Orkidean lehdet

lehtitrauma

Orkideani on noin vuoden vanha ja pudottanut kukat, mutta minusta tuntuu että toisesta kukinnosta vie kaikki voimat ylisuuret lehdet joita on jo 8kpl ja uusia syntyy lisää. Pitääkö ne leikata tms?

Vanhassa orkideassa joka on 2 v. ja siinä on menossa toinen kukinto on vain 6 kpl "normi" lehteä ja kukkii tosi hyvin..

2

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sevillanpartituuri

      Hieno harrastus. Itsekin sain siemenet itämään ja pasuunakukan sekoamaan kasvuun. Uudet mullat ja ruukut juuri vaihdettu. Kyllä lähtee.

    • Ethän lannoita sitä liikaa ? Anna sille "sätkyä" eli pidä esim. pari viikkoa uittamatta ja vaikka viileämmässä, valoa vain n.10 tuntia päivässä eli komerossa 14 t. Suoraa auringonvaloa, paahdetta, se ei myöskään pitkään siedä. Vaihda kasvualusta parin vuoden välein: puuhiiltä, männyn kaarnan paloja ja koivun nilaa siitä puun ja tuohen välistä. Vie kesällä ulos vaikka puun oksaan riippumaan tai parvekkeelle.Vein omani pensaan juurelle ja parinpäivän päästä oli "ohikulkija" syönyt lehtien laitoihin koloja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      99
      1126
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      742
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      644
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      556
    5. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      502
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      500
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      490
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      457
    9. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      41
      454
    10. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      451
    Aihe