Nimeltä mainitsemattoman ikkunafirman tapa laittaa ikkunapellitykset on niin että ruuvataan vain pelti ikkunaan kiinni muutamalla ruuvilla, ja pellin sivureuna ilman mitään kiinnityksiä tai tiivisteitä lepää ikkunan sivusmyygilaudan päällä, ei siis ole pellin reunoja laitettu sivusmyygilaudan alle joka estäisi veden pääsyn pellin ja laudan välistä seinän sisään. Rakennustarkastaja sanoi että ei ole hyvän rakennustavan mukaista, ikkunafirma väittää että kumpikin tapa on hyvää rakentamista ja toimii. Mutta tarkastajalta on pyydetty lisäraportti ja ohjeet, hänen mukaansa voisin vaihdattaa pellit. Ikkunafirma suhtautuu nihkeämmin, yllättäen.
Kumpiko on oikeassa? Vähintäänkin ikkunamiehet laittaa tiivisteet sivupelteihin ja ruuvaavat kiinni, se on varma.
Ikkunapellit oikea asennus
8
6774
Vastaukset
- jwg
Rakennustarkastaja on oikeassa. Tiivisteellä ei tule hyvä. Kun pelti smyygin alla, kosteus ei pääse vaurioittamaan smyygiä (pellin ja smyygin välissä noin 10mm rako). Vaadi ehdottomasti pelti smyygin alle.
- Pihlajanmarja___
Näin tulen vaatimaan. Mitään en maksa lisätyöstä, mitäs eivät tee kerralla oikein. Rakennustarkastajan sana on painettava.
- Ihmeellistä
Ikkunoiden valmistajilla ja heidan asennusryhmillä on monta muutakin ihmeellistä asiaa.
- pelaa_niinkin
Yksikerroksisessa talossa jossa on kunnon räystäät asialla ei ole merkitystä. Tietysti pellin ja laudan välissä ei saa olla rakoa. Minulla on ollut 30 vuotta pellin pokkaus sivulaudan päällä eikä tästä ole ollut minkäänlaista haittaa.
- Luulousko
Mikä on hyvä ratkaisu yhdessä paikassa, ei vättämättä toimi toisessa paikassa.
Työsuoritukset kertovat millä ammattitaidolla ja tiedoilla kyseisiä töitä on suoritettu.
Ikkuna-asentajien sanoma lause " näin meillä on aina tehty" ei kyllä tarkoita, että työsuoritukset
olisivat oikeita tai työt suoritettu ammattitaitoisesti.
Luulee tietävänsä, uskoo osaavansa. - ei_kyllä
... ei kyllä tarkoita ...
Siis ei tarkoita vai kyllä tarkoittaa? - Vesitiivis
Vesipelti / smyygi, vesipelti / karmirakennelma ym liitoskohdat pitää aina työstää vesitiiviiksi.
Vain elastinen massa tiivistää liitoskohdat vesitiiviiksi. - Anonyymi
Ei tule hyvää. Ns. "vastakarvaliitoksia" tulisi välttää. Tässä hyvä lista huomioon otettavista seikoista;
https://www.kajonsteel.fi/ikkunapellit/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063240Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391640Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951482- 921399
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1591265Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121198Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231029Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.51838