luomisen tuska...Jos haluaa tehdä sellainen sp-osoitteen jolla voi nimimerkillä kirjoitella jonkun kanssa niin miten se pitää tehdä, täytyykö oma oikea nimi laittaa siihen nimi-kohtaan vai se keksitty nimi jolla aikoo esiintyä..Sitten kun on se oikea sähköposti ja tämä uusi , niin miten valitaan että kommentti menee sillä jolla on tarkoitettu, ettei oikea nimi mene vahingossa.
UUDEN SÄHKÖPOSTIN
aloitteleva
14104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tarkoitin jotta jos vaikka se käyttäjä nimi olisi 'aamuherätys@ gmail.com', niin sekoö tulee sinne kommentiin näkyviin vai se oma nimi.
Tuo aamuherätys on se sähköpostitilin nimi, ei siihen tarvi omaa nimeä laittaa eikä kannatakaan. Jos g-mail tilin luot, sinun täytyy rekisteröityä ja sinne voit antaa nimesi ja muut tiedot. Toki Google on kova vakoilemaan, mutta suoranaisesti rikollisille se ei tietojaan vuoda.
Ja kyllä sähköpostiosoite on se mikä sinne kommentteihin tulee näkyviin esim. aamuherätys@ gmail.com.
Sehän selviää kun lähetät postia itsellesi siihen toiseen sp-osoitteeseen.
no niin selviäisikin mutta kun en löydä sitä kohtaa mistä voi kirjoittaa...höpö kun olen.
https://support.google.com/mail/answer/6583?hl=fi
ohjeita
kiitos vinkistä, löysinkin jo, oli ensin jossain piilossa mutta nyt näkyy.
Sitten on uudenlainen ongelma...Jos haluan kommentoida johonkin blogiin nimimerkillä enkä pelkällä 'anonyymilla' niin miten se sähköposti nimen saan sinne kommentiin. Siellä blogissa on kohta valitseprofiili, siitä voi valita joko
googletili
live journal
type pad
aim
nimetön
Eli pitäisi ilmeisesti se googletili valita, mutta mistä nyt tiedän kumpi sähköposti nimi sinne menee... se omani vai tätä varten tehty nimimerkki.
Jos kärsivällisyyttä riittää jollakulla niin apu kelpaa.
Mikset kirjoita kommenttejasi omalla nimelläsi ja käytä profiilikuvana omia kasvojasi? Mitä salailet? Oletko rikollinen? Jos sinulla olisi puhtaat jauhot pussissa, et olisi ikinä edes ajatellut feikkitilin tekemistä. Taidat olla pedofiili tai jotain vielä pahempaa.
Enpä halua mitään 'vieraita' käymään jos laitan vaikka kuvia kotoa tai pihalta omalla nimellä...Jo nimen perusteella voi hakea osoitteen, mikäli toisten omaisuus kiinnostaa. Senpä takia en halua niitä laittaa ja se minulla on salattavana, ei muuta.
Se oikea sähköposti jolla joskus jotain virallisempia juttuja teen on kyllä omalla ihan oikealla nimelläni, mutta höpöjutut voi hoitaa nimimerkillä.
Käy kokeile avointa mielipiteen ilmaisua itänaapurissamme, niin yllätyt.
Asioista keskustellessa on aivan sama kuka kantansa esittää. Silloin mennään sivuraiteille, jos asioiden sijaan aletaan keskustelemaan keskustelijoista.
avoimmuus-ilomme, miksi siis itse käytät nikkiä etkä iloksemme ole esillä kuvallasi ja nimelläsi.
Omalla nimellä ei parane kaikkia asioita sanoa tai voi saada kohtuuttoman paskamyrskyn niskaansa, vaikka olisi periaatteessa aivan oikeassakin, jos on tilanne, missä on enemmistöä vastaan tai arka aihe.
Lisäksi se voi heikentää esimerkiksi työllistymismahdollisuuksia.
Toinen ikävä piirre tietysti on se, että kaikki vanhat typeryydet voisi sitten kaivaa esille pitkäkin ajan kuluttua, vaikka ihminen voi myös muuttaa mielipidettään. Ihmiset töppäilee, pitäisi olla oikeus tulla unohdetuksi. :o
Uuteen gmailiin kirjautuminen stoppaa usein siihen M-kirjaimeen. Se seistä jököttää vain paikallaan eikä mitään tapahdu. En ole kyllä ihan puolta tuntia odottanut. Eikä siitä pääse pois kuin katkaisemalla koko toiminta.
voihan noita sähköposteja avata vaikka sata....kyllä riittää ohjelmia. Ja mille nimelle tahansa. Ja vaikka feikkinimet omiin tietoihinkin...ainakin itsellä on ne myös siellä. Omalla koneella omalla nimellä ei ole minnekään tarvista paitsi pankin sivulle ja muihinkin toki, mutta eihän niillä ole tekoa sen meilin tietojen kanssa.
hehe...taas nää pedoilija-ehdottelijat ja muut uskovaiset....ketkä meinaa, että kone pitää olla avoin nimiä myöten. Että ei riitä että on auki NSA:lle ja muille pitkin maailmaa takakautta...vaan ihan jokaiselle oma nimi ja osoite suoraan näytölle. Huhheijaa . Näille heeboille voisi kai postinkin lähettää avonaisina kuorina....ja puhelimesta kaiutin aina päällä ulkona, että kaikki varmasti kuulee hänen juttelunsa.....että se tämän maan "rehellinen" tulee näkyviin ja kuultavaksi. #kun ei ole mitään salattavaa".-....hehee....