maksaakos laukun ottaminen ruumaan, ennen oli ainakin et ison laukun sai ruumaan ja käsimatkatavaralaukun matkustamoon ilmaiseksi...maksaakos tää ruumalaukku nykyisin Ryynäsellä?
Laukku ruumaan ??
2
100
Vastaukset
- Haddivaddi1500
Joka yhtiöllä on nykyään oma hinnoittelupolitiikkansa näissä asioissa. Yleisintä on, että ruumaan menevästä laukusta pitää maksaa erikseen. Amerikan puolella voivat jopa laskuttaa cabin-laukusta, kuten jouduin toteamaan viime viikolla Florida-Meksiko-välillä. Ostin lentolipun netissä ja sivuilla sanottiin, että matkatavaroista voidaan veloittaa jotain. Lennän vain käsimatkatavaroiden kanssa, joten ajattelin, että ei minua koske.
Kun olin maksanut lipun, sain sähköpostiviestin, jossa ehdotettiin matkatavaroiden maksamista etukäteen tai maksat 100 £/per laukku lentokentällä. Jouduin maksamaan siis myös "käsimatkalaukusta" 36 $, Sikakieroa siellä.
Eli tästä oppineena: tarkista aina lisämaksut etukäteen ko.lentoyhtiön sivuilta. Jos ne ovat epäselvät; unohda ko. lentoyhtiö.
Myös luottokortilla maksamisesta veloitetaan lisämaksu. - 4plus
Riippuu ostamastasi lipputyypistä. Nykyään lentoyhtiöillä, kuten esimerkiksi Finnair, Norwegian ja Ryanair on sekä matkatavaran sisältäviä että pelkän käsimatkatavaran lippuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115037Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493302Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853059Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382148- 811787
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411540450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1211454Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1181140- 161099
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431067