Pullisteleeko isäntä ja sen jälkeen hirsiseinä

SitäSaaMitäTilaa

Hirsitalo voidaan rakentaa oikein vain yhdellä tavalla. Josta seurauksena ihanteellinen ja edullinen hankintahinta sekä taloudelliset käyttökustannukset ja huippuluokan viihtyvyys joka saadaan käyttämällä noin 100mm vahvuista hirsirunkoa ulkoseinän lisäeristyksellä.

Edellä mainittu vahvuus siksi, että ne soveltuvat myös järkevästi väliseinäratkaisuiksi kaikkiin huoneisiin viemättä liikaa lattiapinta-alaa ja antavat tarvittavan tuen ulkohirsiseinien suorana pysymiseksi(estäen "isännän" sekä seinän pullistelun).

Oikein rakennetun hirsirunkotalon ulkoseinät eristetään joko sisä- tai ulkopuolelta.
Miksi joko tai?
Näin vältetään hirren ominaiskäyttäytymisen seuraukset. Hirsi tulee olla kokonaisuudessaan kylmällä- tai lämpimällä puolen seinäeristettä. Tämä vaikuttaa suoraan (eristämättömän hirsiseinän hirsiprofiilin puolisuunnikkuus= pullistusvaikutus) hirsiseinän pullisteluominaisuuden olemassaoloon.

Eristämätön hirsiseinä reagoi sekä ulko-, että sisäilman vaikutuksiin aina samalla periaatteella, mutta vaikuttaa eri tavalla hirren käyttäytymiseen sisä- ja ulkopuolella.

Ulko- ja sisäilman vaikutuksen ero eristämättömässä hirsiseinässä näkyy pullistumisena ulospäin.
Kevytrakenteiset väliseinät eivät pysty normaalilla tavalla rakennettuna estämään eristämättömän hirsiseinän pullistelua.

Kevytrakenteisia väliseiniä käytetään kompensoimaan vahvan eristämättömän hirren hintavaikutusta, josta voi olla seurauksena, että hirsitalon huoneen seinistä vain ulkoseinä on enää hirttä, ja loput kolme seinää tapetoitua kipsilevyseinää.
Kun katsotaan huoneen neljättä, ulkoseinää jossa on vielä iso ikkuna, niin voidaan havaita, ettei huoneeseen jää paljoa jäljelle ns hengittävää hirsipinta-alaa(hirsitalon ominaisuutta) jäljelle.
Yllämainitusta voidaan vetää johtopäätös, että hirsitalon huoneilmaan vaikuttaa eniten sisäseinien hirsipinta-ala.

Oikein rakennetussa hirsirunkotalossa ei esiinny pullistusvaikutusta koska siinä on kaikki väliseinät tehty myös hirrestä ja tarvittaessa käytetty myös följareita.
Oikein rakennetut hirsirunkotalot soveltuvat myös kaikille kaavoitetuille puutaloalueille.(ulkoverhous kaavan mukaan)
Oikein rakennetussa hirsirunkotalossa on riittävästi hirsipinta-alaa huoneessa(tasaamaan) sitomaan ja luovuttamaan sisäilman kosteutta ja lämpöä.

Hirsitalon luonnolliset ja parhaat ominaisuudet voi saada käyttöönsä ainoastaan ostamalla hirsirunkotalon, jossa kaikki huonerakenteet ovat hirsirakenteisia. Mitä enemmän hirsipinta-alaa huoneessa on, sitä lähempänä asukasta perinteisen hirsitalon ominaisuudet ovat.

Lisälämpöeristys voidaan toteuttaa monella tavalla. Hirsi-puukuitueriste-rakennuspaperi-hirsipaneeli. Kaikki rakenneosat puupohjaisia materiaaleja, joissa kosteuskäyttäytyminen ei eroa hirren kosteudenkäsittelykyvystä. Näillä kosteutta sietävillä eristeratkaisulla saadaan hirsiseinän lailla kosteus siirtymään vapaasti aina kuivempaan suuntaan.

Kuinka monta litraa kosteutta/m² 100 mm vahvat hirsiväliseinät ovat sitoneet yön aikana, jos 8% seinäkosteus nousee 18% ? Hirsiseinä myös luovuttaa(tasaa) huoneilman kosteutta päivän aikana.

5

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Painavaatekstiä

      Muistan jostain lukeneeni, että hirsiseinä painuu jonkin verran aikojen kuluessa.

    • ttu-näitä

      monologeja

      • lue_kokonaan

        Täyttä asiaahan tuo oli.
        No, joillekin voi tuottaa vaikeuksia lukea mitään sarjakuvaruudun tekstiä pidempää.


    • senkka_nenästäkö

      Isäntä pullisteli kännipäissään kylillä, huonostihan siinä kävi ku pullisteli väärälle tyypille.

    • juutinrauma

      Ihan mielenkiintoista luettavaa. Onko aloittajalla omakohtaista kokemusta tuosta
      hirssiseinän pullistelusta. Kosteus- ja lämpöerotko sitä aiheuttaa? Oma torppa pullistelee ylöspäin kasvavasti pohjoispuolen pitkällä seinällä erillisen .. niin noh,
      sotien jälkeen uusitun kuistin molemmin puolin.. ne kosteat nurkat. Olen ollut
      siinä uskossa, että kehikon veistäjät joskus 1800luvulla ovat sen pullistumisen
      tehneet tarkoituksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3441
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2816
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2620
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2321
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2043
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      155
      1697
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1174
    Aihe