosto (ex pakastin, jonka kompressori rikki)? Tai päinvastoin.
Vai aattelitko, että jääkaappiosan hajotessa voi maidot laittaa turvaa pakastimeen? Tai päinvastoin. - Anonyymi
ala_opiskeleen kirjoitti:
Haloo? Nimenomaan kaksi kompuraa tarkoittaa, että toisen hajotessa koko komeutta ei tarvitse roudata kaatopaikalle. Sulla on huoltoasentajan opinnot näköjään vasta haaveiluvaiheessa.
joo hajonnutta osaa kaapista käyttää vaatekaappina onpa hyvä huomio 😂
- Danfoss
Rosenlew RJP4544 on uusi, päivitetty kaksikompurainen low frost jääkaappipakastin. On legendaarisen RJP3543 mallin seuraaja.
Markkinoiden tilavimpia ja kestävimpiä JK/P.
Upolla on kanssa kaksikompurainen malli.
Rosenlewiä tilatessa kannattaa sanoa, että haluat Danfoss mallin. Maksaa noin 150e enemmän mutta siinä tulee Danfossin kompressorit ja termostaatti. Siinä on sitten laitetta 20 vuodeksi tuolla kokoonpanolla.
Kyseessä joku Special Edition malli joita ei kuluttajille pahemmin mainosteta :) - Hienokaappi
Luulin tuota ylläolevaa juttua paskapuheeksi mutta tuli ajankohtaiseksi uusia kylmälaite.
Menin kodinkoneliikkeeseen ja muiden asioiden yhteydessä kysyin huvittuneena, että onko olemassa tuommoista kestävempää Rosenlewin mallia. Myyjä oli ensin ihmeissään ja huvittunut moisesta, mutta soitti mielenkiinnosta tukkuun ja kuinka ollakaan, sellainen malli löytyi.
Eli erot tavalliseen on, että kiinalaiset kompressorit on korvattu Danfossin malleilla, termostaatit ovat Danfossin ja höyrystin on näkyvissä kaapin sisällä eikä upotettuna kaapin rakenteisiin.
Nyt on kaappi ollut minulla 2 viikkoa ja on kyllä hiljainen verrattuna edelliseen.
Niin ja kaapin ovessa on kullatuilla kirjoitettu: Special Edition by Danfoss.
Maksoi 200e enemmän kuin tavallinen RJP4544- LuxFani
Päivitystä tähänkin.
Löysin tämän ketjun vahingossa ja meille tuli 2016 joulukuussa nyt tuommoinen Rosenlew RJP4544 SE (Special Edition by Danfoss) ja täytyy kyllä sanoa, että on paljon jämäkempi ja hiljaisempi kuin vanha Mielen kylmälaite. Miele kesti 5 vuotta ja siihen vaihdettiin takuuaikana kaksi kompressoria ja termostaatti, sellaista laatua.
Kun toivat tuon uuden kaapin niin katsoin kompressoreita ja totta tosiaan, Danfossin ne ovat.
Pitäisi kestää nyt pitkään.
Hintaeroa tavalliseen, ei-Danfoss malliin oli 160 euroa. - Anonyymi
Keittiössämme on palvellut 20 vuotta Husqvarna Topas QT404RW jääkaappi pakastin ,jossa on kaksi kompressoria. Pakastiosan temostaatti kesti 20 vuotta ja sen vaihdettuani pakastin pelittää edelleen. Jääkaapin termostaatti piti vaihtaa 13 vuoden jälkeen. Energialuokka on tosin B-vuosikulutus 475kwh/vuosi,mutta en vaihtanut uuteen,koska useimmissa katsomissani malleissa oli vain yksi kompressori ja vuorokautinen pakastuskyky vaatimaton 4-6 kg vanhaan -12kg/vrk- verrattuna . LuxFanille kiitokset tiedosta,että kahden kompressorin laitteita löytyy Rosenleviltä
- epätieto
Missäs ne Danfossin kompurat tehdään nykyään?
- sekokoppi
Kiinassa Secopin tehtailla ne Danfossit tehdään.
http://www.jabsales.eu/index.php/shop/danfoss-secop/danfoss-secop-compressors/danfoss-secop-r134a/compressor-bd150f-danfoss-secop-detail
http://www.secop.com/cn.html
- wernerska
Itsellä on ollut kahdella kompuralla Gramin jääkaappipakastin useamman vuoden ja on todella hiljainen. Valmistettu Puolassa. Kompressorit ovat ACC merkkisiä ja niitä käyttävät mm . Elektolux ja Miele.
- Anonyymi
Päivityksiä kitos. Tai onko joku ostanut pienen pakastimen alle ja ison jääkaapin päälle, kestääkö vai pitääkö rakentaa välipohja jääkaapille?
- Anonyymi
Minkälainenhan tuo Samsungin invertterikompura olisi. Se ole vastaava on-off-kompura kuten tavalliset. Antavat 20 vuoden takuunkin.
"Digitaalisen invertterikompressorin melutaso on alhainen. Se säätää automaattisesti nopeutta seitsemällä eri tasolla jäähdytystarpeen mukaan. Tämä eroaa perinteisistä kompressoreista, jotka ovat vain joko käynnissä tai pysähtyneinä. Se tehostaa energiankulutusta ja takaa hiljaisuuden, tehon ja kestävyyden. Lisäksi invertterikompressorille annetaan 20 vuoden takuu."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311021
- 535259
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452473- 312159
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo95948TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o319913