oikeutta katsoa sijaislapsen henkilökohtaiset postit siis avata ne? ja kännykästä viestit ilman sijaislapsen lupaa??
onko sijaisvanhemmilla
0000
7799
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
että on :)
Postisalaisuus on olemassa, jota pitäisi noudattaa :)
se riippuu siitä mitä huostaanottaneen viranomaisen kanssa on sovittu. meillä on viranomaisen lupa lukea alakouluikäisen posti ja kuunnella puhelut, koska koskaan ei tiedä mitä mielenterveyden ongelmista kärsivä vanhempi kirjoittaa tai puhuu. ja sitten on pakko kuitenkin lohduttaa ja hoitaa pelästynyttä, järkyttynyttä lasta.
Kirjesalaisuutta verrataan vaalisalaisuuteen ja on ehdoton. Sijaisäiteen kommenttia en tältä istumalta usko. Voidaan toki uskotella muuta että saadaan "lupa" väärinkäytökselleen.
Lapsen pitäisi olla epäiltynä huumeen yms. johdosta, että kirjeet voitaisiin erillisen ohjeen mukaan avata.
Meillä on lupa/käsky avat yhden sijoitetun kirjeet ennen antamista.
Näin tarkastamme, että onko se kelvollinen annettavaksi. Usein on sellaisia, ettei lapsen psyyke kestäisi sitä.
Tavallinen ihminen, joka ei painiskele näiden asioiden kanssa, ei voi edes kuvitella mitä kauheuksia siellä voi olla!!!!!!
Koetahan rauhoittua, tuli mieleeni hysteerinen nainen. Kaikkihan tietää millainen se on.
Kauheudet on siellä omassa nupissa ja yritys tämäkin hallita niitä.
Kukakohan ja millä intresseillä noita epäilyttäviä lupia myöntelee.
...........
Henk koht posteja/viestejä ei lain mukaan (yleensä) saa lukea, mutta jos katson tarpeelliseksi, niin kyllä luen oman lapseni postit ja vielä kavereidenkin kännyviestit. Yksikin kerta lukemani viesti oli "haluaisin tavata sinut huomenna ilman vaatteita" - kysymyksessä oli 11 - v tyttö. Välittömästi soitin ko numeroon, ja kyllähän asia selvisi, mutta koskaan kun ei tiedä, mitkä sairaat ihmiset näistä viestejä lähettelee.