Miks mulle kävi näin

potilasx

Sairastuin vuosi sitten ,syöpään jonka jälkeen tyttöystäväni jätti mut, mikä pahinta sairastuin tän kaiken paskan keskellä masennukseen .Elämä on tällä hetkellä tyhjää...
Mitä tein väärin että mä tän paskan sain niskaani.
Joskus on vaan vitun niin raskasta koitaa elää..tätä niin sanottua elämää..

8

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1517

      Paljonpa olet joutunut kokemaan... Välillä kyllä tuntuu että yhden niskaan kaatuu enemmän paskaa kuin jaksaisi kantaa. Toivottavasti saat apua masennukseesi ja löydät taas ilon. Tsemppiä :)

    • perttiliisa

      Voi ei :( mikä on syöpäsi tilanne nyt? ja oletko käsitellyt eroa millä lailla? Koska ero tuli?Voi ei iten kamalaa kun sulla on tullu kerralla noin paljon vastoinkäymisiä.. ei mikään ihme jossei voimat meinaa riittää ja masennuit. ootko hakenu apua psykologilta tms? vaikak sillon ku masennus on pahimmalla syövereillään niin ei sillon kyllä meinaa vomat riitttää pyytämään sitä apua.. voi sinua, apljon voimia sinulle.. tarvitsisit apua psykiatrilta jospa sen avulla saisit elämäääsi kasaan ja valoa tulevaisuutee. Ansaitset parasta kohtelua läheisiltäsi ja eritoten muista myös itse olla armollinen itsellesi, äläkä vaadi itseäsi väkisin selviytymää yksin tuosta kaikesta..

    • asiat-järjestykseen

      Unohda itsesyytökset ja nuo muut ajatukset, jotka eivät todellisuudessa vie sinua eteenpäin. Koska tilanteesi on tuo, niin elä niin, että teet suunnitelman, miten taistelet syöpääsi vastaan ja jos se nainen lähti tuon vuoksi niin ole onnellinen, että pääsit hänestä eroon, hän olisi ollut uskoton kuitenkin. ELi todellista rakkautta ei ole ollut. Toisin sanoen, varaa matka etelän aurinkoon kuukaudeksi ja nauti elämästä. Tulet muuten eri ihmisenä takaisin kuin olet sinne mennessä. Kun menet sopivaan maahan niin..... tuo tuliaisena....... itellesi.

    • komenttoitu

      No on sulla sitten paskasti käynyt. Älä hitos rupee säälimään itteäsi sen enempää kuin syyttelemäänkään. O onnellinen että tyttöystävä jätti sut, ei sellaisesta ole mihinkään, joka jättää silloin kun eninten tarvitsee. Kyllä sinä pärjäät, mun mielestä sulla on negatiivinen asenne ja se o paha asia, vaan sä korjaat sen kun vähän paranet. Sillä siihen sun on kuitenkin uskottava.

    • Hei potilasx

      Onpa sinulla todellakin nyt voimiakoetteleva vaihe elämässäsi. Sairauden lisäksi myös ihmissuhteet ovat kariutuneet. Tuo kaikki on vaikuttanut mielialaasi ja laukaissut masennuksen. Eipä ihme, että olet uuvuksissa.

      Elämä ei jakele tapahtumia millään 'reiluudella'. Missään nimessä koettelemukset eivät kerro, että jotenkin olisit ne ansainnut. Elämän olemukseen vain kuuluvat erilaiset sairaudet ja ihmissuhteiden onglemat ja eroamiset. Yhtä lailla elämän olemukseen kuuluvat paraneminen, hyvät ihmisuhteet ja onnellisuudet.
      Mihin voit itse vaikuttaa? Mihin et voi? Tämä kysymys on ehkä syytä jotenkin käydä läpi. Syöpään tuskin olet voinut vaikuttaa ja parisuhteeseenkin vain oman osasi verran, et toisen puolesta. Mutta se mihin voit vaikuttaa, on, miten sitoudut masennuksesi hoitoon. Sinun on ennen kaikkea pyrittävä hoitamaan mielialaasi, jotta voit jatkossa mahdollisesti löytää uuden parisuhteen. Käytkö masennuksen johdosta keskustelemassa kenenkään kanssa? Jos et, suosittelen. Myös seurakunnilla sekä terveyskeskuksissa ja paikallisilla muilla toimijoilla saattaa olla ryhmätoimintaa, esim. Depressiokouluja, mielenterveyskuntoutujien vertaisryhmiä tms. Vertaistuki on korvaamatonta ja todistettu tärkeäksi toipumisen avuksi. Voisitko alkaa ajatella Siitä huolimatta -ajatusta? Siitä huolimatta, että sinulla on syöpä, masennus ja ero, siitä huolimatta voit löytää elämääsi kiitollisuutta, tyytyväisyyttä ja sisältöä. Mistä? Sen etsiminen voi olla hieno matka. Huomaat kyllä, kun ensimmäinen palanen löytyy. Sitä ei kukaan voi löytää puolestasi.

      Kaikkea hyvää toipumiseesi.

      Meiju, diakoni

    • koviakoneutmuori

      Tyttöystäväsi ei varmaan ollut rohkea kohtamaan sairauttasi ja kun ei jaksa tai voi auttaa, niin hänen selviytymiskeino on ollut pako.
      Et sinä ole tehnyt mitään sellaista, että sairaus on rangaistus jostakin. Luojalla on vain meille jokaiselle se oma uniikki polku. Kasvamme ja opimme täällä tulevaa varten.

    • minävain222222

      Se nainen ei ole sinun arvoinen. Tiedän että tuntuu pahalta, mutta muista puhua tunteistasi. Tsemppiä :)

    • cancercells

      Nainen oli pelkuri kun lähti suhteesta, keskity nyt itse paranemiseen.. Löydät paremman, usko pois :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5434
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3603
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3512
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3397
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      2996
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      21
      2409
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      41
      2142
    Aihe