Henkilökunnan poissaolot

Osa Savonlinnan kaupungin henkilökunnasta sairastaa todella paljon. Viime vuonna terveysperusteisia rokulipäiviä kaupungin henkilöstö piti keskimäärin 15,6 kalenteripäivää/henkilö (vuonna 2013 se oli 12,6 päivää). Poissaolot maksavat veronmaksajalle noin 190–380 €/päivä (Siis jopa 6,5 milj. euroa / vuosi). Keskimäärin perusterve aikuinen sairastaa flunssan noin joka toinen vuosi (3-4 päivää).

Olisikohan syytä tutkia noita poissaolojen syitä tarkemmin. Jokainen esimies tutkikoon oman osastonsa tilanteen, kasaantuuko saikut samoille henkilöille ja mikä osa niistä on omia ilmoituksia. (Sln kaupungilla voi olla poissa omalla ilmoituksella peräti 5 päivää.) Onpa kuulunut sellaistakin, että niin ja niin paljon on sairauslomia pitämättä!?
1151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos ollaan sairaana niin ollaan kotona(neljän seinän sisällä) mutta jos nenänpäästä tippuu pisara aamulla niin mennään töihin,jookos!!! Liian paljon on ihmisiä jotka pidentää esimerkiksi viikonlopun kolmepäiväiseksi olemalla "sairaslomalla", lekuri kirjoittaa aika helposti lapun ja sitten lähetään mökille kalaan hyvillä mielin ja pienellä tai isommalla työmaalla etsitään tuuraajaa tälle lusmulle, pahimmoillaan joltain palaa vapaat toisen kalareissun takia!!! Tarpeeksi kun on vuoden aikana sairaana niin eikun työkyvyttömänä potku persiille ja tilalle joku joka haluaa tehdä töitä!!! Raakaa mutta kuitenkin oikeudenmukaista!!

Äänestä

tunnutaan pidettävän ikäänkuin saavutettuna etuna. Kolmenkymmenen vuoden työuran aikana ei rokulipäiviä montaa tullut sen lisäksi kun oli nilkka kipsissä eikä sietänyt oikein kävellä. Pikku nuha ei vaikuttanut työtehoon yhtään. Jo kuollut isäni kertoi että sota-aikana tapeltiin jos vain pystyssä pysyttiin eikä mietitty miten luistettaisiin. Lusmuille sattui joskus tapaturmia ja vahingonlaukauksia eikä niitä hyvällä kuulemma katsottu.

Äänestä

Jaa ja sitten maksetaan karenssoiduille vain 280€kk! Voi veenus.

Äänestä
  • aina joku laillinen syy.

    Äänestä

  • Ai miten voi olla jos karenssit ovat laittomia?!

    Äänestä

  • lopputili saman tien jos kärähtää sairasloman väärinkäytöstä. Tehokas pelote lusmuja vastaan.

    Äänestä

  • Niin varsinkin kun työtön ei saa Savonlinnassa sairaslomaa.

    Äänestä

  • Saahan kun hakee. Työttömyyskorvaus vain katkeaa saikun ajalta koska ei ole käytettävissä työmarkkinoille. Saikkupalkkaa tosin kukaan ei maksa.

    Äänestä

Markkinataloudessa otetaan kaveri heti syrjään, jos sairauspoissaoloja alkaa kertymään.
Paikalla on työntekijä, työnantajan edustaja ja työntekijän toiveesta myös terveysalan ja ammattiliiton edustajat.
Asia käydään läpi jokaisen osapuolen kantilta ja tehdään yhteenveto mitä sairastelun kanssa tehdään.
Se voi olla alkoholin käytön vähentämistä, enemmän liikuntaa, parempaa ruokaa, lepoa tai mitä vaan, millä työntekijän terveys saadaan paremmaksi. Samalla käydään myös työn kuormittavuus, työympäristö ja työn määrä.
Työntekijän velvollisuus on olla fyysisesti ja henkisesti sellaisessa kunnossa, että voi tehdä töitä.
Työnantajan velvollisuus on taata sellainen ympäristö, missä työntekijä pärjää normiolosuhteissa.

Äänestä

Kaupungilta voisi poistaa joka toisen kukkahattutädin.

Äänestä

Onkos tuolla mitään väliä. joku tekee ne työt kuitenkin tai ne jäävät tekemättä eikä sitä kukaan huomaa mitenkään. Taloudellista tappiota ei juurikaan tule.
Mistä kaupungin henkilöiden palkka maksetaan? Tietysti verovaroista. Mihin heidän palkasta pidätetyt verot menevät? Niihin samoihin verovaroihin. Näin ollen kaupungin yms. palkkatulot eivät edes kasvata verotuloja. Sehän on sama kuin laitetaan rahaa kasan toisesta laidasta toiseen laitaan. Kasa kasvaa vain ulkopuolelta, eli vapailta markkinoilta tulleista verorahoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


veroverovero kirjoitti:

Osa Savonlinnan kaupungin henkilökunnasta sairastaa todella paljon. Viime vuonna terveysperusteisia rokulipäiviä kaupungin henkilöstö piti keskimäärin 15,6 kalenteripäivää/henkilö (vuonna 2013 se oli 12,6 päivää). Poissaolot maksavat veronmaksajalle noin 190–380 €/päivä (Siis jopa 6,5 milj. euroa / vuosi). Keskimäärin perusterve aikuinen sairastaa flunssan noin joka toinen vuosi (3-4 päivää).

Olisikohan syytä tutkia noita poissaolojen syitä tarkemmin. Jokainen esimies tutkikoon oman osastonsa tilanteen, kasaantuuko saikut samoille henkilöille ja mikä osa niistä on omia ilmoituksia. (Sln kaupungilla voi olla poissa omalla ilmoituksella peräti 5 päivää.) Onpa kuulunut sellaistakin, että niin ja niin paljon on sairauslomia pitämättä!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu