onko normaalia?

auttakaa

Kantiiko tehä testin kun ala maha on ollu nyt monta viikoa kipeänä on ollu , nälkä koko ajan, väsyttää, aamu pahoinvointia,aamulla ei maistu mikään, sykettä navan kohalla. Tänään loppu menka. Kesti neljä päivää ja olen ollu kiukuinen mut en joka päivä. pliis auttakaa:( 15v tyttö

13

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lpi

      Oireet saattavat johtua myös menkoista tai flunssasta, mutta jos raskauteen on mahdollisuus niin ehdottomasti kannattaa tehdä testi jo mielenrauhankin vuoksi.

      • auttakaa

        Mulla nyt pistelee alamahaa


      • auttakaa

        Ja huono olo


    • felixsd

      Raskaana olet

      • auttakaa

        No kävin netissä laittaa kuukautisista sen jutun siihen raskauslaskuriin nii se näytti että on nyt menos 2 raskausviikko.


    • xoxoxoM

      Todennäöisesti et ole raskaana jos sulla kuukautisetkin oli juuri! Jos olisit viikolla kaksi, ei sinulla voisi vielä olla mitään raskausoireita sillä alkio vasta kiinnittyy noilla viikoilla ja ekat oireet tulevat yleensä 4 viikoilla!

      Tuo syke navan kohdalla ei 100 % varmuudella ainakaan johdu raskaudesta sillä vauvan sykettä on mahdoton tuntea vatsan päältä. Ja jos olisit raskaana, alkio asustelisi vielä paljon navan alapuolella, eikä sillä viikolla kaksi olisi vielä sykettäkään :)

      Kannattaa käydä lääkärissä tarkistuttamassa verensokerit, hemoglobiini ym, sillä niiden alhasuuden oireina mm väsymystä, pahoinvointia, janoa ja nälkää!
      Vatsakipusi johtuu varmaan kuukautisista.

      Ja voithan käydä apteekista hakemassa raskaustestin ( maksaa n 5 e ) niin saat itsellesi mielenrauhan mutta noilla oireilla sanoisin että ei hätää, et varmaankaan ole raskaana!

      • auttakaa

        Tänään heräsin siihen ku oli hirvee huono olo ja maha kipeänä


      • auttakaa

        Piti jääddä koulusta pois


      • Arvailija

        Virtsatietulehdus tai esim emätin/kohtu/munasarja tulehdus tai olet vain syönyt liikaa jotain roskaruokaa. Juo runsaasti vettä ja ota maitohappobakteereja. Mene terkkarin kautta lääkäriin, jos oireet jatkuu.


    • suositeltavaa1

      Otappa vaan suosiolla yhteys lääkäriin ennenkuin tuo tuppaa pahenemaan

    • xoxoxoM

      Jeps! Sullahan voi olla kysta, mikä aiheuttaa nuo vatsakivut!

      • auttakaa

        Mikä ihmeen kysta????? Ja ei oo enää nii pahasti maha kipeänä:/


    • memmumummi

      Ota jälkiehkäisypilleri ja pian! Ja pakkoko se on mennä parittelemaan kaikkien kylän kollien kanssa??

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      100
      3564
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2559
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      97
      2342
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1894
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      22
      1507
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1482
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      18
      1404
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1268
    9. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1211
    10. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      67
      1165
    Aihe