Pientä tekohengitystä Symbian puhelimille
http://www.itviikko.fi/uutiset/2015/03/26/taman-ei-pitanyt-olla-mahdollista-nokia-toi-symbianiin-uutta-sisaltoa/20153846/7
http://www.itviikko.fi/uutiset/2015/03/26/taman-ei-pitanyt-olla-mahdollista-nokia-toi-symbianiin-uutta-sisaltoa/20153846/7
Vastaukset 6
Vanhimmat
Karttojen päivitys odotti Nokia 500:ssa
Harvinaista Nokialta kun päivittää vanhojen Symbian mallien karttoja. Tosin vielä yllättyneempi olisin jos kyse olisi ollut karttasovelluksen päivityksestä.
Ehkä Nokia haluaa pitää nokialaisen omistajat tyytyväisinä, niin on sitten helpompi myydä heille mahdollisesti tulevia uusia Nokia puhelimia.
On äärimmäisen epätodennäköistä, että Nokia palaisi puhelinvalmistukseen, sillä nykyisellä patenttiensa ja Nokia-brändinsä lisensioinnilla se tulee riskittömästi tienaaman paremminja sen aiemmat kilpailijat ovatki kaikki sen nykyisiä maksavia asiakkaita.
On toki äkikseen yllättävä ja positiivinen ele Nokialta päivittää edelleen HERE myös Symbianeille. Ehkä se oli toteutettavissa kohtuullisella ponnistuksella ja on hyvä markkinoinnilinen ele HEREn kâyttôôn jatkossakin. Symbianhan myytiin muistakseni jollekin softatalolle ja sen jälkeen siitä ei ole kuulunut.
iPhonekin sai nyt täyden ja hyvin toimivan HEREn, mutta en tiedä millaisen suosion se on saanut.
"Nokia myi puhelimet Microsoftille" 25.4.2014
- http://www.digitoday.fi/bisnes/2014/04/25/totta-vihdoin-nokia-myi-puhelimet-microsoftille/20145893/66
Itselläni edelleen vanha päivitys, ilmeisesti viimeisin tai toiseksi viimeisin ajalta jossa on tolpahälytykset tallessa.
Oletettavasti tuo uusi päivitys veisi ne menessään. Ajelen maltillisesti, mutta hyvä lisä extravalppauteen nuo tolppahälytkset vaikka eivät toki enää kaikilta osin olekaan ajan tasalla. Tokihan ajonopeuksien ylityksen hälytystä voi kompromissinä käyttää.
"Puhelin-Nokiasta kasvoi autokarttojen jättiläinen"
- http://www.iltalehti.fi/autot/2015011619033428_au.shtml
"Nokian HERE-karttoja käytetään jo miljoonissa puhelimissa, autoissa sekä nykyään myös älykelloissa. Tulevaisuudessa karttoja pääsee ihmettelemään myös älylaseissa."
- http://www.puhelinvertailu.com/uutiset/2015/01/08/nokian-here-kartat-laajenevat-alylaseihin-vuzix
Return of the Jedi - Back end of nowhere is Nokia gathering forces with a new Jedi. What will evil emperor Elop and his apprentice Ollila do next!!!