kliiviasta kyselen

Paljon on kliivian hoitoohjeita.
Olen aikeissa istuttaa kliiviani uudestaan, mitenkä syvään.
Onko altakasteupurkki tai jokin toisenlainen parempi.
3385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tällainen löytyi Viherpihan nettisivuilta:

Kliivia eli punasarja on vanha huonekasvi, jonka kukitus onnistuu myös huoneenlämmössä. Talvikuukausina narsissikasvien heimoon kuuluva kasvi hyötyy kuitenkin noin 15–18 asteen lämmöstä ja niukasta kastelusta. Jos kukkavarsi jää lehtien lomaan, syynä on korkea lämpötila. Kastele tällöin kliiviaa viileällä vedellä.

Punasarja arvostaa ahdasta ruukkua. Kookkaassa ruukussa lehdistöstä kasvaa muhkea kukinnan kustannuksella. Mullan vaihtaminen on tarpeen vain noin neljän vuoden välein. Samalla voit irrottaa sivuversoja uusiksi kasveiksi. Jos haluat erityisen komean yksilön, anna poikasten jatkaa kasvuaan kasvin tyvellä.

Kliivian vanhat kannat poikkeavat uusista, myynnissä olevista kasveista muun muassa kukkien värin ja koon perusteella. Monen harrastajan mielestä vanhaa perua oleva kasvi kukkii ahkerasti.

Äänestä
  • Pitääkin kokeilla kylmää vettä kun jäänyt kukkavarsi lyhyeksi.

    Vaikuttaakohan lehtien pituuteen lannoitus, ainakaan meillä maalla ei ennen lannoitettu kasveja, mullat vaan vaihdettiin keväisin, en muista vaihtoiko mummo kaikille joka vuosi.

    Äänestä

Mistä tällaisen vanhaa kantaa olevan kliivian voisi ostaa?
Voi kun olisikin joku vaikka 50-60 luvulta, tai sota-ajoilta asti peräisin oleva kliivia, jota on jaettu sivuversoistaan, ja näin saman kaunottaren suku saanut jatkua.
Eikös vanhan kannan kliivioilla ole lyhyemmät ja leveämmät lehdet kuin näillä nykyaikaisilla?
En kovin paljon pidä niistä miekkamaisita lehdistä, leveät ja lyhyet ovat kauniimmat.
pahus, kun ei tänne varmaan voi laittaa yhteystietojaan, jotta joku joka myisi omansa tai sivuverson, niin heti ostaisin (kohtuuhintaisen).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leenastii kirjoitti:

Paljon on kliivian hoitoohjeita.
Olen aikeissa istuttaa kliiviani uudestaan, mitenkä syvään.
Onko altakasteupurkki tai jokin toisenlainen parempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu