Eli miten noita suippumadonlakkia voi käyttää/hoitaa?
Voiko sitä syödä suoraan tuoreena/kuivattuna (tarkoitan että onko myrkyllinen/tappava jos sille ei tee mitään ja syö suoraan)
Voiko sitä syödä suoraan tuoreena/kuivattuna (tarkoitan että onko myrkyllinen/tappava jos sille ei tee mitään ja syö suoraan)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei ole tappava. Ne on kuitenkin vahvoja ja ensikertalaiselle ei suositella 1 grammaa kuivattuna enempää. Suomalaiset sienet on maailman vahvimpia. Niitä ei hoideta vaan niitä kasvaa luonnossa. Minä en suosita mitään kenellekään, mutta jos haluat sieniä kokeilla niin kaiken a ja o on turvallinen ympäristö, oman itsensä hyväksyminen, anteeksi anto, huumorin taju ja rauhallinen mieli. Noilla ohjeilla pärjää vaikket sieniä söisikään.
Missä paikoissa kasvaa/mihin aikaan vuodesta? Sekä kuinka yleinen on?
Olisikin kiva tietää itsekin, mistä niitä löytää. Koko viime syksyn etsiskelin eri paikoista. Kärpässieniä olisi ollut vaikka kuinka, mutta niitä en uskaltanut kerätä. Pari suippumadonlakin näköistä sientä löysin, mutta todennäköisesti nekin olivat jotain ihan muita ja heitin pois. Ei se isokaan annos välttämättä haittaa, jos vaan ymmärtää sen, että se on sitten syvempi matka ja rajumpi kokemus, joka menee kuitenkin ohi kun vaikutus lakkaa.
Niin siistiä että täällä on vastaus jossa et halveksi sienien käyttäjiä kun et itse ole. Tosi harvinaista, yleensä ihmiset alkaa heti saarnaamaan.
Sellainen saarnaaminen on niin turhaa. Yleensä ne joilla ei ole kokemusta, kuin korkeintaan viinasta, saarnaavat täällä eniten. Luulevat tietävänsä aineista jotakin, eivätkä ole niistä muuta kuulleet kuin propagandavalistusta vuodelta 1971.
Suippumadonlakit kasvaa yleensä elokuun lopusta pakkasen tuloihin asti.
Miten hoitaa suipppomadonlakkia? Muista ruokkia aamun illoin, pidä hyvänä ja peittele iltaisin peiton alle, lue tarvitttaessa iltasatu
Tosi hyvä neuvo! Mitäpä jos painuisit helvettiin vain?
Suippomadonlakkia hoidetaan tukemalla Irti Huumeista Ry:tä.