timanttiporaus

Elementtiseinään pitäisi porata läpivienti (halk.10cm) ulos. Pistorasia on lattianrajassa samalla linjalla. Millä voisi varmistaa, ettei läpivienti tule johtojen kohdalle.?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Googleta timanttiporaus
Saat varmasti kaiken tiedon alan firmoilta hinnan yms
Jos reikä ontelon kohdalle, ekaks pintareikä josta näkee onko ontelossa mitään, sitten lopullinen

Äänestä

Löytyy liikkeistä johdonilmaisin. Se kertoo piippaamalla jos seinän takana on metallilankaa ts sähkökaapelia. Jos sulla on kondensaattorimikrofoni ja kuulokevahvistin siihen niin voit mikrofonilla "kuuntelemalla" löytää sähköjohdot. Kyllä se voimakas hurina 50hz kertoo missä kohtaa on sähköjä vedetty. Jos siltikään et ole varma niin poraa menemään vain kumihanskat ja kumisaappaat varusteina. Et saa sähköiskua. Sitäpaitsi katkenneen sähkökaapelin on helppo korjata ihan kotoisin menetelmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sähköton kirjoitti:

Elementtiseinään pitäisi porata läpivienti (halk.10cm) ulos. Pistorasia on lattianrajassa samalla linjalla. Millä voisi varmistaa, ettei läpivienti tule johtojen kohdalle.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu