kehitys seisahtunut

missä viipyy Peltosaaren uudet uljaat rakennukset, niitähän on jo monet kerrat luvattu..

Missä viipyy vanhan Sokokse tilalle uus asuintalo.

Missä viipyy Prisman laajennus.

Taitaa kehitys kulkea Riuihimäen ohi kuin pendoliinot...
3492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Keskiruokasen vika !!! Ukko on sellainen jarru ja kähmiä, ettei ole rajaa

Äänestä

No eikös se sokkarin rakennus pitäis eka purkaa? Ja peltosaaresta kanssa jotain..

Äänestä

Peltosaari pitäisi ensin purkaa. Eikä tarvitse uudelleenrakentaa.
Sokoksen tilalle tulee uusi S-kauppa. Ensin pitää purkaa vanha pois.
Prismaa on jo laajennettu.

Et vissiin ole terävimpiä muumeja kanootissa?

Äänestä
  • Se menee niin että terävimpiä kyniä penaalissa ja kaikki inkkarit kanootissa. Elikkä tullaan lopputulokseen ittes älyllisestä tasosta tosiaan. Dorka.

    Äänestä

  • Ja muumit sitten. Ne on laaksossa kaikki paitsi sulla. Yririt olla vitsikäs uuno mut munasit ittes täysin.

    Äänestä

eihän sieltä saaresta kannata mitään purkaa h.gi.ä olisi tulossa monia kierrätyksen ammattilaisia teräs lusikka taskussa näihin vapautuviin kämpiin. nykyiset asukkaathan voidaa kunta liitoksen jälkeen sijoittaa liitos kuntiin näin saadaan lisää veron maksajia halvalla

Äänestä

Peltosaaren sillan lähistölle on tietääkseni suunnitteilla asumisoikeusasuntoja. Taitaa olla niin, että Riihimäen kaupungin akuutti rahapula on osasyyllinen siihen, että Peltosaaressa ei tällä hetkellä tapahdu juuri mitään. Peltosaari-projektin piti olla kaupungin strategiassa ykköshanke (???). Toinen syy on tietenkin koko maassa oleva vaisu meno, jopa taantuma. Asuntokauppa on melko pysähdyksissä.
Mitä tulee talojen purkamiseen, oletan, että ARA ei ole myöntänyt akordia eli kyseisten purettaviksi suunniteltujen kiinteistöyhtiöiden lainoja anteeksi. Jos talot purettaisiin, kiinteistökohtainen velka ei katoaisi minnekään, ja vielä tulisi purku- yms. kustannukset päälle. Velkaa oli karkeasti 500-600 €/neliömetri. Ei taida löytyä kaupungilta/Kotikulmalta rahaa tällaiseen.

Äänestä

Ei kai siihen suohon kannata enää mitään rakentaa...

Äänestä

paljon luvataan, kerta viikossa, kaksi parhaassa. sama meininki kuin vapaamuurareilla. kun puhutaan ja puhutaan samaan suuntaan niin pyritään että kans tapahtuiis. mutta kun ei ilman rahaa mitään tapahdu...hah!

Äänestä

Peltosaaren sillan peruskorjaushanke on juuri alkanut. Peltosaaren puolella sillan ja vr parkkipaikan välissä olevalle tontille nousevat ensimmäiset uudet talot. Tonttihan on aika suuri siihen mahtuu hyvin 3-4 kerrostaloa. Kysyntää on ollut hyvin, huolimatta vaikeasta taloustilanteesta. Rakentaminen alkaa ensi vuonna. Ennakkomarkkinointi todennäköisesti tänä vuonna.

Äänestä
  • kerrostaloasuntojako Riihimäellä kysytään ?
    eikö niitä ole entisiäkin myymättä tarjolla, samoin kuin rivi-ja ok-taloja, eikä edes kaupungin tonttien kysyntäkään hurraita kestä. En tiedä miksi ei kaupungin alueelle haluta, onko naapurikunnat jollain tavalla "ihmisystävällisempiä" vai mikä on ?

    Äänestä

  • Käsittääkseni kyseessä olisi joko asumisoikeusasunnot tai osaomistusasunnot, joihin pääsee asumaan pienellä omarahoitusosuudella. Tällaisistahan on Riihimäellä pulaa.

    Äänestä

  • Eikös hullumpaa paikkaa asuintaloille löydy enää? Miksi pitäisi laittaa asukkaat nielemään kaikki sillalta laskeutuvat pakokaasut.

    Äänestä

Paska paikka koko Peltosaari.

Äänestä
  • On kyllä, mutta vähiten paska paikka paskassa kaupungissa.

    Äänestä

  • ei peltsissä vikaa ole vaan siinä että lupaillaan kymmenen hyvää joista yksikään ei toteudu. katsokaas, se on ammattitaito joka paljastuu tuossa- siis sen puute...

    Äänestä

  • Juu. Peltosaarelaisilla on paljon koiria. Keväisin huomaa todella tämän koirankakka-asian. Muuten Peltsi on ihan siedettävä paikka.

    Äänestä

  • ja mitäs se koirankakka haittaa? sehän maatuu niinku mekin

    Äänestä

  • paskakaakkaa kirjoitti:

    On kyllä, mutta vähiten paska paikka paskassa kaupungissa.

    juu

    Äänestä

  • pasaläjä koko saari

    Äänestä

  • kiertokulkuri kirjoitti:

    ja mitäs se koirankakka haittaa? sehän maatuu niinku mekin

    Haisee jonkun aikaa ennen maatumistaan. Niinkuin mekin.

    Äänestä

Kaupunki on myynyt Kiinteistö Oy Ritylän eli Telluskatu 7 kiinteistön Y-K Finland Oy:lle. Y-K Finland on sitoutunut aloittamaan remontin talossa toukokuun aikana ja tästä syystä kaikki vuokrasopimukset on irtisanottu. Y-K Finland aikoo saneerattuaan talon vuokrata asunnot.

Äänestä
  • Riihimäen kaupungin vuokra-asuntostrategian (28.1.2008 hyväksytty kaupunginvaltuustossa) mukaan KOY Ritylä myydään joko vuokra- tai omistusasuntokäyttöön. Asiakirjassa oli arvioitu, että puolet asunnoista jäävät vuokra-asumiseen ja puolet poistuu vuokra-asumisesta. Asuntoja on yhteensä 28. Hyvä juttu, että vuokratalojenkin peruskorjaukset alkavat edetä.
    Tällä hetkellä Riihimäen Kiinteistömaailma myy As. Oy Riihenperän eli Saturnuksenkatu 5a:n asuntoja omistusasunnoiksi. Taloon on muutama vuosi sitten asennettu vesipatterit ja kaukolämpö, lisäksi parvekkeet on uusittu ja yksiöihinkin on rakennettu parvekkeet.
    Molemmat yhtiöt ovat yhteisomistusyhtiöitä eli kaupungin lisäksi on toinen omistajataho.

    Äänestä

Osa Peltosaaren kerrostaloista on jo yli 40 vuotta vanhoja, eikä niitä kannata enää korjata.

Äänestä
  • En ymmärrä väitettäsi, että yli 40 vuotta vanhoja taloja ei kannattaisi korjata. Kyllä niitä on korjattu ja korjattaneen vastedeskin. Tästähän on esimerkkinä juuri tehty kauppa Ritylän myynnistä ja tulevasta peruskorjauksesta.
    70-luvun alkuvuosina rakennettuja Peltosaaren kerrostaloja on peruskorjattu. Näitä ovat esim. Saturnuksenkatu 5b, Saturnuksenkatu 4, Saturnuksenkatu 1-3, Jupiterinkatu 1a yms. Näihin taloihin on tehty kattoremontit, uusittu ulkovaippa sekä parvekkeet ja ikkunat. Ulkovaipparemontissa on poistettu vanhat seinäelementit ja tehty uusi lämmöneristys ja rappaus. Kattoina on toteutettu sekä tasakattoa että pulpettikattoa. Isot peruskorjaukset tietenkin maksavat, mutta huomattavasti vähemmän kuin vanhan purkaminen ja uuden rakentaminen tilalle.
    Riihimäen kaupunki puolestaan on peruskorjauttanut Saturnuksenkatu 2:n, jossa on mm. päiväkoti ja hammashoitola. Peruskorjauksessa kiinnitettiin erityistä huomiota energiansäästön ja asumismukavuuden aikaansaamiseksi.

    Äänestä

Peltosaareen aletaan syksyllä rakentamaan 28. kerroksista kerrostaloa, ja sen viereen tulee 24. kerroksinen talo =))

T. Jape Hyvinkää

Äänestä
  • Hieno juttu. Toivottavasti siihen tulee hissi!

    Äänestä

tuntuu Riihimäen kehitys seisahtuneen myös omakotitalojen rakentamisessa. Halutaanko enää ollenkaan omakotitaloja vai pelkkiä kerros-ja rivitaloja ?
Yllättävän lähelle Ekokemiä ja meluista rataa tai moottoritietä kaupunki tontteja suunnittelee, joitakin hyvälläkin paikalla olevia tontteja rakentamatta.
Kumpiko on tärkeämpi oma rauha talossaan vai valmis ja vaivaton asunto ja valitus naapureista ?

Äänestä

peltosaari on ihan hyvä näinkin

Äänestä

joo, en minäkään ymmärrä miksi peltosaaresta olisi tarvetta purkaa taloja, ennemmin niitä voisi asukkaiden eduksi kohentaa. ja varsinkin pitää kunnossa - sehän on järkevää taloudenpitoa!

Äänestä

peltosaari ei tarvi uutta rakentamista vanhan tilalle, EI!

Äänestä

Ainakin kaupunki on jo aikoja sitten laittanut tavallisten vuokra-asuntojen rakentamisen jäihin, paitsi laitospaikkoja rakennetaan suureellisesti (esim perhekodin laajennus).
Olisi kuulemma velvollisuus rakentaa niitä tavallisiakin vuokra-asuntoja.

Minne mahtuvat enää paikallisesta vankilasta vapautettavat vangitkaan kun muidenkin toimijoiden (esim VVO) ovat jo täynnä. Ja kaupunkihan ne VVOnkin asukkaat hyväksyy ja on tietty alkanut sijoittaa niihin omia ongelma-asiakkaitaan. Se jos mikä näkyy ja kuuluu myös ympäristössä.

Äänestä

mitenkäs on käynyt

Äänestä
  • On uusi kaupunginjohtaja ja uudet tuulet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huristaa kirjoitti:

missä viipyy Peltosaaren uudet uljaat rakennukset, niitähän on jo monet kerrat luvattu..

Missä viipyy vanhan Sokokse tilalle uus asuintalo.

Missä viipyy Prisman laajennus.

Taitaa kehitys kulkea Riuihimäen ohi kuin pendoliinot...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu