Haluatko kummiksi

kummiski

*Kysely*
Haluaisit kummiksi mutta sinulla ei vain ole lähipiirissä ihmisiä jotka soisi sinulle kunnian olla lapsensa kummina.
Joten voisitko olla "vieraan" ihmisen lapsen kummi?
Miksi voisit olla ja miksi et?

5

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • quuttorinen

      Miksi ihmeessä kukaan haluaisi olla ihan vieraan lapsen kummi?

      Minä toivoin hyvin nuoresta asti, että saisin olla jonkun läheisen lapsen kummi. Koska en kuulu kirkkoon, niin pari ystävääni eivät tästä syystä minua kummiksi pyytäneet. Mutta vaikka minulla on pari omaakin lasta, niin haave kummiudesta yhä säilyi.

      Reilu vuosi sitten syntyi maailmaan rakkaalle ystävälleni pienokainen, jolle pääsin kummiksi! Mahtava fiilis! Olin ollut koko perheen elämän mutkissa rinnalla vuodesta toiseen -samoin ystäväni on ollut minun rinnallani. Vanhemmat lapsemme ovat hyviä ystäviä keskenään jne jne... Tuntui luonnolliselta ja juuri oikealta olla kummi tuolle pienelle ihmiselle.

      Jos sen sijaan alkaisi kummiksi tuntemattomalle, niin miten osaisi suhtautua pieneen ihmiseen niin kokonaisvaltaisesti sen vastuun mukaan, mitä kummius tuo tullessaan? Kummilasta olisi kuitenkin hyvä rakastaa ja kunnioittaa. On tärkeää tuntea hänen perheensä, ja tietää mitä vanhemmat toivovat lapsensa suhteen. Tällainen ei vieraan perheen kanssa onnistu.

      No, meneehän jotkut naimisiinkin vieraan ihmisen kanssa...

      • Näinonmonillekäynyt

        Kaikki lapsethan ne ovat vieraita jos ei ole oma. Kummilla ei ole mitään vastuuta vaikka joku pölvästi kuvitteleekin. Ystäväsi kanssa jos menee sukset ristiin niin "kummiutesi" päättyy siihen.


    • Hei nimimerkki, kummiski

      Mielenkiintoinen ajatus ja ihan mahdollinen, miksei. Toki yleensä on niin, että kummi ja perhe tuntevat toisensa ennestään, pitkältäkin ajalta. Mutta eihän se välttämätöntä ole, voihan sitä tutustua "elämän matkan" varrella. Kun toiseen ihmiseen tutustuu, yleensä syntyy vuorovaikutusta, jonka kautta kasvaa kunnioitus ja tapahtuu kiintymystä, puolin ja toisin.

      On olemassa myös esim. "varamummo" / "ystävämummo" / "tukihenkilö" - toimintaa, joissa ennestään tuntemattomat ihmiset tutustuvat ja alkavat viettää aikaa yhdessä, kummankin toiveesta. Ja kuinka siinä käy? Yleensä hyvin; syntyy pitkä molemmin puolin tärkeä ihmissuhde. Näkisin tämän kaltaisen olevan mahdollinen kummiudessa vaikkei kummi olisikaan perheelle ennestään tuttu. Seurakunnissa voisi olla näitä "vapaaehtoiskummeja", joita voisi välittää perheille, joilla ei esim. ole kummikelpoisia lähipiirissä.

      Kevätiloa toivottelee,
      Pirkko-pappi

    • Velvollisuus

      Kummius tulee nykypäivänä kummille niin kalliiksi, etten siihen vapaaehtoisesti ryhdy.

    • yhden-lapsen_kummi

      kyllä voisin jos minulla olisi mahdollisuus olla lapsen kanssa tekemisissä ja tutustua lapsen vanhempiinkin, kummin tärkein tehtävähän on ymmärtääkseni lapsen puolesta rukoilu niin voihan sitä tehdä puolitutunkin kesken

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      412
      6006
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      82
      5346
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4384
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3941
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3729
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      172
      3447
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      110
      3209
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      61
      3196
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe