Ahtisaari totesi HS:ssä että maahanmuuttajien haaliminen parantaa Suomen talouden tilaa.
Miksi Namibia ja Somalia eivät ole Kuwaitin kaltaisia rikkaita hyvinvointimaita, vaikka kummassakin on miljoonia savannien insinöörejä, jotka siis Suomeen täydelle elatukselle tuotuna väitetysti "parantavat talouden tilaa".
Miksi Namibia ja Somalia eivät ole Kuwaitin kaltaisia rikkaita hyvinvointimaita, vaikka kummassakin on miljoonia savannien insinöörejä, jotka siis Suomeen täydelle elatukselle tuotuna väitetysti "parantavat talouden tilaa".
Vastaukset 5
Vanhimmat
Halvemmaksi tulisi jos Ahtisaari vaimoineen ja sukulaisineen muuttaisi somaliaan tai sinne namibiaan mikä on Maran lempipaikkoja!
Me varmaan pärjättäisiin paremmin ilman olemattoman työvoimapulan paikkaajia!
Ja ihan mieluusti omilla rahoillansa. Voisi vaikka lahjoittaa omista miljoonistansa jokaiselle klaanipäällikölle sairaalan tai aseita. Ystäviä ei koskaan voi ostaa liikaa, paitsi veronmaksajain rahoilla.
Jaa miksikö Namibia ja Somalia eivät ole yhtä rikkaita kuin Kuweit? Olisiko pieni yleistiedon kasvattaminen paikallaan?
Suomessa asuvista somaleista yrittämään on ryhtynyt 2,4 promillea. Noin yksi viidestä sadasta. Eli kun Helsinkiin tuotetaan 5000 somalia, on kohtuullista odottaa että muutaman vuoden kuluessa syntyy 10 uutta pienyritystä. Muut 4990 syövät kuormasta. Muutamat yli-ikäiset poliitikot näkevät tässä talouden kohenemista.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/274015-somalien-omistamat-yritykset-harvassa-tuet-passivoivat-isoja-perheita
Tuomiojakin on vanha horisko, samaa kaartia kuin Donner, hyvä kun pystyssä pysyvät ja tuommoiset kuntturat on vielä politiikassa mukana!
Laki tehtävä ettei yli 60 vuotias voi osallistua eduskunnan päätöksentekoon!