Villa Borghese/Via Veneto

haluanRoomaan

Haluaisin tietää kannattaako ottaa hotellia tuolta alueelta, jos lähinnä haluaa katsella nähtävyyksiä Roomassa?
Suurin osa suosittelee jotain rautatienaseman lähistöä, mutta itsellä ei ole tarvetta lähteä mihinkään päärautatieasemalta.
En ole siis koskaan käynyt Roomassa ja toivoisin lähinnä sellaista hotellikohdealuetta jossa riittäisi jo jalkaisinkin katseltavaa?
Toki mietin sitä turistilippua jolla voisi myöskin kulkea julkisilla, että jotkut metrot ja raitiovaunut käy jos osuvat reiteille?

4

226

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olly

      Veneto on hyvä sijainti, pienen kävelymatkan päässä on kokonainen läjä katseltavaa (Villa Borghese, Trevi, Pantheon, Navona yms. yms.) eikä Colosseum ja Vatikaanikaan ole kaukana.

    • ttt223

      Navona, Campo dei Fiori, Via del Corson alue, jos et ehdottomasti halua kävellä päivällä pidempää matkaa hotelille ja hetken päästä takaisin. Rautatieaseman lähelle ei kannata jäädä. Rooman "keskusta" on loppujen lopuksi aika pieni ja vähänkin normaalia liikuntakykyä omaavalle helposti käveltävissä. Via Venetolla nähtävyydet ovat vähissä. Toki Hard Rock Cafe, muutama aikoinaan hieno hotelli, Musei dei Cappucini ja Villa Borghese, mutta eipä juuri muuta.

    • haluanRoomaan

      Hei, tänne onkin tullut jo pari kivaa vastausta kiitos niistä. Jään mietiskeleen niitä ja tutkiin karttaa.

    • pollopöllö

      Ei siinä Terminin lähistössä mitään vikaa ole. Ja sitä paitsi niilläkin kulmilla ON paljon kivaa nähtävää ja katseltava. Oma asenteeni on, ettei rahaa kannata majapaikkaan haaskata. Niinpä Monti tai Piazza S.Maria Maggioren ympäristö on ihan ok paikkaa kämpätä. Siitä on lyhyt matka kävellä tuonne keskustaan ja jos ei huvita kävellä, busseja kulkee tiuhaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2455
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2077
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      630
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      491
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      485
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      452
    Aihe