Eurot kotiin

mmmmmmmmmm

Olen pitkään noudattanut (perheeni myös) jokapäiväisessä kuluttamisessa periaatetta, että jätän mahdollisimman paljon kuluttamistani euroista mahdollisimman lähelle. Eli pyrimme ostamaan tavaramme/palvelumme paikalliselta yrityksestä, suosimme siis ensin paikallisia tuottajia. Jos se ei ole mahdollista niin etsin suomalaisen(100%)tuotteen/palvelun valmistajan. Jos sekään ei ole mahdollista niin eurooppalaisen valmistajan tuotteita.
Olen periaatteelleni hyvin omistautunut. Mikäli yritys, jonka hyödykkeitä olen ostanut omituspohja muuttuu ulkomaalaiseksi niin, vaihdan kotimaiseen. Seuraan tosissani yrityskauppoja/järjestelyjä. Esimerkiksi keksi valmistajista vain ns. paikalliset on kotimaisia (ei isot F/K/).
Olenko yksin? Löytyykö muita isänmaallisesti kuluttavia? Olenko ainoa rationaalinen kuluttaja?

2

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asikkalasta

      Asikkalassa on kaveri, joka on kuluttanut todella isänmaallisesti.

      Hän ei ole ottanut euron kolikoita ja seteleitä käyttöönsä perustellen asiaa seuraavalla tavalla:

      Vielä pitkään eurorahaliitoksen ollessa päätettynä asiana oli Suomen hallitusmuodossa pykälä maamme rahayksikön olemisesta markka, eikö niin?

      Lainsäädännön muuttamiseen, ennen kaikkean hallitusmuodon kumoamiseen tarvittaisiin tietty säätämisjärjestys ja eduskunnan äänten määräenemmistö. Minkäänlaisia hallitusmuodon HM72§ kohdan muuttamisen sallivia käsittelyjä eli PERUSTUSLAIN SÄÄTÄMISJÄRJESTYSTÄ ei noudatettu eikä minkäänlaisia markan euroksi vaihtamiseen laillisesti oikeuttavia enemmistöjä ollut eikä tullut eduskuntaan.

      Asikkalan mies maksaa kaiken kortilla. Pysäköintisakkoja hän ei maksaisi, koska "Suomen raha on markka". Ei ole lakia eurosta.

    • Lähituotannon suosiminen on minunkin mielestäni kannatettavaa. Joskus kuitenkin hinnottelussa on unohtunut kohtuus.

      Omistajajärjestelyjen seuraaminen ei ehkä kuitenkaan ole kovin *rationaalista*, vaikka ylikansalliset brändit eivät vetoakaan minuun. (Brandyt ovat kyllä makuuni.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3814
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2041
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      229
      1365
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1266
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1158
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      112
      1138
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1050
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      1005
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      984
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      906
    Aihe