Oletko matkustellut paljon ja missä

ukko-ja-akka

Eikö eläkeläiset reissaa kaiken aikaa, olisikin kiva saada hyviä vinkkejä , missä hyvä meininki. Mieluiten tehtäisiin seuramatkoja, kun ei kielitaitoa eikä paljon kokemusta matkustelusta ole. Onko bussimatkat vaikka Välimeren rantamaihin liian raskaita, ei ihan terve enää kumpikaan.

10

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miinaliis

      Liity johonkin yhdistykseen, monet niistä tekevät matkoja eri kohteisiin. Itse olen omatoimimatkailija, mutta olen nähnyt maailmaa ihan tarpeeksi. Kotimaa riittää, haaveena on vielä poimia lakkoja Petikon soilla.

      • Päh-kinä-rinnekö-

        Onko Petikossa soita?
        Kehä III varsi täynnä liikekeskuksia ja jos marjoja löytyy, ne ovat yli lentäneiden Seutulan koneiden kerosiinin marinoimia.


    • Niin, mitä tarkoitat tuolla "hyvämeinkinki", mikäli kumpikaan teistä ei ole oikein "iskukunnossa"?

      Minä en ole eläkeläisenä reissaillut oikeastaan mihinkään, koska nuorempana tuli reissattua tarpeeksi. Maailman tilannekkin on muuttunut sellaiseksi, että ne maat, joissa en ole käynyt, ovat pois "matkustaja luetteloista?

      Muuta en voi suositella, kuin ryhmämatkoja, joihin eläkeläiset osallistuvat.

    • flegu

      Täysihoito risteilyt lämpimillä merillä ja kiertomatkat. Helppoja, turvallisia vaihtoehtoja.
      Risteilyjen valinnassa on syytä olla tarkkana varustamon suhteen jos vierastaa outoa kieltä puhuvia. Yhdellä risteilyllä olimme ainoat suomalaiset joten meidät istutettiin svedujen pöytään. Pöytäkavereina oli Saabin lentsikkatehtaan talousjohtaja vaimoineen ja sveduryhmän opas.
      Joskus paattiin on sattunut 900 ranskalaista mutta kyllä niitä ainaisia enkkueläkeläisiä riittää joka paikkaan.
      Suomalaisen matkanjärjestäjän kiertomatkat ovat varma valinta. Suomalainen ryhmä. Bussissa on aina ollut ylimääräistä tilaa. Joskus se ei ole ollut puolillaankaan. Oppaat ovat joko ko. maassa asuvia suomalaisia tai maassa pitkään toimineita oppaita ja aina on ollut mukana "alkuasukas opas".

      Ei kun menoksi.

      Ps. Sekä rie´steilyjen, että kieromatkojen lisukkeena on usein mahdollisuus ottaa halpa jatkoviikko.
      Esimerkiksi Atlantin risteilyn jatkona viikko Madeiran Funchalissa, keskustan hotsku Katedral, todella tilava huone, suuri parveke josta näköala puistoon ja kauempana olevaan stamaan, 87,50€/hlö.
      Albanian kiertelyn lisukkeena viikko Korfulla, taajaman keskustan huoneistohotelli, 65€/hlö.

      • ukko-ja-akka

        Kuulostaakin hyvältä meiningiltä risteily Välimerellä. Jotenkin vaan ollut sellainen käsitys että risteilyt huippukalliita , no kai sellaisakin on.Bussissa istuminen ei oikein kiinnosta ellei tosi hyviä maisemia siinä reitin varrella. kiitos vastauksesta ja kiitos muillekkin.


      • flegu
        ukko-ja-akka kirjoitti:

        Kuulostaakin hyvältä meiningiltä risteily Välimerellä. Jotenkin vaan ollut sellainen käsitys että risteilyt huippukalliita , no kai sellaisakin on.Bussissa istuminen ei oikein kiinnosta ellei tosi hyviä maisemia siinä reitin varrella. kiitos vastauksesta ja kiitos muillekkin.

        Risteilyjen hinnat. Riippuu varustamosta, aluksesta ja varsinkin hyttitasosta. En suosita tinkimään viimemainitusta!
        Risteilyillä voi jäädä laivaan luumuilemaan koko ajaksi mutta, meripäivän ( -ien )lisäksi yleensä tullaan uuteen kaupunkiin varhain aamulla ja lähdetään alkuillasta. Rahaa ei tarvitse käsitellä vaan ylimääräiset ostokset maksetaan lopullisen poistumisen yhteydessä.

        Kiertomatkat eivät ole pelkkää bussissa istumista. Ajorupeamat ovat 1 - 2 tuntia pysähdellen vierailu- kahvittelu- virkistäytymiskohteissa. Autossa syntyy uusia tuttavuuksia ja keskusteluryhmiä. Pääkohteissa viivytään muutamia päiviä jotka selviävät esitteistä.
        Esimerkiksi Sanghaissa 4vrk, Nankingissa 2vrk jne. Havannassa 4vrk, Holgunissa ai:ssa yksi viikko. Tiranissa 3vrk, matkan varrella jossakin pari vuorokautta. Dublinissa 3vrk ja matkalla jossakin pari vuorokautta. Nuo siis yhden yön seisokkien lisäksi.


    • Hyvä meininki,´´ outoa minulle. Meininkiä on Baltian maissa, Kroatiassa, Tsekissä, Slovakiassa ,Puolassa, Albaniassa, missä liika hyvinvointi ei maata ole pilannut. Alkuperäiset ihmiset ilman liikaa elintasoa.

    • rerissuillut

      Norja, Ruotsi, Viro, Latvia, Liettua, Tanska, Saksa, Lihtenshtein, Ranska, Hollanti, Belgia,
      Bulgaria, Unkari jne...
      Kaikissa hyvä meininki, itsestä se viihtyvyys on kiinni

      • flegu

        Tietenkin itsestä kiinni ja henkilökohtaiset mieltymykset vaikuttavat.
        Eurooppaa ja ihmisiä ajatellen Unkari ja Itävalta kuuluvat listamme alkupäähän.
        Muinaisilla automatkoillamme juuri noihin valtioihin syntyi eniten pitkäaikaisia perhetuttuja.

        Euroopan ulkopuolella meillä on vähemmän henkilötason kontakteja varsinaisista tuttavista puhumattakaan mutta Kuubassa on ylivoimaisesti eniten "amigoja".


    • Mökkihullumies

      Kun on nuorempana vitsit vääntänyt ja reissut roudannut, ei sitä vanhanpana enää viitsi.
      Vihdoinkin voi tutustua kotimaahan joka on jäänyt täysin sivistyksen ulkopuolelle niin historialtaan kuin matkailun suhteen.
      Ehkä tervavene matkailu sisä-suomen järvillä höystettynä nuotiomakkara illallisella voisi olla varteen ostettava vaihtoehto made in siwan hullujen päivien -30% laatikosta.
      Noo, kieltämättä se perisuomalainen mökkikin löytyy. Se tuli nenän eteen v 2012. Että uutta on tuollainen sissi elämäkin suur-kaupungin ulkopuolella. Huussissa osaan jo käydä, ei tarvitse tulla opettamaan. Poltin puut tilaan valmiina pätkinä. Enää tarvitsee miettiä, mikä aika päivästä on parasta pilven tai auringon ottamiseen ja millainen rasvakerros on levitettävä iholle voi veitseä apuna käyttäen? Viime kesänä yritin juustohöylällä mutta kirveli selässä. Lie lähtenyt siivuja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe