Laukku ruumaan ??

epätietoinenmatkustaja

maksaakos laukun ottaminen ruumaan, ennen oli ainakin et ison laukun sai ruumaan ja käsimatkatavaralaukun matkustamoon ilmaiseksi...maksaakos tää ruumalaukku nykyisin Ryynäsellä?

2

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haddivaddi1500

      Joka yhtiöllä on nykyään oma hinnoittelupolitiikkansa näissä asioissa. Yleisintä on, että ruumaan menevästä laukusta pitää maksaa erikseen. Amerikan puolella voivat jopa laskuttaa cabin-laukusta, kuten jouduin toteamaan viime viikolla Florida-Meksiko-välillä. Ostin lentolipun netissä ja sivuilla sanottiin, että matkatavaroista voidaan veloittaa jotain. Lennän vain käsimatkatavaroiden kanssa, joten ajattelin, että ei minua koske.

      Kun olin maksanut lipun, sain sähköpostiviestin, jossa ehdotettiin matkatavaroiden maksamista etukäteen tai maksat 100 £/per laukku lentokentällä. Jouduin maksamaan siis myös "käsimatkalaukusta" 36 $, Sikakieroa siellä.

      Eli tästä oppineena: tarkista aina lisämaksut etukäteen ko.lentoyhtiön sivuilta. Jos ne ovat epäselvät; unohda ko. lentoyhtiö.

      Myös luottokortilla maksamisesta veloitetaan lisämaksu.

    • 4plus

      Riippuu ostamastasi lipputyypistä. Nykyään lentoyhtiöillä, kuten esimerkiksi Finnair, Norwegian ja Ryanair on sekä matkatavaran sisältäviä että pelkän käsimatkatavaran lippuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1518
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1421
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1233
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1169
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1004
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      981
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      198
      976
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      921
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      840
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      828
    Aihe