Haluaisin matkata omalla autolla viipuriin

VIIPURIIN

En ole koskaan ennen ollut venäjällä enkä ole koskaan missään tarvinnut viisumia vielä. Mitä viisumi maksaa ja mistä sen saa? Mitä ostoksia/nähtävyyksiä suosittelette viipurista jossa vietän ehkä 2 päivää. Onko suomalaiset autot rikoksen kohteina venäjällä? Mikä olisi hyvä hotelli viipurissa ja niin että auton saisi jonkinlaiseen suojaan siellä? En sitä ettäkö autoni olisi jotenkin arvokas, päin vastoin se on halpa ja ruosteinen, mutta pointtini on se että en kuitenkaan halua siellä menettää edes vähäistäkään omaisuuttani.

16

362

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvostoihminen

      Minusta nyt ei ole paras aika matkusta Venäjälle.
      Ihmiset Venäjällä ovat hiukan seonneet propagandasta, ne ovat sodanaikaisissa hysteriassa, kaikki odottavat hyökkäystä Ukrainaan ja sen vapautumista ukrainalaisista fasisteista, niin suomalainen auto, rekisterikilvet, lippu, vieraskieli vaikuttaa heihin samalla kuin punainen rätti härälle, koska Suomi antaa tukea ukrainalaisille fasisteille.
      ei kannattaa härnätä verta nenästä, pysyy vaan kotona, jos on kova halu käydä entisen NL alueelle, ehdottaisin entisen Viron sosialistisen neuvostotasavallan...
      Sama meininki kuin Viipurissa, vähän ehkä köyhempi ja tyhmempi, palvelu työkemppi kuin Viipurin kauppatorilla, muuten on aivan sama..
      Helposti irtoa turpiin jos katsot johonkin vinosti tai alat vittuilla väärälle ihmiselle, yks, kaks, lähtee lompakko takataskusta, autosta lähtee peilit tai tuulilasille tulee pari lommua ja paljon muita mukavia neuvosto huvituksia...
      jos et usko, hyvä matka...

      • Huomennakaan

        Erittäin hieno trolli :D
        Venäjällä kukaan normi kadun tallaaja oo seonnu.. Ukrainan tilannetta ei huomaa missään normaalissa tilanteissa venäjällä.
        Itte käyny tänäkin talvena Pietarissa noin 10x, Viipurissa yli 20x ja yhtään kertaa ei ole ollut ongelmia, kuten ei edellisinäkin vuosina.
        Alla on lueteltu hyvin Viipurin hotellit ja varaukset voi hoitaa hyvin Booging.com kautta.


      • kunmeli

        tämä ihminen ei taida olla koskaan käynyt virossa. tai sitten hän on itse se töykeä öykkäri, heille saa antaakin ansionsa mukaan ja tyhmältä viedä lompakon.
        viipuri ja koko venäjä on ihan turvallista. järjen käyttö aina sallittua.
        kesemmällä mennään ylemmäs karjalaan, kunhan tiet kuivuu.
        fasismista senverran että oikein naurattaa miten tietämättömiä ihmiset ovat. katsokaa netistä mitä on fasismi. sitten ymmärretään että aikamme suurin fasisti on putin.


      • uuimies

        täyttä huuhaata koko kommentti, yhtä turvallista kuin kotosuomessa. kun ei lähde humalassa toikkaroimaan ja sekaannu naisiin niin turvallista.


    • muuantankkimatkailija

      bensaa/dieseliä ja tupakkia.

    • Viipuriin

      Eipä Viipurissa, Sortavalassa tai Pietarissa suhtautuminen matkaajiin ole sen kummemmin muuttunut. Ihan hyvin siellä kohdellaan. Ostoksilla on käyty useaan otteeseen tämän talven aikana, eikä mitään sen ihmeempää ole havaittu.
      Saat viisumin matkatoimistosta. Käyt toimistossa ja haet viisumia, siellä kerrotaan, mitä hakemiseen tarvitsee ja mitä se maksaa. Auton Creen Cardin saat omasta vakuutusyhtiöstäsi ilmaiseksi. Autot eivät ole olleet sen kummemmin rikosten kohteena Viipurissa. Voit pitää auton myös vartioidulla alueella yön yli. Hotelli Druzban vieressä on vartioitu parkki, tai kaksikin. Lähellä on ihan kohtuullinen hotelli Viking.
      Muita ovat esimerkiksi, Vyborg, Victoria, Sampo. Netistä näitä löytää. Usein auto on ollut kadulla yötä, eikä sille ole mitään sattunut. Keskustassa on useita hyviä erikoisliikkeitä ja päivittäistavarakauppoja, Talikkalan torilla kannattaa käydä, myös Pellavakaupassa, lisäksi tavaratalo Karusellissa on paljon tarjontaa.

      Ukrainan tilanteesta on peloteltu jatkuvasti, mutta ei sellaiset asiat ole vaikuttaneet tavallisten ihmisten elämään tai matkailuunkaan. Venäläiset elävät samalla tavalla elämäänsä kuin mekin. Siellä on opittu vieraisiin kieliin ja ulkomaalaisiin, ei sellaiset asiat vaikuta sen kummemmin.
      Kevät on tuloillaan ja autoilukin hieman helpottuu, kun ei ole lumesta haittaa. Aiemmin talvella Viipurin kadut olivat paikoin jääpolanteella, ja ajaminen oli hankalaa. Nyt varmaan jäät ovat jo sulaneet.

    • Torf

      Eilen tuli takaisin. Asuntoremonttia ja normiostoksilla.Mukana tuli alkoholitonta olutta (Baltika-0) joka minusta parasta sarjassaan,virpojille (ja itselle) kauppahallista konvehteja,pari pashaa ja muuta elintarviketta;ei hinnan vaan erillaisen maun vuoksi. Auton voi jättää mihin vaan päiväsaikaan kunhan ei jätä mitään arvokasta näkyville-ihan kuten Suomessa,Minun kotteron arvo ehkä noin 20k€.Rautakaupoissa paikalliset tuotteet edullisia.

    • ekaK

      Ei venäjällä matkailu ole sen kummempaa kuin aikaiseminkaan oli ukrainan tilanne mikä tahansa. Eikä kukaan täysjärkinen suomalaisturisti mene venäjälle jauhamaan mitään politiikkaa ukrainasta eikä muustakaan,idiootit on asia erikseen. Rupla on viimeisen kuukauden aikana vahvistunut prosentteina aika paljon ,samoin olen huomannut venäjällä monien tuotteiden kallistuneen aika lailla. Ostettavaa silti löytyy kun etsii muutakin kuin ne tavanomaiset.

    • pyöreätorni

      Juu, unohda tuo eka asiaton kommentti! Viipurissa on kiva viettää esim. viikonloppu! Varaa Victoriahotellista huone suoraan - ibc-victoria.com - yön hinta kahden hengen huoneessa 70-80 euroa. Hotellin voit maksaa myös vasta paikan päällä! Autolle maksuton parkkipaikka hotellin sisäpihalla. Hotellin seittämännestä kerroksesta löytyy tasokas ja laadukas ravintola! Kaupunkista löytyy myös monia muita hyviä ja maistuvia ravintoloita, cafeita. Tämmösillä römppäkeleillä kannattaa paikasta toiseen liikkkua edullisilla takseilla - sadalla ruplalla ajat paikkaan kuin paikkaan kaupunkialueella, poikkea vaikkapa edullisilla ostoksilla kauppakeskus Karusellissa! Ja nyt kun eurolla vielä saat ruplia ihan kivasti ota siis suunnaksi vanha ja turvallinen Viipuri, jossa voit syödä, juoda ja juhlia iloisesti ja edullisesti!!

      • Näköala_baari

        Onko Victoriassa ylhäällä näköalaravintola? Korkeasta rakennuksesta näkisi kohtalaisen kauas. Pietarissa useaan ravintolaan on rakennettu baari "katolle". Esimerkiksi "Azimut" hotellissa on tällainen aivan ylimpänä.
        Kävin nopsaan Victoriassa, mutta ei tullut asia mieleen.


      • balkon

        Kyllä - ravintolasta pääset terassille ihailemaan upiata Viipuria. Toivotaan vain, että jo pääsiäisenä olisi kivaa keliä ja terassi auki.


    • inkeritär

      Näkemisen ja kokemisen arvoisia paikkoja Viipurissa on tietysti Viipurin linna, Eremitaasin filiaali, Pyöreä torni, Kellotorni, Monrepoo ja monet, monet muut mukavat paikat...

      • neuvostoihminen

        Paras Viipurin nähtävyys - Linja-auto aseman vessat.. En tiedä onko ne korjattu jo, silloin kun kävin siellä oli vain reiät lattiassa tuoksu ja näkö oli niin mukava ett väkisin pidättelin oksennusta.
        Kutsuin heti pojat paikalle, ne ei suostuneet tulla 10m lähemmäksi!!
        Mä sanoin... ettekö tykkää ? Kuvitelkaa, pojat, kun minä näitä vessoja jynssännyt hammasharjalla ..
        tämä on Venäjä, pojat, ja täällä elämä on erilainen...
        Nuorimpi poika tämän jälkeen ei koskaan käynyt Venäjällä.
        Ja tämän takia minä rakastan Suomea koko sydämellä, koska ei koskaan tarvinnut jynssätä vessat hammasharjalla.


      • zolota

        Maailma muuttuu eskoseni - jopa Venäjällä, jossa nyt monien hotellien vessojen hanatkin kiltävää kultaa! Kiva olis niitä vähän harjaa kovemmalla hangata!!


    • VIIPURIIN

      Onko se joku valkoinen torniravintola vielä auki viipurissa? Voisitteko sitä esim suositella?

      • marttina

        Kyllähän Pyöreän tornin ravintola toimii ja voi hyvin. Ruoka ja juomat hyviä eikä edes hinnalla pilattuja. Historiallinen miljöö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1888
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      127
      860
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      466
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      439
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe