eli laajakaistan vaihdoin kiinteistökaistaan,ja se on nyt toteutettu homepna tekniikalla.tarviiko nyt ostaa jotain ylettömän kalliita vekottimia että saan toimimaan...koneessa on ethernet verkkokortti...
homepna
mie
5837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Verkkosovitin täytyy olla. ADSL poksit ei kelpaa. Ne ei maksa kuin alle 50 euroa. Huonon vaihdon teit. Itselläni oli vuoden jaettu yhteys kunnes meni hermot nopeuden kanssa ja vaihdoin ADSL liittymään. Kiinteistöliittymät sopivat vaan pitkäpinnasille ja ei mitään netistä imuttaville.
Homepna sovitin täytyy olla,maksoi taloyhtiössämme n.30 euroa.Verkossa 15 asuntoa,nopeudessa ei milloinkaan ole ollut valittamista eikä muutenkaan,otettu käyttöön helmikuussa 2004.Maksu 11 euroa/kk,miljoonasta bitistä kohtuullinen hinta,sanoisin.
Ollu jo kohta 3v. samalta firmalta hpna ja nopeus on aina hyvä eli siinä 900bps. Riippuu varmaan firmasta mikä on hyvä yhteys. Tämä ainakin on loistava ja maksaa puolet vastaavan adsl:n hinnasta.
Järkevintä on ostaa semmoinen ulkoinen hpna/ethernet konvertteri jolloin voi käyttää koneen ethernet porttia. Tai helpompi tehdä kotiverkko. Mulla on konvertteri ja sen perässä wlan-reititin.
eli mikä ois nyt helpoin ja halvin vaihtoehto??ottaskohan nuo vaihdossa tuon vanhan zyxelin modeemin??kun jää tarpeettomaksi
muista että helpoin ja halvin tapa ei ole aina paras tapa. varsinkin halvin tapa. kannattaa ostaa ulkoinen homepna modeemi. sisäinen kortti saattaa kaataa kytkimen.