– Hän läpäisi kaikki tarkastukset ja hän oli sataprosenttisessa lentokunnossa, kommentoi Lufthansan toimitusjohtaja Carsten Spohr aiemmin medioille.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1427358649221.html
Fakta kuitenkin on että lentäjä ajoi koneen vuoreen. Sadan prosentin kuntoarviossa on reilusti tinkimisen varaa. Toisaalta ei pidä olettaa että toimitusjohtajat osaisivat prosenttilaskuja.
Lufthansan 100 % lentokunto
8
87
Vastaukset
- NäinMeillä
Lentäjä toki läpäisi ne TEHDYT tarkastukset sata prosenttisesti. Ihan toinen asia on se, mittaavatko ne tarkastukset oikeita asioita tai voidaanko niillä ennakoida ongelmia jotka kenties puhkeavat vasta myöhemmin tarkastuksen jälknee.
- Toluca
Kenenkään ajatuksia ei vielä ole pystytty testaamaan ja lypsämään ulos!
Ainut pelastus tähän olisi ollut perämiestä kohdannut koneeseen nousemisen estävä ongelma, tai koneeseen nousun jälkeen tilanteen toisenlainen kehittyminen joko puhumalla, tai henkilökunnan nykysäädöksen mukaisella toiminnalla! - Kssapää
Aloittaja oli oikeassa päivää ennen tietojen julkaisemista. Ei läpäissyt 100 %:sti. Apukuski oli saikulla ja mt-lääkityksellä. Mt-ongelmaa ollut useiden vuosien ajan. Luftahansa tomitusjohtajalle tämä tarkoittaa 100 % lentokuntoa. Toimitusjohtajille maksetaan siitä että suoltavat mitä tahansa paskaa kun markkinat häiriöityvät.
- SykolooginenJuttu
Eikös mediassa lukenut ettei LH teetä "korvienväli" tarkastuksia lentäjillä vaan vain tavallisia lääkärintarkastuksia..., suomalaisen toimijan taas kerrottiin teettävän tarkastuksia vuosittain. Auton ajokortille alkaa olemaan vaikka mitä määräyksiä ja ikäihmisille teetetään temppukokeita, mutta euroopassa saa lentää kunhan verenpaineet on kunnossa...
- lento
Masennuslääkkeistä pitäisi puhua Mediassa! Lääkkeitä annetaan tosi paljon vaikka henkilö on jo niin sanotusti Tervehtynyt! mutta ne voivat laukaista yhtäkkiä mielen pois Raiteiltaan totaalisesti! Lentäjän pitää olla "lääkevapaa"AIVANKAUHEA tapahtuma.
- hyväämatkaavaan
Sadan prosentin lentokuntoinen Lufthansan tytäryhtiön huippukoulutettu saksalainen sekopäälentäjä ohjaisi suoraan päin vuorta ja tappoi itsensä lisäksi 150 matkustajaa. Arvatkaa suostunko lentämään Lufthansalla ikinä.
- DoorOverdrive
Saattaa näkyä lippujen kysynnässä, etenkin kun firma ei muuttanut määräystä henkilökunnan määrästä ohjaamossa...
- kakskolmonen
Niin tai lippujen hinnoissa. Nyt kun Lufthansalla saa lentää mt-ongelmaiset ja toimitusjohtaja on ihan kuutamaolla yhtiön tilanteesta, niin entinen hintataso ei kelpaa markkinoille enää. Halvempia lippuja, kiitos tai lennän turkkilaisella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282222- 371619
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510