maksaakos laukun ottaminen ruumaan, ennen oli ainakin et ison laukun sai ruumaan ja käsimatkatavaralaukun matkustamoon ilmaiseksi...maksaakos tää ruumalaukku nykyisin Ryynäsellä?
Laukku ruumaan ??
2
121
Vastaukset
- Haddivaddi1500
Joka yhtiöllä on nykyään oma hinnoittelupolitiikkansa näissä asioissa. Yleisintä on, että ruumaan menevästä laukusta pitää maksaa erikseen. Amerikan puolella voivat jopa laskuttaa cabin-laukusta, kuten jouduin toteamaan viime viikolla Florida-Meksiko-välillä. Ostin lentolipun netissä ja sivuilla sanottiin, että matkatavaroista voidaan veloittaa jotain. Lennän vain käsimatkatavaroiden kanssa, joten ajattelin, että ei minua koske.
Kun olin maksanut lipun, sain sähköpostiviestin, jossa ehdotettiin matkatavaroiden maksamista etukäteen tai maksat 100 £/per laukku lentokentällä. Jouduin maksamaan siis myös "käsimatkalaukusta" 36 $, Sikakieroa siellä.
Eli tästä oppineena: tarkista aina lisämaksut etukäteen ko.lentoyhtiön sivuilta. Jos ne ovat epäselvät; unohda ko. lentoyhtiö.
Myös luottokortilla maksamisesta veloitetaan lisämaksu. - 4plus
Riippuu ostamastasi lipputyypistä. Nykyään lentoyhtiöillä, kuten esimerkiksi Finnair, Norwegian ja Ryanair on sekä matkatavaran sisältäviä että pelkän käsimatkatavaran lippuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2554581Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn241485- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2061103- 471099