joilla homma isollaan. Rahaa tulee järjettömästi, mutta elämä ei ole enää mukavaa.
Säälin karjatilallisia
tosielämäonlyhyt
4163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
RAHOO MENÖÖ JÄRJETRÖMÄSTRIHIN,,,
jos karjatillalla tulee rahaa järjettömästi kun suomen suurimmat tilat pääsevät nipin napin 2 miljoonan euron liikevaihtoon niin entäs muu yritystoiminta jos yritys tuottaa 2 miljoonan liikevaihdon niin TULEEKO SILLOIN FIRMALLE RAHAA JÄRJETTÖMÄSTI
mielestäni moisella summalla ei edes palkkaa kovin montaa työntekijää töihin
tuntuu kuin ihmiset pitäisivät maatilaa jonain hyvin tienaavana palkansaajana vaikka todellisuudessa se on hyvin tärkeä vaikkakin kovin kannattamaton yritysmuoto
600 lehmän tilalliselle jäi kuulemma 300 000 e tuloja
ONKO SE PALJON YRITTÄJÄLLE JA FIRMALLE YHTEENLASKETTU VOITTO JOSTA EI VIELÄ ETES OLE VÄHENNETTY VEROJA
kyllä tuossa onkin kadehtimisen aihetta
ei voi kuin ihmetellä kuinka pienellä katteella maatilat pyörivät
Eli yksi lehmä tuottaa 500 euroa voittoa vuodessa.
Siitä sitten otetaan omistajien palkat, lyhennykset ja verot pois.
Ei se nyt niin kummonen tiena ole, kun yksi lehmäpaikka uudessa navetassa maksaa 10000 euroa, eihän se ole kuin 5 %:n tuotto, josta omistajan palkka ja verot pois.
Kaksi mielipidettä esität, ei muuta. Mielestäni meille ainakaan rahaa ei tule ollenkaan järjettömästi, ei ainakaan järjettömän paljon, ja on elämässä mukaviakin osuuksia, tosin ei läheskään kaikki, valitettavasti.
Työ ootte sikäli säälittäviä, että jaksatte esittää satuja pienistä tuloistanne, vaikka jokainen joka vähänkin viitsii selvittää maitotilan tuloja, tietää että rahaa tulee ihan hvetisti. Tuloksen saa kyllä näyttämään minimaaliselta pelaamalla se niin.
Homma on kuitenkin niin persetyötä, etten ikinä itse alkaisi. Ainaan haiset paskalle, vastuu painaa, työajat perseestä, kuluttavaa ja välillä vaarallistakin työtä. Terveenä vietettävistä eläkepäivistä ikänsä navetassa olleet eivät paljon ehdi nauttia.
Ainut mistä olen vähän yhtä mieltä kanssasi, on tuo terveysasia. Kolmella eri puolella kehoa olevalla vaivalla sain työterveyslääkäriltä tänään sairaslomaa kaksi viikkoa. Tavan duunari olis saanut varmaan jokaisesta erikseen tuon verran, vaan maidontuottajan täytyy ensin järjestellä tuleva lomitus, että voi edes mennä lääkäriin voidakseen sairastaa kaikki pitkään pidetyt vaivat pois. Lomittaja näillä tiedoin neljäksi päivää saatu, loppusairasloma vielä epävarmaa.
Oikea yrittäjä miettis sinun sijassasi kuumeisesti tuossa tilanteessa, kuka hoitaa firmaa/ pitää liikettä auki kun sairastan: voinko edes sairastaa?
Kyllä puoleen vuoteen vaivoja on yksi ja toinen yrittäjä ehtinyt miettiä sijaisjärjestelynsä, tai vaikka järjestellä pistää putiikin viikoksi kiinnikin. Monikaan yritys ei perään huutele muutaman päivän kiinni olosta, eläimet taas ei voi montaakaan tuntia poiketa normaalihoidosta. Harva yritys ihan oikeasti pyörii 24/7 kuten maatilat, kyllä niissä monessakin tehdään viiden tai edes kuuden päivän työviikkoa, ja noudatettavana on työaikalaitkin, päinvastoin kuin maatalousyrittäjällä. Monta tuntemaani muun alan yrittäjää ymmärtää pyhittää aikaa myös harrastuksille, perheelleen, levolle ja virkistykselle, naiset varsinkin. Miesyrittäjille vaimot hoitaa nuo asiat heidän puolestaan. Turha tulla väittämään, ettei muut yrittäjät VOI pitää lomia ja saikkuja, kyllä se oikeasti on menestyvässä yrityksessä vain järjestelykysymys.
Harva maatalousyrittäjäkään TÄYSIN pystyy pois töistä olemaan sairaslomallakaan, eihän lomittaja edes tee kuin osan töistä. Esim. pää ja jalat pelaa, vaikka kädet on paketissa, jne. Elämä tosiaan on lyhyt, sen varmaan huomasi mm. tuttu autoyrittäjä, joka lykkäsi sydänvaivojensa hoitoa eläkeikään, kaksi viikkoa ehti eläkepäiviä viettää kun meni infarktiin. Tai se viisikymppinen vatsahaavainen kauppias, joka sai syöpädiagnoosin jälkeen elää ja järjestellä asioitaan kuolemaa varten peräti yhdeksän kuukautta.
oikee yrittäjä sulkee liikkeen kello 16 ja alkaa laiskottelee ja sillä oikeella yrittäjällä on lomaa pelkästään 104 päivää jo noista viikonlopuista
kun taas karjatilallisella on lomaa vain tuo 26 päivää
no hyvä otetaan kaikki lomat pois ja OIKEET yrittäjät myös tekee töitä 24/7 joka päivä 365pv vuodessa
mistä tietää onko töissä no ainaki siitä kun puhelin soi ni siihe vastataan24/7
enkä tiedä montako oikeeta yrittäjää suomessa on MINUN lisäkseni
Joo-o. Miksette sitten MAKSA itse lomianne, niinkuin OIKEAT yrittäjät kustantavat siajisen itselleen. Annatte loisien yhteiskunnan kustantaa lomittajan.
Sijaisapu ei ole ilmaista. Lomittajajärjestelmä ja lomahallinto työllistää, mitä useimmat ihmiset pitävät hyvänä asiana. Taitaapa noita muillekin aloille olla järjestelmiä, jossa keskitetysti on etsittävissä oman alan ihmisiä töihin, työntekijävuokrausta ja varamiespalvelua esimerkiksi. Melko villiksi menisi jos jokainen tila etsisi sijaisensa itse, kyllä täällä vaaditaan aikalailla vankkaa ammattitaitoa eikä vain 'joku' tekemään siairasloman ajalla osaa töistä.
Tuoko on muka peruste sille ett yhteiskunnan pitää maksaa lomituksenne?
Etkö ymmärtänyt? Sijaisapu on maksullista eli maatalousyrittäjä maksaa siitä, että saa lomittajan sairaslomansa sijaiseksi.
se oli aikoinaan maatalous tupoa viljan hinta nousi ja eläintilallinen sai lomaa
onhan palkansaajallakin yhteiskunnan maksama työttömyyskorvaus miksi sitä maksetaan tai pekkasia tai sairaslomalta palkkaa miksi sitä maksetaan kun ei työtäkään tee
suomi on kallis maa miksei valtio leikkaa 60 % myös muiden hintoja ja jätä vain ulkoa tulevat raakaaineet hinnan laskematta niin oikeet yrittäjätkin vois alkaa yrittään
vai niin. ja varmaan väität ettei viljelijä saa yhteiskunnan tukea sijaisen palkkaamiseen?
Jos maatila palkkaa työntekijän, ei siitä saa mitään tukea. Palkkakulut ovat kyllä vähennyskelpoinen menoerä verotuksessa, kuten muissakin yrityksissä.
Kunnallinen maatalouslomittaja taas ei ole maatilan palkkalistoilla, vaan hän on kunnan työntekijä, jota kunta vuokraa korvausta vastaan maatiloille työntekijäksi. Kunnallisen lomituksen kautta hoidetaan myös maatalousyrittäjien vuosilomitus, jonka kustannuksia ei aikanaan haluttu osaksi tuotteiden hintoja. Jostainhan ne lomarahat yrityksissäkin tulee niin yrittäjälle itselleen kuin työntekijöillekkin. Yrittäjä ei niitä omasta pussistaan maksa, joten mistäköhän ne tulee...?
Oikea yrittäjä miettis sinun sijassasi kuumeisesti tuossa tilanteessa, kuka hoitaa firmaa/ pitää liikettä auki kun sairastan: voinko edes sairastaa?
Oikea yrittäjä ei täällä ulise, sillähän on se yritys, vai kuinka????
Aika monella yrittäjällä juoksee, valtion palkkaama työntekijä, nimellis korvauksella, ko on ns,PALKKATUETTU
Eipä niissä karjatilallisen ansioissa ole hurraamista. Toteutunut tuntipalkka tympeästä työstä on vain n. puolet tavoitteesta eli n. puolet työntekijän palkasta (en muista tarkalleen, olisiko nykyään n. 50% 14 €:sta). Paljolla työmäärällä (tekevät n. kaksinkertaisen tuntimäärän/vuosi palkansaajaan verrattuna) saavat sen "suuren tulomäärän", joka yleensä jakaantuu useamman henkilön kesken.Ei käy kateeksi.
Samoissa suurinpiirten ovat myös muiden tuotantosuuntien ansiot, palkkatulojen avulla moni tila pyörii.
Koko lomitusjärjestelmä on iso verosyöppö. Työllistää toki, mutta se on samaa "julkista puolta": ei se tuota mitään. Tai siis tuottaa, mutta epäsuorana veronsiirtona kansalaisilta maidontuottajille.
Lomitusjärjestelmä tulisi lakkauttaa, yhteisen edun hyväksi, nykymuodossaan Ja viljelijöiden siirtyä yrittäjälomittajilta tilattavaan, ja itse maksettavaan lomitukseen. Silloin asia menisi niinkuin se muillakin aloilla menee.
Maksaako siis palkansaaja omasta pussistaan palkan sijaiselleen? Eikö yrittäjä siis voikkaan saada palkkatukea palkkatyöläisensä palkkaamiseen?
Nythän on ollut puhe sairasloman sijaisesta ja karjatilallisen on MAKSETTAVA sijainen eli se lomittaja tilalleen, jos haluaa sairastaa ja jos lomittajia sattuu olemaan vapaana.
Sama tilanne on äitiysloman ja vanhempainvapaan kohdalla sekä kaikissa muissa lomituksissa paitsi 26 päivän vuosiloman kohdalla. Kaikki muut lomitukset ovat karjatilalliselle maksullisia!
"Maksullisia" niin. Kokonaiskustannus viljelijälle jotain 9-11e/ h (eikä mitään riskejä työntekijän sairastumisesta tms.) Kun OIKEA yrittäjä maksaa työntekijästä minimissään semmoiset 25 e/ h, ja siitä ylöspäin sivukuluineen.
eikö oikee yrittäjä pidäkkään töissä sitä 9 e päivä saamaansa jamppaa jolle o 2 kk sitten ensin itse antanut potkut kyllä se osaa tehdä työnsä kun on ollut aikaisemmin teillä töissä
taidatkin pelätä pitää häntä enää itsesi sijaisena MIKSIKÖHÄN
Nythän oli kyse sijaisista!
Kotieläintiloillakin on palkkatyöntekijöitä, joille maatalousyrittäjä maksaa palkat sivukuluineen kuten kaikki työnantajat.
Erikseen on olemassa vuokratyöfirmoja, joista työntekijän saa yritykseen tuntitaksalla. Lomitusjärjestelmä on vastaava systeemi, jolla ammattitaitoisen työntekijän saa vaikka pienellekkin ajanjaksolle.
Vuokratyöfirman tuntitaksa on 35 e ylöspäin.
Sen kus säälit, mutta ei se mua paljon lohduta
Nykyajan isot karjatilat ovat oikeaa yritystoimintaa. Lomitusjärjestelmä on taas luotu oman aikansa pikkutiloille. Millä isot tilalliset puolustatte sitä, että yhteiskunnan on järjestettävä teille ilmainen lomittaja?
Ei työn kivaa piä ollakaan, sehä on synnin palkka. Työstä sitten tulee rahaa jolla tehdään lisää syntiä. Aadamin ja Eedaminkaan ei tarvinnu ennen syntiinlankeemustaan viljellä maata, saivat vaan maata ja hetelmiä munasillaan mutustaa. Harrastuksia pitää olla jotta jotenki kutenki pysyisi mieliterveenä
Onko se ilkeää vai myötätuntoista säälimistä?
Halleluuja Ristus Seepaotin poika ja Hoosiannan kikkeli, joku säälii mua sittenkin. Kyllä nyt taas jaksan ! Muista lähettää säälimisilmoitus huomennakin. Muuten pitää lähteä tästä pirtua ja unilääkkeitä vähän ostamaan
Sano vaan suoraan että halveksit. Ai niin mutta luulet tietenki ettei me karjatilalliset kestettäis sitä. Mutta kun se nyt vaan on niin että kiertoilmaisut ne vasta vituttaaki
Niinku sitä rahaa ei voi käyttää mielekkäästi. Kaikenlaisten valvojien kyttäyspalkkioihin ja muuhun mielistelevään perseenimentään se menee
No kiitos ku kerroit mutta haistappa paska. Ja kyllä se on mukavaa kunhan läksit siitä helvettiin "sääleinesi" ;)
VOI, VOI kyllä sitä naristaan joka asiasta, vaikka rahhaa tulloo, kuin sieniä sateella. On uudet talot ja kaikki vempaimet. Sanonta kuuluukin, että rahan ahneella on paskanen loppu. Ja virosta otetaan työntekijöitä jotka kyllä tekkee vaikka pimeesti.
Oletko niin tyhmä vai laiska, ettet saa tilaa hankittua??? Nämä munattomat urpot valittaa täällä pivittäin, tartu toimeen ja perusta tila.
En halveksi, kun oikeasti säälin. Te olette loukussa. Siis kiinni kaikessa. elukat sairastaa, koneet särkyy, laitteet piipittää sitä ja tätä....
Olisi varmaan mukavampi olla vapaa. Vapaa, kuten ennen oltiin pienillä tiloilla: lehmiä oli jotain kymmenen kahta puolta, ja niiden tuotolla tultiin toimeen, elämä oli aineellisesti köyhempää, ei ollut kaikenmaailman vimpaimia, mutta teillä oli aikaa harrastaa ja touhuta muita asioita, kalastella metsästää marjastaa yms. Ei se kymmenen lehmää niin stressannut: parikolme tuntia aamuin illoin navetalla, ja se oli siinä. Lehmät pysyi terveenä, ja kaikki oli hyvin.
Mitä vitun vapautta sekin oli??? Taitaa sulla olla lasit päässä tiukassa, se vasta helvittiä oli ei rahaa ja sama paska työ ilman kunnon koneistusta, eikä ne koneet olleet silloinkaan halpoja, tosin halvempia kuin nyt, mutta en todellakaan liputtaisi noiden aikojen kunniaksi.
Nykyään on niin helppoa olla ilman karjaa saman rahan saa kätevästi työkkäristä, siinä tuntipalkkaa jää ihan kivasti joskus tosin joutuu muutaman päivän kursseille, mutta hei, eipä paskaa tartte pestä lehmistä aamuin illoin ja jää aikaa vaikka chattailla päivät.
Nykyään nuo kalastus, metsästys ja marjastus varmaan joissakin piireissä mielletään harrastukseksi. Kyllä se ennen oli ihan välttämätöntä ruoan hankintaa perheelle ja monelle meistä se nykyäänkin on ihan selkeää säästöä ruokalaskuun, vaikka toki joskus ihan mukavaakin puuhaa. Mutta periaatteessa en metsään tahi järvelle menisi, ellei tarkoitus olisi sieltä jotain kotiinkin tuoda syötäväksi. Joutilaammilla lienee toisinkin.
Ei ollut helppoa pienillä tiloilla ennenkään. Ei ollut välttis vesijohtoa tai lypsykonetta, traktoriakaan joka talossa. Emännät paiski 16 tuntisia päiviä, kesällä pitempiä vaikka lehmiä olisi ollut se viisikin kappaletta ja se kaikki muu homma. Lomittajia ei ollut! Siinä saattoi emäntä sen neljäkymmentä vuotta tehdä putkeen ilman yhtäkään vapaapäivää. Edes lapsen syntymä ei tiennyt vapaata, räikein tapaus minkä kuulin oli sellainen että laps syntyi puoli viisi aamulla ja puoli kuusi meni sama synnyttänyt nainen lypsämään lehmät! Että kyllä lomitusjärjestelmä on perusteltu minun mielestäni. Muitten yrittäjien on turha vinkua heidänkään. Ihan hyvin voi joku toimistoyrittäjä pitää vapaata päivän, ei ne kopiokoneet perään huuda, toisin kun lehmät jotka huutaa jo tunnin myöhästymisestä.
ihme kitinää vähä aika sitte leuhkittii ku likvi näyttää jotta tulee toimee jos maidosta maksetaan 30 senttiä ni viä kannattaaa...valioo ku palkataa johtajia ni viimeksi se tuli mettäyhtiöstä ja kävi viä ilmi ku oli kusettanu viljelijöitä mettäkartellilla ja mitä enempi mokaa ni isommat rahat tulee ihme touhua jos maidosta tulis oikee hinta nii kyllä sillo olis helppoo ku vois hankkia mitä tartteee mut ku ei jos o riittävästi työväkee ni sillo itte jaksaa mut jos tila liikevaihto eli kaikki tulot o 500 000 ni ei siinä paljo palkata...yksi yrittäjä kehu jotta voi palkata työtekijä nii täytyy tienata 200 000 vähintää ja tää ei ollu viljelijä
aikoinaa kitistii maitokiintiöistä jotta ne piti saada pieniltä tiloilta ittelle iha ilma nyt pitäs saada tuet ja pellot lahjottakaa oma omaisuutenne pois muille ja alkakaa tekee jotai muuta tai menkää konkkaan mulla ei riitä sympatiaa isoille tiloille jokka o yleensä nii saatana röyhkeitä jottei uskois