Olen pitkään noudattanut (perheeni myös) jokapäiväisessä kuluttamisessa periaatetta, että jätän mahdollisimman paljon kuluttamistani euroista mahdollisimman lähelle. Eli pyrimme ostamaan tavaramme/palvelumme paikalliselta yrityksestä, suosimme siis ensin paikallisia tuottajia. Jos se ei ole mahdollista niin etsin suomalaisen(100%)tuotteen/palvelun valmistajan. Jos sekään ei ole mahdollista niin eurooppalaisen valmistajan tuotteita.
Olen periaatteelleni hyvin omistautunut. Mikäli yritys, jonka hyödykkeitä olen ostanut omituspohja muuttuu ulkomaalaiseksi niin, vaihdan kotimaiseen. Seuraan tosissani yrityskauppoja/järjestelyjä. Esimerkiksi keksi valmistajista vain ns. paikalliset on kotimaisia (ei isot F/K/).
Olenko yksin? Löytyykö muita isänmaallisesti kuluttavia? Olenko ainoa rationaalinen kuluttaja?
Eurot kotiin
2
280
Vastaukset 2
- Asikkalasta
Asikkalassa on kaveri, joka on kuluttanut todella isänmaallisesti.
Hän ei ole ottanut euron kolikoita ja seteleitä käyttöönsä perustellen asiaa seuraavalla tavalla:
Vielä pitkään eurorahaliitoksen ollessa päätettynä asiana oli Suomen hallitusmuodossa pykälä maamme rahayksikön olemisesta markka, eikö niin?
Lainsäädännön muuttamiseen, ennen kaikkean hallitusmuodon kumoamiseen tarvittaisiin tietty säätämisjärjestys ja eduskunnan äänten määräenemmistö. Minkäänlaisia hallitusmuodon HM72§ kohdan muuttamisen sallivia käsittelyjä eli PERUSTUSLAIN SÄÄTÄMISJÄRJESTYSTÄ ei noudatettu eikä minkäänlaisia markan euroksi vaihtamiseen laillisesti oikeuttavia enemmistöjä ollut eikä tullut eduskuntaan.
Asikkalan mies maksaa kaiken kortilla. Pysäköintisakkoja hän ei maksaisi, koska "Suomen raha on markka". Ei ole lakia eurosta. Lähituotannon suosiminen on minunkin mielestäni kannatettavaa. Joskus kuitenkin hinnottelussa on unohtunut kohtuus.
Omistajajärjestelyjen seuraaminen ei ehkä kuitenkaan ole kovin *rationaalista*, vaikka ylikansalliset brändit eivät vetoakaan minuun. (Brandyt ovat kyllä makuuni.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak1512060Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1521672Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431433- 101931
Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja126901- 65843
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt362730- 43658
Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero161644- 9603