Kunnanhallitus

MWh

Näyttää siltä, että valtuuston Kollajapäätöksen jälkeen on hallituksen toiminta mennyt ihan lapselliseksi pelleilyksi. Pikkupoliitikointia ja typerää puoluepeliä vaikka pitäisi tehdä eteenpäin vievää työtä. Saapa nähdä mitä tuosta tulee, täytyy seurata meneekö homma pelleilyksi. Täytyy potkaista pers..lle muutamaa pelleä jos jatkavat tuota jatkuvaa vastustusta Kollajan verukkeella... Olisi aika muutamalla ns. luottamusmiehellä osoittautua luottamuksen arvoiseksi ja käyttäytyä aikuismaisesti, itkupotkuraivarit ei kuulu asiaan.

8

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outoapolitiikkaa

      Sinänsä koko Kollaja vouhotus turhaan, kun sitä ei koskaan rakenneta. Joka luulee, että moinen ympäristön turmeleminen onnistuu vielä nykypäivänä, on väärässä.

    • MelkoistaMenoa

      Onhan tuo täydellistä pelleilyä kun vaihtavat napinpainajia Kollaja äänestykseen sellaisiksi varavaltuutetyista jotka painavat sitä nappulaa jota kepu-Isäntä käskee. Ja kaikki vain sen takia jotta saataisiin kuivattua Iijoki hankkeelle jonka toteutumisen todennäköisyys on kuitenkin korkeintaan promilleja.

      Vuosikymmenten tappeluahan siitä on nyt seurauksena jolloin kunta näivettyy jees-napinpainajien tahdon mukaan ja kunnan talous ottaa kunnolla lukua ja väki muuttaa muualle paikkakunnalta. Koskisodan seurauksena myös kaupunginvaltuuston ja -hallituksen päätöksentekokyky kaikissa asioissa on mennyttä ja edessä on pelkkää riitelyä.

      Kaikenlaisia pölhökustaita sitä Pudasjärven päättäjiksi onkin päätynyt.

    • HALPAA-sähköä

      TYÖTÄ- RAHAA- RUOKAA.
      sunkin klopilles.....

      • Tuulisalmelta

        Kerro mistä sitä halpaa vesisähköä saa ostaa kuluttajat?

        Väittäisin ettei yhtään mistään vaan siitä revitään viimeisen päälle kallis pörssihinta kuluttajilta.

        Yli-Iin alueella on kolme ja puoli isompaa voimalaa kuin Kollajan tekoaltaan voimala olisi. Kuinka monta ihmistä ne voimalat Yli-Iissä työllistävät? Väittäisin että nolla ihmistä.

        Lokan tekoallas on Euroopan suurin tekoallas pinta-alaltaan. Ei taida sekään työllistää nykyään eikä enää puoleen vuosisataan ole työllistänyt edes osa-aikaista siivojaa.

        Rahaa tekoallas ja vesivoimala ei tuo muuta kuin sen omistajalle osinkoina.

        Ruokaa se tekoallas ei tuo senkään vertaa. Päinvastoin vie vain leivän pöydästä kun työpaikkoja katoaa satoja matkailun parista.

        Ehkä se tekoallas tuo sitä ruokaa jos sellaiseksi laskee tekoaltaasta ongitut elohopean saastuttamat ja matojen ja loisten riivaamat myrkkysärjet.


    • kggkjfshehhejfjf

      Haista sinä vittu!

    • Anonyymi

      joo

    • Anonyymi

      jaa

    • Anonyymi

      joo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      30
      13871
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5461
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5089
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      86
      4255
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3551
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3058
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      14
      2919
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      2591
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      39
      2507
    10. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      6
      2189
    Aihe