Paljonko windows 8.1 64-bit tarvitsee kiintolevy tilaa normaalissa käytössä. perusohjelmat
win zip, office, antivirus, palomuuri, adaware ohjelmat,kuvankäsittely, Nero, ja muutamia pikku ohjelmia, käsittääkseni päivitystilanteessa pitää olla myös jonkunverran tyhjää levytilaa.
kovalevyn koko on 130Gb, pitäisi keksiä osionti.
thänks juu
win zip, office, antivirus, palomuuri, adaware ohjelmat,kuvankäsittely, Nero, ja muutamia pikku ohjelmia, käsittääkseni päivitystilanteessa pitää olla myös jonkunverran tyhjää levytilaa.
kovalevyn koko on 130Gb, pitäisi keksiä osionti.
thänks juu
Vastaukset 6
Vanhimmat
20-30 Gt. Palomuuri ja virustorjunta ovat jo valmiina Windowsissa joten niitä ei tarvitse asentaa erikseen eikä kannatakaan ainakaan palomuuria.
En osioisi noin pientä levyä vaan asentaisi Windowsin siihen sellaisenaan. Näin ei tule ongelmia tilan loppumisen suhteen.
Laittaisin 30-40GB. Riippuu kyllä keskusmuistin määrästä...
W8/8.1 käyttää hiberfil.sys -tiedostoa fast boot ominaisuuteensa, ja se vie tilaa aika paljon, määrä riippuu keskusmuistin määrästä. Koneessani on 16GB RAM, ja hiberfil.sys on 12,7GB "ylimääräistä" järjestelmäosion juuressa. Sama pätee pagefile.sys -tiedostoon, mutta sen kokoon pystyy itse vaikuttamaan.
W8.1 asennus vie koneellani tällä hetkellä 30,5GB tilaa. Käyttis on ihan omassa osiossaan, sinne ei ole asennettu mitään muita ohjelmia kuin laiteajurit ja niiden mukana tulevia hallintasoftia.
eli joku 65 Gb on sitten sopiva, muistia on 8Gb
Noin pientä levyä ei kannata osioida. Minulla Windows-kansio, Users-kansio ja Program Files kansiot vievät yhteensä noin 80 Gt.
Ei tiedostoja kannata tallentaa käyttäjäprofiilin alle.
Siis omat tiedostot asennetaan juurikin käyttäjäprofiilin alle ensisijaisesti.