TALOYHTIÖN YHTIÖKOKOUS LÄHENEE - AUTTAKEE!

vähemmistöosakas

Pienen eläkeläisvoittoisen, ahdasmielisen & kaikesta nillittävän taloyhtiön yhtiökokous lähestyy, ja nyt kaipailtaisiin tietoa/vinkkejä/selviytymiskeinoja seuraaviin kysmyksiin:

1. Saako taloyhtiön varsinaisen yhtiökokouksen nauhoittaa/tallentaa?
Aiempina vuosina täysin vailla alkeellisimpiakaan käytöstapoja olevat vanhukset ovat meuhkanneet niin käsittämättömän ala-arvoisesti, että tieto kaiken tallentamisesta saattaisi pitää suuta edes hieman soukemmalla…

2. Jos olemme lähettäneet hyvissä ajoin ennen hallituksen kokousta isännöitsijälle/hallitukselle kirjeen, johon on listattu asioita/aiheita jotka haluaisimme yhtiökokouksen esityslistalle, niin pitäisikö ne automaattisesti saada silloin esityslistalle, VAI onko hallituksella oikeus/päätäntävalta olla ottamatta niistä ensimmäistäkään esityslistalle (kuten tässä tapauksessa kävi)?

3. Voiko sama henkilö olla sekä kokouksen puheenjohtaja että sihteeri?
Yleensä kaiketi joku osakkaista on pj ja isännöitsijä sihteeri, mutta isännöitsijä kokouksen puheenjohtajana pystyisi ehkä hieman suitsimaan pahimpien kiusanhenkien älämölöä.

4. Varsinaisessa yhtiökokouksessa on aina kohta ”vastuuvapauden myöntäminen hallitukselle”, mutta millä perustein osakas voi olla myöntämättä vastuuvapautta?
Koskeeko vapautus VAIN edellisen tilikauden tilinpäätöstä, vai koskeeko vastuunvapautus muiltakin osin hallituksen edellisen vuoden toimintaa?
Voiko osakas olla myöntämättä vastuuvapautta sillä perusteella, että hallituksen tekemiset/tekemättä jättämiset aiheuttavat todennäköisesti vahinkoa taloyhtiön omaisuudelle?
Vai mikä on järkevä (mutta silti virallinen) tapa osoittaa oma epäluottamus istuvan hallituksen toimintaan?

5. Jos taloyhtiön yhtiökokous on aiemmin tehnyt päätöksen joka on myös kirjattu kokouksen pöytäkirjan, niin eikö tuollaista päätöstä pitäisi kirjaimellisesti noudattaa?
Ja jos (tässä tapauksessa kun) vuoden 2012 kokouksen pöytäkirjaan kirjattua päätöstä EI olla noudatettu vieläkään, niin mitä asialle voi tehdä?

6. Täytyykö hallituksen (osakkaan niin pyytäessä) ottaa kirjallisesti kantaa osakkaan jo useampana vuotena yhtiökokouksessa esittämään kysymykseen?
Asia/kysymys liittyy siihen aiheuttavatko joidenkin osakkaiden aivan talon seiniin kiinni kasvatetut suuret puut/niiden juuret vahinkoa taloyhtiön omaisuudelle. Kuntotarkastajan mielestä aiheuttavat suuren kosteusrasitteen seinille juuristo vaurioittaa salaojajärjestelmää, mutta hallitus ei suostu ottamaan mitään virallista kantaa asiaan toistuvista pyynnöistä huolimatta.

7. Edelliseen viitaten -> JOS hallitus (ei tänäkään vuonna) tee asialle mitään ja/tai ota asiaan kantaa, niin jos myöhemmin kuntotarkastajan ennustamat vauriot toteutuvat, niin onko hallitus (taloudellisessa) vastuussa näistä vahingoista?

Monista näistä asioista meillä on ”melko varma olettamus”, mutta ei kuitenkaan varmaa tietoa, joten kiitos jo etukäteen asiallisista ja varmaa faktaa sisältävistä vastauksista.
Etenkin jos kyseiseen asiaan löytyy viittaus/linkki esim. asunto-osakeyhtiölaista, niin voimme tarvittaessa perustella asian tukevammin.

- nimim. ekaa ja vikaa kertaa vanhusvoittoisessa pienessä (rivitalo)asunto-osakeyhtiössä

(Tämä sama viesti sekä ”koti ja rakentaminen / isännöinti ja huoltoyhtiöt”, että ”asunnot ja asuminen / paritalo ja rivitalo”, koska ei varmuutta kumpaan kuuluu.)

0

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi et irrota otettasi

        Suhteeni?
        Ikävä
        74
        2942
      2. Koko ajan olet

        Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
        Ikävä
        65
        2793
      3. Muutama syy

        Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
        Ikävä
        68
        1822
      4. Tykkään susta

        Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
        Ikävä
        17
        1669
      5. Onko kaivatullasi

        Hyvä vai huono huumorintaju?
        Ikävä
        24
        1657
      6. Estitkö sä minut

        Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
        Ikävä
        20
        1600
      7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

        Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
        Ikävä
        23
        1553
      8. Tiedätkö tykkääkö

        Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
        Ikävä
        48
        1297
      9. Millainen meno

        Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
        Ikävä
        38
        1273
      10. Onko meillä

        Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
        Ikävä
        9
        1259
      Aihe