Kumpi väistää?

Jk2033

Tasa-arvoinen risteys. Olet kääntymässä vasemmalle. Vastaantulevalla kaistalla tuleva kääntymässä myös vasemmalle (eli sinun oikealle). Kumpi väistää?

21

9930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitävittuakyselet

      ei tarvitse kumpikaan väistää

    • ostinpa.maitoa.sitten

      Väistäköön kuka ehtii, mitäpä sillä on merkitystä, ei paskan vertaa näillä voin hinnoilla, tarjouksessa ei alle kahden euron.

    • Erityistä_varovaisuutta

      Yleensä näissä tilanteissa ei tarvitse väistää, kun kohdataan vasemmalta puolelta. Jos kuitenkin sattuu kosketus, syyllisyys on helposti molemmilla.

    • autokouluun

      Kyllä se Onnin,ettäoikealtatulevaaväistetään tasa-arvoääliön tilanteissa aina.

      • No_Broplem

        Suomeksi sanottuna: Jos aloittaja ei todella selviä tilanteesta, autokoulut tarjoavat mielellään muutamia ajotunteja kohtuullista korvausta vastaan.

        Jos risteyksessä on vain nuo kaksi vastakkaisista suunnista tulevaa vasemmallee kääntyvää ajoneuvoa, tilanne on ihan selkeä. Molemmat kääntyvät risteyksen keskipisteen oikealta kiertäen. Väistämistarvetta ei synny, jos molemmat saapuvat yhtä aikaa risteykseen


      • kierrän_vajaalla

        Tai sitten vasemalta kietäen:
        "Kohtaavien ajoneuvojen on sivuutettava toisensa oikealta. Risteyksessä saavat kuitenkin vastakkaisilta suunnilta saapuvat ajoneuvot, jotka kumpikin aikovat kääntyä vasempaan, sivuuttaa toisensa vasemmalta erityistä varovaisuutta noudattaen."


    • viisasväistää

      Sanoisin, että viisaampi väistää, jon on tarvettta.

    • gahahrh

      Tuossa tilanteessa voidaan mennä yhtä aikaa, jos risteyksessä on tilaa. Katsopa teoriakirjasta tai muusta oppimateriaalista, josko sieltä löytyisi kuva. Äkkiseltään en googlella löytänyt kuvaa.

      • gahahrh

        Opettajaltakin voit tietenkin kysyä - hän on sitä varten.


    • törötimpurit

      Mielenkiintoiseksi tilanne kehkeytyy kun samasta risteyksestä lähtee liittymä parkkipaikalle ja liittymästä tulijoilla on kolmio . . .

      • laminaattilätty

        Vedä kätees tumppuri mikä on liikennemerkki ? mikä ja mikä on sen arvo onko poliisi ohjeineen sen ylä vai alapuolella? Mitä? onko perus säännöt missä alinna vai ylinnä?


      • laminaattilätty

        Lisäksi puhut eri risteyksestä YMMÄRRÄTKÖ


      • laminaattilätty

        Kaikki tietävät kääntyvän väistävän, olet vain niin ärsyttävä vikisijä.


      • laminaattilätty

        Ai miksikö? kolmio koskee RISTEÄVÄÄ tietä kulkevia ei vastaantulevaa.
        ULI ULI ULI ULI ULI.........


      • abcad123
        laminaattilätty kirjoitti:

        Ai miksikö? kolmio koskee RISTEÄVÄÄ tietä kulkevia ei vastaantulevaa.
        ULI ULI ULI ULI ULI.........

        mitä tekemistä vastaantulevalla liikenteellä on kolmion kanssa? eihän siinä ole muuta kuin väistetään jos ajetaan vasemmalle muuten ajakoon miten tykkää. ihan sama onko yhtään kolmiota tai vaikka joka puolella.

        jos on neljän tien risteys ja kaikkialla on kolmiot sekä autot tulee yhtäaikaa niin silloin kukaan ei voi ajaa mihinkään kaikki jää paikoilleen ja heti jos joku liikahtaa niin toinen ajaa kylkeen. siksi sellaista risteystä ei ole vaan kaksi suuntaa on aina ilman kolmioo.


      • Normitilanne
        abcad123 kirjoitti:

        mitä tekemistä vastaantulevalla liikenteellä on kolmion kanssa? eihän siinä ole muuta kuin väistetään jos ajetaan vasemmalle muuten ajakoon miten tykkää. ihan sama onko yhtään kolmiota tai vaikka joka puolella.

        jos on neljän tien risteys ja kaikkialla on kolmiot sekä autot tulee yhtäaikaa niin silloin kukaan ei voi ajaa mihinkään kaikki jää paikoilleen ja heti jos joku liikahtaa niin toinen ajaa kylkeen. siksi sellaista risteystä ei ole vaan kaksi suuntaa on aina ilman kolmioo.

        Ihan sama tilannehan on tasa-arvoisessa risteyksessä, johon tulee autot neljästä suunnasta. Kaikille tulee yksi auto oikealta jota pitää väistää. Rohkein menee ensin ja jos toinen ajaa oikealta kylkeen, niin rohkea oli väärässä ja maksaa viulut. Harvoin tasa-arvoisissa risteyksissä kuitenkaan tulee pattitilannetta, yleensä siinä on yksi sääntöjä osaamaton joka odottaa sekä oikelta että vasemmalta tulevat ja lähtee vasta kun takan olevat alkaa töttäämään.


    • kumpikintoisiaan

      Kumpikin väistää ja tuossahan näiden ajoneuvojen ajoradat ei edes leikkaa toisiaan, joten törmäystä ei voi syntyä.

    • Oikealle kääntyvällä on etuajo-oikeus eli menee ensin.

      • 2983ko

        no eipä ole sinua kovin suurilla älyn lahjoilla siunattu katsos kun asukas sanoi ettei kukaan ollut kääntäytymässä oikealle.


      • niinpä... huomasin kun luin tarkemmin :)


    • ururururururur

      http://www.audiclub.fi/audifinns/attachment.php?attachmentid=9&d=1174333552

      Liikennekerkkien kohdalta vasemmalta tulee auto joka on kääntymässä ylöspäin. Oikealtta tulee auto joka on kääntymässä alaspäin. Huom risteyksessä ei ole liikennevaloja, vaan vasemmalla ja oikealla kolmiot.

      Väistääkö autot toisensa oikealta puolelta vai vasemmalta puolelta? Yhdessä risteyksessä josta ajan päivittäin osa ajaa toisinpäin ja osa toisinpäin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7367
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3801
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2158
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      32
      1400
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1397
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      32
      1354
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      336
      1175
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      992
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      928
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      897
    Aihe