Tiedototyypin vaihto blenderissä ?

koiiåö

Vanhassa versiossa sain tuotua jpg kuvia 3d tilaan ja objekteihin, ja myös tallennettua tuotoksiani ihan normi kuviksi. En enää muista miten sen tein, joten pystyisikö joku neuvomaan. Latasin sen uuden version eli 2,70 tai jotain ja oliis mukava taas oppia tekemään kuvia blenderillä.

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En nyt ymmärtänyt kysymystä täysin, mutta oletan että haluat muuttaa 2D kuvat 3D muotoon (2D->3D) ja toisinpäin. Jos näin on, tässä on hyvä, viiden minuutin video asiasta:

      https://www.youtube.com/watch?v=ows2QTiMRPg

      Seuraa videon ohjeita, en usko voivani selittää asiaa yhtään paremmin.

    • Pierzhe

      UV/Image Editor taitaa olla nimeltään Blenderissä se laatikko, mistä kuvien kanssa pääasiassa toimitaan.

      Tuohon editoriin pääset alhaalta vasemmalta kuution kuvasta tulee lista, ja yksi vaihtoehto pitäisi olla tuo.

      Sieltä avaa kuva valitsemalla Image -> Open image

      Sitten sitä kuvaa voi käyttää hyvin monella tavalla. Voit mapata sen 3D malliin. Tai voit käyttää sitä kuten yllämainitussa ohjeessa neuvottiin, eri tapoja on netti pullollaan. Voit myös käyttää sitä korkeuskarttana, ja niin edes päin. :)

      Kun tuotoksesi on valmis, sinun täytyy renderöidä se ja tallentaa lopullinen kuva uuteen tiedostoon. Oikeassa laidassa on valikoita, siellä OUTPUT kohta määrittää mihin tulos tallentuu. Dimensions laatikossa voit määrittää minkä kokoiena valmis kuva renderöidään.

      Et kertonut tarkemmin, mitä tarkalleen haluat kuvalla tehdä joten vaikea yksityiskohtaisemmin neuvoa. :D

    • Blendausta

      Yksi tapa tuoda kuvia on The Import Images as Planes lisäosa. Se on tarkoitettu lähinnä PNG kuville. Mutta kun nyt kerran kysyit kuvien tuonnista, niin siinä on yksi tapa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe