Teksasin moottorisaha murhat

KaNa

Eikös teksasin moottorisaha murhia olekin kaksi:vanha versio ja uusi. Olen nähnyt vin sen uudemman,mutta haluaisin kuulla alkuperäisestä versiosta. Elikkäs:mikä oli erilaista? Oliko alkuperäinen versio pelottavampi/raaempi?
KIITOS.

3

1158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsonut

      Uusi oikeastaan pätkittäin käyttää vanhan kohtauksia mutta muutoin on ihan erilainen. Vanha tapahtuu pitkälle kokonaan talossa ja sen ympäristössä, ei ole sellaista rönsyilyä kuin tässä uudessa. Tietyistä kohtauksista nyt lähinnä tunnistaa vanhan elementit mutta perusjuonta ja kopioituja kohtauksia lukuunottamatta nyt ei sitten oikein muuta yhtymää löydäkään. Uusi on suoraansanoen aika kuraa...Ehkä sen katsoisi toisella silmällä jos tuota vanhaa ei olisi mutta uusinta klassikosta on aina uusinta klassikosta.

      Alkuperäisessä oli juuri tyylikästä ja pelottavaa sen tunnelma. Muistettavahan toki on että jos sen katsoo nyt uuden jälkeen niin eihän tuollaista ajoittain melkein splatterin rajamailla olevaa meininkiä siinä tietenkään ole. Vanhan kauhun tekee ilman muuta tunnelma ja muistettavahan on että elokuvat ja rajanveto mikä oli kauhuelokuva saati kokonaan kielletty, oli aivan erilainen. Ei oikein voi verrata montaakaan elokuvaa joista on vanha versio ja nykyään kovan raha uusi. Tosin moni katsoo uuden ja haukkuu vanhan sen jälkeen heti. Aina täytyy suhteuttaa.

      Vanha oli kyllä siitä erikoinen elokuva että vaikka kaikki lähes tapahtui kirkkaassa päivänvalossa suljetussa talossa niin se oli todella ahdistava. Ja olihan siinä tietenkin melkoista verijuhlaa tuon ajan mittapuulla kun tehtiin.

      Uusi on vähän tekemällä tehty.

      • Kumma miten aina ensimmäinen kommentti elokuvasta koskee sitä miten verinen se on, vaikka todellisuudessa elokuva on hyvin vähä verinen!

        Vasta ihan leffan lopussa näytetään kliimaksin omaisesti verisempi kohta johon elokuva sitten loppuukin.

        Ehdoton kauhu ja elokuva klassikko!


    • Nähty on

      Ei ne kummatkaan musta mitenkää ihmeellisiä oo. Molemmat nyt kattoo ihan mielenkiinnosta kertaallee mut kummatki loppuu jotenki ihan ihmeellisesti. Etenkin sen vanhemman version loppukohtaus on jotain ihan outoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      27
      7224
    2. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      33
      3509
    3. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      23
      3082
    4. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      20
      2750
    5. Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!

      🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S
      Maailman menoa
      333
      1775
    6. Kerro tarinasi

      Miten kaikki alkoi.
      Ikävä
      95
      1185
    7. Mitä muru toivot

      Oikein kovasti?
      Ikävä
      94
      993
    8. Tikkunenällä on kovat luulot itsestään

      Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani
      Ikävä
      13
      983
    9. Miten määrittelisit suhteesi häneen?

      Mistä on kyse?
      Ikävä
      84
      982
    10. Hei sinä (m)

      Meidän välinen tunnepyörremysky alkoi viime syksynä eikä ainakaan mun taholta ota laantuakseen. Tulet mun mieleen päivit
      Ikävä
      1
      947
    Aihe