niin paljon erilaista tietoa kaikilta muilta paitsi häneltä, etten tiedä missä mennään. Vaikea muodostaa mielipidettä ihmisestä, koska ei tiedä mikä on totta ja mikä ei. Suhtaudun varauksella, ja ehkä vaikutan hänet nähdessään siltä ettei minua kiinnosta, tai olen työkeä. Mutta se johtuu edellämainituista seikoista.
Siltä häntä ajattelen. Joskus yöllä herään ja tulen tänne katsomaan josko jotain viestiä olisi laittanut, hullua mutta totta.
Siltä häntä ajattelen. Joskus yöllä herään ja tulen tänne katsomaan josko jotain viestiä olisi laittanut, hullua mutta totta.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kuka nyt tietoa liikaa jakasi. Mulla on yks tiieto, en tiedä pitääkö paikkaansa, toisaaalta mitä irl sanoi se vahvistaa sitä. Mikä helvetin hässäkkä se sitten oli. Meitä koitettiin saattaa yhteen vai meidän olisi pitänyt puhua. Vaikka niin olisi, rakkaudessa tai ihastumisessa se on vaikeeta jos toinen haluaa vaan puhua, vaikka toisaalta sitä minäkin olen ehdottanut.
Totta on kaikki. Jokainen on muodostanut oman mielipiteen. Se mistä syystä onkin sitten eri. Kateus, kuulopuhe, ennakkoluulo jota puhuu totuutena, väärätulkinta, omat ristiriidat ihmisen kanssa tai vain ilkeys. Kuinka läheinen on ihmiselle josta puhuu vaikuttaa kans. Mä en puhu vieraille totuuksia itsestäni tai näytä kuka oon. Ne siis ei tunne mua oikeasti vaikka tietää miltä näytän ja kuulostan. Monia monia syitä on miksi joku on jotain mieltä jostain.
Tähän yhdyn.
Annat juorujen estää tutustumisen. Niin sitä pitää... ;) Voiko olla noin typeriä ihmisiä?
Jos jotain olen tässä elämässä oppinut, niin ei koskaan kannata luottaa ulkopuolisilta saataviin tietoihin. Liikkeellä on niin paljon ihmisiä, joiden puheisiin ei ole luottamista. Älä siis tuomitse toista ennen kuin tiedät miten asioiden laita oikeasti on. Kyseinen henkilö tuntui olevan sinulle jo jossain määrin tärkeä, joten selvitä asiat hänen kanssaan ja tee sitten ratkaisusi.
Samaa mieltä edellisen kanssa. Jos joku vielä ei ole ymmärtänyt, että juorut on juoruja, puheet voivat olla vain omia oletuksia ja mielikuvia. Joku kuulee jostakin jotakin ja kertoo sen eteenpäin, versio tietenkin muuttuu matkan varrella, ja joskus on oikeasti myös niin, että alkuperäistä versioita ei ole edes olemassa. Kannattaa aina myös kyseenalaistaa kertojan motiiveja. Itseasiassa, jos joku kertoo minulle jonkun jutun, kysyn miksi kerrot sen mulle? Se paljastaa kertojan motiiveja aika paljon, miten hän suhtautuu asiaan, se mitä hän selittää, sillä ei ole paljon merkitystä. Siis tilanteissa, joissa on tuntemattomampi henkilö (työkaveri, hyvän päivän tuttu jne.) Mutta, jos kertoja on pitkäaikainen luotettava ystävä, niin toki on eri asia. Ja tämän asian minua tuntevat jo tietävätkin, joten en juuri joudu näiden "kertojien juttuihin" mukaan.
Kompataan nyt tuota vähän. Mieti, onko teillä yhtään yhteistä "tuttuakaan"? Jotka voisivat tietää toisista sellaisia asioita, joita joku ulkopuolinen välittää? Usein käy niin että kun toiset alkavat puhumaan,levittämään juttuja, voi toinen tulla ikäänkuin "tutuksi" vaikka oikeasti eivät ole tekemisissä, tunnettuja samojen ihmisten piirissä, jotka asioihin puuttuvat.
tulee siis yksipuolinen kohina, ja toinen osapuoli, jos ja kun ei ole oikeasti yhteisiä tuttuja, kuvioita tms. ei toinen tiedä välttämättä mitään tuollaisesta hlöstä, joka on jäänyt kohinan sisäpiiriin, ja luulee toisenkin olevan samalla tavalla "tietoinen" toisesta tai toisella(kin) olisi mielenkiintoa vai juorujen /valheiden viihtyä ja sitä kautta mielipiteitä muodostella. Toinen voi hyvinkin olla täysin tuntematon toiselle nimeä myöten ja siellä sitten ihmettelee kun ei toinen edes Facebookin kautta suoraan viestittele.
että vähän voisi miettiä ko.asioita tarkemmin, kaikilla ei ole tapana ruveta onkimaan ja kohisenaan naurettavalla tavalla kavereiden ja "tuttujen" kesken muista.
toinen toinen toinen... olipa merkillinen viesti. Täytyy myöntää, että tuollaisista "toisista" ei tulisi ikinä kiinnostuttua.
ja mikä "osapuoli" sellainen on, joka ei edes tiedä olevansa joku "osapuoli" jossain naurettavissa draamoissa, joihin on ulkopuolinen.
Eikö toinen ihminen ole aina toinen toiselle? No, saivartelu sikseen. Jos aihepiirissä pysytään (miksi ap:lle on kerrottu "toisesta" asioita ja miksi hän suhtautuu siihen miten suhtautuu?).
Olen huomannut eräässäkin tapauksessa, että "ystävät" ovat halunneet muodostaa ko.ihmisen ympärille "suojelupiirin" ettei tämä toinen pääsisi "vahingoittamaan", mistä tuollaiset "ystävät" ovat saaneet päähänsä/tietoonsa, mitä aikeita ko.ihmisellä kenties olisi?
Miten tuollaiset "ystävät" liittyvät kuvioon ja miten he ovat onnistuneet kääntämään asetelman siten, että se "mystinen toinen" olisi jotenkin yksipuolisesti syyllinen johonkin konfliktiin, mitä "ystävät" haluavat ylläpitää? osaavat siis kääntää asetelmat nurinpäin ja esittävät viatonta puuttuessaan / tietäessään asioita, joita heidän minkään järjen mukaan ei pitäisi tietää / olla tietoisia, jolleivat he olisi syyllistyneet sellaiseen, mistä "mystinen toinen" heitä syyttää jne. tms.
Joku aiheuttaa konfliktin ja syyttää siitä niitä, joille on sen konfliktin aiheuttanut, esittäen viatonta. Muuta en saa tuosta selvää. Siinäpä läjä ihmisiä - "toisia" - joiden kanssa ei varmaan tulisi oltua missään tekemisissä, jos itse saisi valita.
Ehkei ole mitään aikeita "mystisillä toisilla", ehkä ei kuulukaan olla.
Paljon melua pystyy järjesteämään kuka tahansa, jos sellaiseen on taipumusta. Mystisiä asioita tapahtuu, varsinkin silloin jos se rehellisyys on kadoksissa, mikä saattaa heikkoluonteisimmilla hävitä hetkessä.
On sellaistakin, mikä heijastuu näilläkin palstoilla, tuollaiset onkijat näyttävät "omivan" toisen ihmisen hameenhelmat, ja esiintyy/esittää kuin hän olisi siinä se, joka on keskinäisissä kanssakäymisissä ko.hameenhelman kanssa. Tekee hameenhelmoista analyyseeja ja tarjoaa "tietoa" ja r"rakkaudentunnustuksia" ym.
Omija, joka vetää muita omijoita mukaansa. Kuvio on yleensä sama, tuollainen onkija-omija vetää huomiohakuisen persoonan mukaansa "tutkimaan" toista, jotta tuo huomiohakuinen persoona saisi yksinkertaiseen elämäänsä sykettä ja sitä huomiota muilta ihmisiltä. Voivat alkaa uskottelemaan, että tuolla huom.pers on jotain tekemistä tuon mielenkiinnon kohteena olevan ihmisen kanssa, johon omija haluaa päästä käsiksi muiden välikäsien kautta.
Alkaa kuikuilut, kavereiden kanssa kohimiset, liiottelut ym. sellainen onkija-omija tyyppinen toiminta, jossa ei ole suoranaisesti mitään tavoitetta. Kuin vain joidenkin sellaiseen lapselliseen tasoon vajonneiden ihmisten mielikuva, miten toisen pitäisi antaa "tunnetta" toiselle ihmiselle, mutta ei mitään muuta? (muuta=normaalia pakottamatonta yhdessä oloa, avointa keskustelua jne.)
Tuollaiset mitä yllä kerrottiin, että sitten saatetaan mennä siihen pisteeseen, että aletaan suoranaisesti sabotoimaan voimallisemmin, kerrotaan valheita, pyritään horjuttamaan aidommin kiinnostuneita pois, jotta onkija-omijat saavat elää omaa loputonta fantasiaansa. Niin, tuollaisilla esim. työkavereilla tai muilla vastaavilla, jotka ovat ainoastaan jossain hyvän päivän tuttu-tasolla, ei pitäisi olla mitään sellaista tietoa, oikeutta puuttua, esittää olevansa sellaissa asemassa toisen suhteen, että voi kaikkea mitä päähän juolahtaa ruveta esittämään.
Vaikeaahan se on ymmärtää, miksi noin selvää toimintaa pidetään jonain saavutuksena, ja ihmiset viitsii tunkeutua tuolla "omija" tasolla toisten ihmisten elämään, kuin heillä ei olisi mitään muuta sisältöä, kuin jonkun onkija-omija heille syöttämät ajatukset, joka heitä kannattelee. Säälittävää suorastaan, ja tuntuvat saavan jotain itkupotkuraivareita, kun he "paljastuvat", oikeasti tuntematonta vastaan, niin säälittävää ettei edes sanotuksi saa.
Lääkkeet.
Montako vuotta vielä menee täällä "näissä merkeissä"? Lainausmerkki sulkujen sisälle vai toisinpäin. ;)
Se on ihan Eetvartista itsestään kiinni, montako vuotta vietät missäkin merkeissä, muille se on täysin yhdentekevä asia.
Nyt sanon sulle rehelisesti.
Jospa ihan kysyisit tiedot häneltä itseltään, etkä olisi idiootti luottaessasi kaikkiin juoruihin.
Juu, pakkomielle palstaan yölläkin... Vaikka pidän häntä vähintään narsissina, heh, kaunista.
Niin, kaikki ne juorut ei välttämättä pidä paikkaansa. Voi olla kateellisia tai ihmisiä, joita
olen torjunut, koska olen kriittinen. Olen myös etäinen ja joku voi tulkita sen ylpeydeksi, mitä
en ole.
Mä voin rehellisesti tunnustaa täällä ettei oo tietoo. Ei murun murua. En tiedä mitään, en ole kukaan.. enkä ketään. Olen elämäni porskuttelija, palstalla kävijä, haaveilen joskus ties mistä.
Olen elämän kerjäläinen, rakastan elämää, tätä päivää tänään. Rakastan aamun koittoa hyvin nukutun yön jälkeen, rakastan yön varjoja kun olen väsynyt.
Rakastan monia asioita, hänestä ainakin tykkään, kun on niin mielessä pysynyt, mitään en hänestä oo koskaan tajunnut, en tuntenut, en juurikaan mitään puhunut. En tiedä sitä enkä tätä, eikä tarvitse tietääkään, hänen asiat ei kuulu minulle.
Mitä on elämän viisaus, onko sitä olemassakaan. milloin se näyttäytyy mulle, mitä se tahtoo kertoa, minä kysyn vieläkin sitä elämältä, mitta tyydyn sina siihen hyvään mut se minun eteeni nakkaa :)
Korjaan..tyydyn aina siihen hyvään mitä se eteeni nakkaa.
Jokaisella on vaikeita asioita elämässään, silloin on vaikea olla kiitollinen, mutta jos oikein tarkasti tutkii ..huomas, että jokaisessa päivässä on jotakin kiitettävää.
Yksi elämän viisaus on..ole kiitollinen ja hyvä olisi vain kasvaa..jos niin vain tahdot :)
Tää laite kirjoittaa omiaan, mä en vastaa niistä virheistä..tämä on palaute Nokialle!
Niin!
No jos kyse olisi minusta niin sinulla ei olisi enää mitään mahdollisuuksia kuulla minun puhuvan omasta puolestani. Todennäköisesti olisin tehnyt sinusta käytöksesi perusteella jo johtopäätökseni, eikä minulla todellakaan riittäisi motivaatiota ryhtyä itseäni selittelemään jollekin vastenmielisesti käyttäytyville selitystä vailla oleville kakkihousuille. Kuka luulet olevasi?
Susta en tiedä kuka olet. Edellistä komppaan. Jos ihminen, josta itse olen kiinnostunut, kuluttaisi viikko tolkulla aikaa palstoilla, tai utelemassa eri ihmisiltä, menneisyyttäni, muttei tulis suoraan itseltäni kysymään.. Sellainen ihminen menettäisi aika helposti arvostuksen silmissäni.
Palstalla sen sijaan vääristellään selkeästi asioita, sehän on fakta. Olen täältä itsekin lukenut perhetilanteestani valheita, terveydestäni valheita, elämästäni tulkintoja. Voiko joku oikeasti uskoa niihin kysymättä minulta. Täysin kahjoja väittämiä ja kutsuja nimissäni. Ulottuu näköjään myös palstan ulkopuolelle. Tavoite? Tuhota ihminen? Kukaan ei onneksi tuhoudu virtuaalisesti vaikka kuinka yritätte.
Tuo suojelija/hyökkääjä kuvio toistuu palstalla, liekö trolleja vai tuttuja jotka kantavat kaunaa jostain syystä. Henkilö, joka täällä "suojelee" voi olla se pahin stalkkeri ja piina minulle irl. Ja toisinpäin. Parempi unohtaa juorut, "tutut" ja työkaverit, ja kysyä suoraan.
Tässä testamenttini. Meno palstalla ei näköjään muuttunut kun hetken pysyin pois. Yhä kirjoitetaan "minuna". Tervemenoa palsta. Oikeat, aidot, kiinnostavat henkilöt tervetuloa elämääni esittäytymään irl. Sellaisiakin on.
Olen kovasti iloinen, että voin auttaa sinua tuollaisten asioiden käsittelyssä, kun huomaan, että aikaisemmin kirjoittamani saa sinut omaksumaan samoja sanoja.
Ei se mitään, ole hyvä!
Ap:n olisi syytä unohtaa koko juttu. Ei olisi mitään saumoja tänne. Toivottavasti ei sillekään kenestä nyt on puhe. Huh.
Minä ainakin toivoisin että minun kaipaamani henkilö tietäsi ja ymmärtäisi että en ollut niinä vuosina lainkaan oma itseni. Olin ihan hukassa ja oli vaikeaa koko elämä .Mietin jopa sitä lopullista ratkaisua jotta paha olo poistuisi.Vaikeaa on edelleen, mutta nyt voin jo paremmin. En itsekään ymmärrä miksi olin sellainen, kait hain jotain ihme hyväksyntää ja halusin saada huomiota muilta kun en häneltä sitä saanut. Ja sen myöskin haluaisin hänen käsittävän että kaikki ei tosiaankaan ole kuitenkaan totta mitä musta puhutaan.
Ap kuvailee nyt ihmistä, joka on jonkun narsistisen vallankäyttökuvion kohteena. Toivottavasti poloiosella on hänestä oikeasti kiinnostuneita ja välittäviä ihmisiä, tai edes yksi. Tuommoinen selkärangaton asenteellisuus itseäni kohtaan saisi kylmät väreet kulkemaan selästäni. Saanet kai jotkut raivarit sinäkin, kun tulet satavarmasti torjutuksi, mikäli kohteella on hitustakaan arvostelukykyä.
Aivan!