Mstä vois ostaa cavalier king charlesin spanielin?

2mimma2

olemme jo 6 vuotta halunneet koiraa mutta isämme ei ole suostunut. Nyt se melkein suostu.. mutta mä haluaisin tietää mistä saa koiria halvalla? Eli, oon 11 vuotias tyttö ja mun äiti kuoli viime vuonna ja mulle on tullut reuma vaikka rakastan urheilua ja mun kavereiden kanssa menee tosi huonosti.. mun siskokin puhuu yksisteen ja toinen on ihan turhautunut kun on 6vuotta yrittäny saada koiraa mutta ei. Mä haluisin kuolla mutta jos mulla olis koira, voisin perua sanani.. ennen kun on liian myöhästä. Pliis kertokaa nopeesti mistä saa cavalier king charlesin spanieleita!!

8

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2mimma2

      ja me sataan Lempäälän lähettyvillä..

    • 2mimma2

      siis asutaan

    • Ikäväbutrue

      http://koiranomistajanperuskurssi.fi/
      Itse keräilin tuon ikäisenä sukutauluja (kennelliiton jalostustietokanta sekä pedigreedatabase ja schleich koiria sekä pehmoja. Sain vasta työhön mentyä säästämisen kautta oman koiran kun vanhemmat eivät antaneet. Onnekaimilla oli koira vaan vanhemmat kustansi ja olivat itsekin koiraharrastuksessa mukana.

    • munajaminä

      Siis vaikka olet nuori, otat nyt järjen käteen. Koiria ei "nopeasti" saa ostettua oikeasti.

      Menet rotuyhdistyksen sivuille. Siellä on kasvattajat, ja pennut osio. Tässä tapauksessa Suomen Cavalier

      Vaikka isä "melkein suostu" ei se tarkoita että suostui. Kertomastasi voi päätellä, että pitää vielä odottaa, ja ehkä hakea psykologin apua ensin.
      Eikä niitä koiria saa halvalla, jos meinaa rotukoiran hankkia. Sero piskin voi saada halvalla.
      Ja muista, sero-piskin nimi voi olla Cavalier King spanieli jossain epämääräisessä kaupassa.
      Eli sua petkutetaan, varsinkin jos olet kovassa koirakuumeessa.

    • sairasrotu

      Ota joku terveempi rotu mielummin. Säästyy rahaa ja pysyy mieli parempana.

      • sea7

        Niinpä. Meillä oli sellainen ja oli todella sairas koira. Kun ei silloin 90 luvulla tiedetty rodun ongelmista. sydän lääkkeet tuli jo nuorena, vatsa sekaisin todella usein, hampaat huonossa kunnossa ja niitä piti poistaa yms. tuli kalliiksikin ja koiralla oli varmasti kipuja.
        Kannattaa tutustua ylijalostuksen aiheuttamiin ongelmiin ja sairauksiin koirilla!Suosittelen sekarotuista, paljon terveempiä! Ja koiran kasvatus on todella vastuullista niitä ei vain oteta kaveriksi. Pitää osata olla laumanjohtaja.


      • Ainanenko

        Seropi kasvatus tuo toki monipuolisuutta pooliin vaan siinä pitää olla tieto&taitoa. Tuota tehdään jo rotukoirien parissa esim. pinseri x snautseri pinseri puolella ja dalmis x pointteri -> http://www.aboensis.net/lua.htm dalmikset. Sitten toki pk chihuissa on käytetty yorkkia ja papillonia.. Eurasier pohjautuu myös sekoituksesta samojedi x chow chow sekä länderi terriereistä. Se on fakta että nämäkin on ahtautuneet sen myötä että on haettu tietyntyyppistä ja sukuista koiraa ajan saatossa jolloin ongelmia on alkanut tulla sitten.

        Tiedän kuitenkin seropeissakin munuais, epilepsia, selkä ja lonkkavikaisia joten ei se pelasta pentuetta mikäli vanhemmissa on sairautta suvun taustalla siksi rotupuolella tehdään PEVISA:n mukaisia tutkimuksia tavoiteena terveempi koirakanta. UK:ssa ja Ruotsissa cockapoo koirille vaaditaan virallisilta kasvattajilta terveystutkimukset myös mikä on sitä vastuullista kasvatusta ;)


    • 2mimma2

      okei.. kiitos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      47
      5684
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      322
      5504
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      70
      2525
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      9
      2196
    6. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1978
    7. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      54
      1965
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      36
      1894
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      37
      1846
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      84
      1762
    Aihe