Mihin on mahdollista päästä!!?

masis

Lukiosta jäi keskiarvoksi 7.1, yo arvosanat a,a,a,b. Mihin näillä on mahdollista päästä? Kiinnostaisi humanistinen puoli, amk, tai sosiaali ala, muttei hoitotyö. Tulisiko yliopistot unohtaa heti alkuunsa?

Kiitos asiallisista vastauksista.

7

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abix

      Yliopistoon, sinne pääsee pääsykokeella.

    • killinkäis

      Yliopistoja ei kannata unohtaa. Niihin otetaan noin puolet uusista opiskelijoista pelkän pääsykokeen perusteella.

      Mutta, mutta! Nuo yo-arvosanat osoittavat, että äidinkieli on heikko, englanti on heikko, ruotsikin... Tuon tason äidinkielen osaamisella ei pääsykokeissa ehkä saa mitenkään aikaan sellaista suoritusta, jolla päästään sisään. Opiskelussa tulee englanti kompastuskiveksi, sillä joka alalla on paljon englanninkielistä tenttikirjallisuutta. Ruotsia on osattava paremmin kuin lukiossa.

      Hakeudu ammattikouluun. Olet varmaan enemmän tekijä kuin lukija.

    • sairaanhoitajaksi

      Ootko valmis muuttamaan ihan Lappiin asti opiskelupaikan perään vai etsitkö joltain tietyltä alueelta? Ja mistä aineista noi A:t ja B on? Amk:ssa sosiaalialoja on sairaanhoitaja, kätilö, sosionomi, toimintaterapeutti, röntgenhoitaja jne. ja mitä itse nyt tutkinut ni sairaanhoitajaksi on helpointa päästä, jos noihin muihin vertaa. Turun AMK sairaanhoitajan pääsykokeeseen pääsee n. 25-26 pisteellä kun noihin toisiin joku 30. Kuinka monta pistettä sulla muuten on?

    • eihätiämitiä

      Moikka!

      Kieltämättä varmasti hyvistä kielellisten ja kirjallisten ilmaisujen taidoista on apua korkeakouluopinnoissa, mutta on myös hyvä muistaa, ettei (ruotsin ja englannin) yo-kokeet ole todellisia kielitaidon mittareita. Niissä on kuitenkin paljon sellaisia tehtäviä, joilla yritetään saada vastaavuutta korkeakouluopintoja varten, esimerkiksi luetun ymmärtämisillä, millaista taitoa kyllä tarvitsee, kun tenttikirjoja kahlaa eteenpäin.

      Joka tapauksessa yliopistoihin voi päästä sisään heikoimmillakin arvosanoilla, ei se sitä ollenkaan katso. Kaikki riippuu siitä, mihin pyrkii ja millaisia teoin ja tavoittein. Eli kannattaa varmasti kuunnella sydäntä, mikä ala eniten kiinnostaa. Jos sisäänpääsemisen ratkaisukysymys on raskas pääsykoekirjallisuuden lukeminen ja epäilet, ettet pysty asioiden sisäistämisen lisäksi kilpailemaan muita hakijoita vastaan, niin kannattaa harkita jotain muuta alaa alkumetreillä. Erityisesti pääsykokeissa, joissa on esseetehtäviä, mitataan tätä tiedon soveltamista käytännössä. Ennen kaikkea on siis tärkeätä, että rakennat tulevaisuuden suunnitelmasi realististen tavoitteiden varaan, Tavoitteiden tulee olla realistisesti toteuttavissa, mutta toisaalta ne kannattaa asettaa hieman ylemmäksi siitä, mihin todellisuudessa pystyy, sillä se motivoi eteenpäin ja sillä tavoin voi myös ylittää itsensä. Askel askeleelta ylöspäin! Ota rohkeasti yhteyttä opiskelupaikkojen opintoneuvojiin. Uskon, että saat sieltä oikeaa tietoa hakemisesta, pääsykokeista ja kaikesta muustakin mitä mieltä askarruttaa.

    • masis

      Pääasiallinen mielenkiintoni kyllä kohdistuu psykologiaan (ei se helpoin päästävä) ja psykasta toi arvosana b, noi a:t on niitä pakollisia kirjotettavia. Toki mun olis mahdollista lähtee vielä korottaa se. mm..abin syksyllä aloin sekoilee muuta ja kuvittelin et tarjoilijan työ kiinnostaisi, olisi pitänyt jo tuolloin keskittyä vain siihen psykologiaan. Olisin tarvinnu enemmänkin tukee opintoihin ja ohjausta, joku olis takonu järkee päähän, tosin olisinko silloin kuunnellut :D

      Ehkä tää vielä tästä :) kiitos tsemppauksesta. Jos ei psyka ni ehkä sitten jokin muu yliopiston (helpommin sisään päästävä) pääaine :)

      • masis

        Ai nii, ja mä nyt luen tonne psykaan, ihan tosissani! :)


    • hmhmhm

      Ei tarvi unohtaa yliopistoja.

      Lue kovasti pääsykokeeseen niin pääset. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      57
      10060
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      13
      6819
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      80
      6125
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      58
      6013
    5. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      11
      4262
    6. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4140
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      26
      3703
    8. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      283
      3228
    9. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      58
      2883
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      2388
    Aihe