Keskusta haluaa lisäSOSIALISMIA

EiPunaViherMultaa

Keskustan Sipilä esittää uutta autoilijoille tulevaa lisäveroa. http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1426917782010.html

Ei tule kepulle ääntä ainakaan minulta. Niinhän tuon autoveron kanssakin aikanaan kävi, että parin vuoden tilapäiseksi tarkoitettu vero, perusteena tieverkon korjaaminen (Keskustan Esko Ahon hallituksen aikaansaannos muuten, samasta puolueesta siis lisäpaskaa tulossa?), jäi pysyväksi!

Eiköhän tuokin bensanhintakorotus jäisi pysyväksi ja rahat päätyisivät aivan muuhun kuin tieverkkoon. Niinhän on toistaiseksi ainakin käynyt niin autoveroille kuin jo nyt olemassa olevalle bensiinin polttoaineverolle. Joten ei se tieverkko korjaantuisi ainakaan.

Suomen kokonaisveroaste on muutenkin EU:n korkein, vuonna 2014 kokonaisveroaste 58%. Kun veroaste ja julkisen talouden koko on ylittänyt 50% ei enään voida puhua markkinataloudesta vaan taloustieteellinen oikea termi on SOSIALISMI. Linkkinä http://www.novasigma.com/suomen-kokonaisveroaste-nousee-eu-maiden-korkeimmaksi-2014/

Minä jätän kaikkia sellaisia äänestämättä, jotka eivät aio leikata riittävästi saati aikovat korottaa veroastetta. Eli tulilinjalla on jo demarit (Rinne haluaa korottaa veroja miljarin), kepu (vaikka tämä autoilujuttu) sekä vihreät (ei leikata vaan korotetaan mm. ympäristömaksuja kuten energiaverot). Alkaa supistua valikoima, mistä puolueista valita. Mutta kohta lopetan työnteon ja saavat sitten punavihermultalaisia äänestävät elättää minutkin. Verot korkeat ja töihin kulkeminen ei kannata (työmatkaomavastuu iso ja enimmäisvähennysoikeus työmatkakuluista ei kata kustannusta työmatkakulusta), itselläni työmatka omalla autolla 80 km suuntaansa; ei kulje julkisia kun 3-vuorotyössä oltava. Jos jään ansiosidonnaiselle eikä työmatkakustannusta, jääpi enemmän käteen sekä vapaa-aika. Maksakaa paskat sitten, kerran tahdotte niin paljon verottaa!

7

181

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyösti

      Ei sulle jää puolueita kun perussuomalaiset

    • 1418

      Ei tarvitse ihmetellä kansantalouden syöksykierrettä tai työpaikkojen katoa. Sosialismi on aina talouden tuho; ei taida poliitikot olla lukeneet ei historiaa eikä talousoppeja pätkääkään? Verojen laskemisesta on tainneet puhua vain kokkareet, mutta heilläkään ei ollut menneellä hallituskaudella siihen kykyä eikä uskallusta.

    • Eikaikilta

      Kepun Sipilä ilmoitti keräävänsä autoilijoilta ylimääräistä veroa. Tämäkään ei koske viljelijää vaan tavallista veronmaksajaa.

      • Ristiriita-asia

        Keskusta voisi selitellä kansalaisille myös sen, että miksi rahapulasta kärsivässä valtiossa ja kunnissa kiinteistövero ei koske maanviljelijöitä: eli pelto- ja metsätalousmaa on vapautettu kiinteistöverosta. Perustuslaki sanoo, että kansalaisten kohtelun olisi oltava tasa-arvoista. Varmaan sitten kaikilta muiltakin voidaan lakkauttaa kiinteistövero, kerran ei kuulu Keskustan pääkannattajaryhmän maksettavaksi?


    • sikamahaisäntä

      keskustasikaisäntä vetää piikaa ja renkiä hanuriin. aaah aaaah aaah.

    • Autoveropois

      Eikös meillä ole jo "väliaikainen" autovero.....koska tämä väliaikainen poistuu?

      • haja-asutuksentyhjennys

        ei poistu, sen lisäksi tulee vielä Kepun Sipilän haluama lisärankaisu. ensin Kepu lakkautti maaseudun postiautoliikenteen (Vennamon aikaansaannos), eli julkinen liikenne pois. Sitten Esko Aho tuon "väliaikaisen"autoveron ja nyt siis ilmeisesti tuleva pääministeri Sipilä haluaa kaupan päälle tuon lisäpolttoaineveron. Tarkoitus on tyhjentää maaseutu ja haja-asutusalueet turhasta sakista, että vielä olemassa olevat viljelijät voivat ilmaiseksi ostaa sieltä maat ja mannut. Tyhjenee nimittäin haja-asutusalueet, kun pitää olla irtorahaa aika paljon kohta autoiluun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      25
      1151
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      55
      1137
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      515
      854
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      844
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      755
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      679
    7. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      633
    8. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      626
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      182
      619
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      40
      597
    Aihe