Haluaisin tietää kannattaako ottaa hotellia tuolta alueelta, jos lähinnä haluaa katsella nähtävyyksiä Roomassa?
Suurin osa suosittelee jotain rautatienaseman lähistöä, mutta itsellä ei ole tarvetta lähteä mihinkään päärautatieasemalta.
En ole siis koskaan käynyt Roomassa ja toivoisin lähinnä sellaista hotellikohdealuetta jossa riittäisi jo jalkaisinkin katseltavaa?
Toki mietin sitä turistilippua jolla voisi myöskin kulkea julkisilla, että jotkut metrot ja raitiovaunut käy jos osuvat reiteille?
Villa Borghese/Via Veneto
4
176
Vastaukset
- Olly
Veneto on hyvä sijainti, pienen kävelymatkan päässä on kokonainen läjä katseltavaa (Villa Borghese, Trevi, Pantheon, Navona yms. yms.) eikä Colosseum ja Vatikaanikaan ole kaukana.
- ttt223
Navona, Campo dei Fiori, Via del Corson alue, jos et ehdottomasti halua kävellä päivällä pidempää matkaa hotelille ja hetken päästä takaisin. Rautatieaseman lähelle ei kannata jäädä. Rooman "keskusta" on loppujen lopuksi aika pieni ja vähänkin normaalia liikuntakykyä omaavalle helposti käveltävissä. Via Venetolla nähtävyydet ovat vähissä. Toki Hard Rock Cafe, muutama aikoinaan hieno hotelli, Musei dei Cappucini ja Villa Borghese, mutta eipä juuri muuta.
- haluanRoomaan
Hei, tänne onkin tullut jo pari kivaa vastausta kiitos niistä. Jään mietiskeleen niitä ja tutkiin karttaa.
- pollopöllö
Ei siinä Terminin lähistössä mitään vikaa ole. Ja sitä paitsi niilläkin kulmilla ON paljon kivaa nähtävää ja katseltava. Oma asenteeni on, ettei rahaa kannata majapaikkaan haaskata. Niinpä Monti tai Piazza S.Maria Maggioren ympäristö on ihan ok paikkaa kämpätä. Siitä on lyhyt matka kävellä tuonne keskustaan ja jos ei huvita kävellä, busseja kulkee tiuhaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle312562Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362541Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532534Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt921956Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle331845Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3121688- 1501506
- 731358
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231108Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271093