Tässä olisi yksi ihminen

kiltti, kiva, yksinäinen..uskovainen. Samanhenkistä ihmistä ei omista piireistä ole löytynyt. Ei tämä elämä ole helppoa kenellekään. En silti halua luopua uskostani Jumalaan . :) Onko niin, että monia ihmisiä ei siksi kiinnosta. Joillekin voisin kelvata, jos jättäisin tämän uskoni, mutta se tuo elämääni tarkoituksen. Joskus bussissa istuessa vastapäätä saattaa istua kivan oloinen ihminen, ja saatan ajatella, että olisipa kiva olla vaikka hänen ystävänsä :).
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ollaan me ystäviä. Yhdessä me voidaan tuhota kaikki epäpyhät ihmiset jotka saastuttaa meidän kaunista planeettaa. Olen tehny jauhelihaa jo 47'stä ihmisestä. Tienaan samalla hyvin rahaa kun myyn ihmisjauhelihaa.

Jos liityt jauhelihabisnekseeni, niin voimme levittää Jumalan jauhelihaa kaikkialle Suomeen. Ota yhteyttä jos kiinnostaa.

Äänestä

Itse en ole uskovainen mutta älä luovu uskostasi jos se on sinulle tärkeä. Minun uskoni on inhimillisyys ja kaiken elollisen kohteleminen hyvin. Toivon ja uskon että löydät itsellesi kumppanin ja ystävän. Kaikkea hyvää sinulle rakas sadangel!

Äänestä

Minäkin olen yksinäinen ja uskossa edelleenkin ja olen kyllä kiva ja toki uskovaisuuteen kuuluu kiltteyskin ,,, olen aika taiteellinen, etsin aluksi kirjekaveria, kiinnostaisiko? Jos, niin kerro sähköpostisi niin kokeillaanko ...

Äänestä

Uskosta ei kannata luopua, ei missään nimessä. Jos suhdetta ajattelee ja avioliittoa, niin kyllä silloin on paras olla molemmat uskossa tai sitten ei. Itselläni on siitä kokemus. Kyllä suhde ja kumppanuus ontuu jos noin tärkeä alue vetää toisaalle. Elin neljännes vuosisataa miehen kassa (ei hän ateisti ollut), jolle usko ei ollut elämää kantava voima vaan eli ihan normaalia jumalattoman elämää. Saattoi olla sitten se lopullinen eronkin syy, kun oli niin paljon niitä erottavia tekijöitä: ystävät, harrastukset, matkat, ym.
Mitä hyödyttää vaikka voittaisimme koko maailman muutamaksi vuosikymmeneksi, mutta koituisi sielun ikuiseksi kadotukseksi.

Äänestä
  • Ikuista sielun kadotusta ei ole olemassa.

    Äänestä

  • "Saattoi olla sitten se lopullinen eronkin syy, kun oli niin paljon niitä erottavia tekijöitä: ystävät, harrastukset, matkat, ym."

    Sama juttu. Siksi aionkin etsiä jatkossa seurakunnasta sopivamman siipan seuraavaksi.

    Äänestä

Itseä kiinnostaisi uskovat ystävät, siinä missä muutkit. Tuntuu, että uskovat voisivat hyväksyä minut paremmin, sillä olen melko konservatiivinen arvoiltani. Olen myös teisti, mutten kovin uskovainen.
En juo itseäni humalaan, polta tai käy baareissa.
Itsessä on kuitenkin monia negatiivisempia asioita, mitkä estävät kiinnostusta tutustua ja viettää aikaa kanssani.
Pitkäaikainen kontaktien puute ihmisten kanssa vaikuttaa moneen asiaan, kuten siihen että olen ujo, hiljainen ja itsetunto ei kovin hyvä. Mm. syrjäytyminen työ/opiskeluelämästä, alavireisyys sairastelun johdosta, tylsähkö elämä, josta ei ole juuri puhuttavaa vähentää myös kiinnostusta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sadangel kirjoitti:

kiltti, kiva, yksinäinen..uskovainen. Samanhenkistä ihmistä ei omista piireistä ole löytynyt. Ei tämä elämä ole helppoa kenellekään. En silti halua luopua uskostani Jumalaan . :) Onko niin, että monia ihmisiä ei siksi kiinnosta. Joillekin voisin kelvata, jos jättäisin tämän uskoni, mutta se tuo elämääni tarkoituksen. Joskus bussissa istuessa vastapäätä saattaa istua kivan oloinen ihminen, ja saatan ajatella, että olisipa kiva olla vaikka hänen ystävänsä :).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu