Kellosepästä kertova dokumentti Voitti elokuvakilp

mimaaart

Myllykoskelaisesta kellosepästä kertova dokumentti voitti elokuvakilpailun

25.3.2015 15:04
Myllykosken Videokuvaajien dokumentti paikkakuntalaisesta kellosepästä Aake Mäkelästä on palkittu sarjansa parhaana filmi- ja videokuvaajien Kaakonpiirin elokuvakilpailussa 2015. Kilpailukatselmus pidettiin Lappeenrannassa viime lauantaina.

Arvosteluraati oli yksimielinen Ajan mittaan -nimisen dokumentin paremmuudesta. Sarjassa oli mukana kaikkiaan kahdeksan elokuvaa.

Vuonna 2013 valmistunut dokumentti tekee ihmisläheistä lähikuvaa myllykoskelaisesta kellosepästä ja monipuolisesta persoonasta, huhtikuussa 84 vuotta täyttävästä Aake Mäkelästä.

Mäkelä jatkaa edelleen leipätyötään entisellä tehdaspaikkakunnalla. Henkilökuvan mukana peilataan myös koko yhdyskunnan nykyisyyttä ja menneitä aikoja 1950-luvulta nykypäiviin Aake Mäkelän oman ammatin, urheiluharrastusten ja persoonan kautta.

Myllykosken Videokuvaajat haluaa kunnioittaa dokumentilla edelleen aktiivisesti työelämässä vaikuttavaa huippuammattilaista ja tehdä häntä tunnetuksi ja esimerkiksi myös nuoremmille polville tositarinatyyliin.

Dokumentin käsikirjoituksen on laatinut viestintäasiantuntija Pentti Salin. Editointi on medianomi Joni Haverisen käsialaa.

Dokumentin haastattelut kuvattiin keväällä 2013. Kuvaajina toimivat Joni Haverisen lisäksi Mauri Haverinen ja Tapani Keppo. Dokumentti osallistuu Filmi- ja videokuvaajien liiton vuosittaiseen harrastajaelokuvaajien SM-elokuvakilpailuun Keuruulla 11. huhtikuuta.

Irma Jäppinen
Lue kaikki Kouvolan Sanomien vaaliuutiset: w

3

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aaken_asiakas

      Aake on hyvä ja paljon kokenut alan ammattilainen. Heitä on harvassa.

      • mary2850

        Hieno mies ja hyvä työssään


      • jojenvarrelta

        Teki mulle kurjan tempun kerran 1980-luvulla.
        Mulla oli ranneketju hänellä korjattavana. En päässyt töitteni takia sitä hakemaan määräpäivänä vaan seuraavana päivänä. Äijä vaati multa 20 mk suurempaa hintaa, kun mikä oli sovittu. "Se hinta oli eileen, tänään on tämä". Viikossa olisi varastanut varmaan koko ketjun, jos en olisi päässyt sitä hakemaan.

        Jäi paskan maku ja ei ollut asiaa siihen puotiin milloinkaan. äijä ei minua tuntenut


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      176
      2135
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      38
      1483
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1174
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      932
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      866
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      252
      845
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      802
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      723
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      202
      679
    Aihe