Villa Borghese/Via Veneto

haluanRoomaan

Haluaisin tietää kannattaako ottaa hotellia tuolta alueelta, jos lähinnä haluaa katsella nähtävyyksiä Roomassa?
Suurin osa suosittelee jotain rautatienaseman lähistöä, mutta itsellä ei ole tarvetta lähteä mihinkään päärautatieasemalta.
En ole siis koskaan käynyt Roomassa ja toivoisin lähinnä sellaista hotellikohdealuetta jossa riittäisi jo jalkaisinkin katseltavaa?
Toki mietin sitä turistilippua jolla voisi myöskin kulkea julkisilla, että jotkut metrot ja raitiovaunut käy jos osuvat reiteille?

4

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olly

      Veneto on hyvä sijainti, pienen kävelymatkan päässä on kokonainen läjä katseltavaa (Villa Borghese, Trevi, Pantheon, Navona yms. yms.) eikä Colosseum ja Vatikaanikaan ole kaukana.

    • ttt223

      Navona, Campo dei Fiori, Via del Corson alue, jos et ehdottomasti halua kävellä päivällä pidempää matkaa hotelille ja hetken päästä takaisin. Rautatieaseman lähelle ei kannata jäädä. Rooman "keskusta" on loppujen lopuksi aika pieni ja vähänkin normaalia liikuntakykyä omaavalle helposti käveltävissä. Via Venetolla nähtävyydet ovat vähissä. Toki Hard Rock Cafe, muutama aikoinaan hieno hotelli, Musei dei Cappucini ja Villa Borghese, mutta eipä juuri muuta.

    • haluanRoomaan

      Hei, tänne onkin tullut jo pari kivaa vastausta kiitos niistä. Jään mietiskeleen niitä ja tutkiin karttaa.

    • pollopöllö

      Ei siinä Terminin lähistössä mitään vikaa ole. Ja sitä paitsi niilläkin kulmilla ON paljon kivaa nähtävää ja katseltava. Oma asenteeni on, ettei rahaa kannata majapaikkaan haaskata. Niinpä Monti tai Piazza S.Maria Maggioren ympäristö on ihan ok paikkaa kämpätä. Siitä on lyhyt matka kävellä tuonne keskustaan ja jos ei huvita kävellä, busseja kulkee tiuhaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe