vakuutusyhtiölääkärit

viaton_

Työkyvyttömyyseläkkeelle pääsy on melko vaikeaa, jos on työtön ja/tai tehdyn työelämän eläkekertymä on pieni. Niin työeläkeyhtiö kuin Kelakin pallottelevat hakijaa edestakaisin, koska kumpikaan instanssi ei halua ottaa vetovastuuta eikä pitää huono-osaisen puolta. Kela sysää eläkevastuun työeläkeyhtiölle, koska ei tahdo olla maksaja loppupelissä. Eläkeyhtiö vähättelee hakijaa ja myös B-lausuntojen antavia lääkäreitä, ja hylkää hakemuksen toistuvasti.
Tästä on tilastotietoa, työtön työkyvyttömyyseläkkeen hakija on kaikista huonoimmassa asemassa näissä käsittelyissä.

Onko niin, että hyväosaiset ja -palkkaiset vakuutuslääkärit edustavat kokoomuksen linjaa? He katsovat työttömyyden olevan hakijan vika ja työkyvyttömyyden olevan vain sen seuraus?
Jos kokoomuksen sosiaalipolitiikka kohdentuu aina vähävaraisten riistoon, tässäkö on syy niin monen työkyvyttömyyshakemuksen hylkyyn???
Kuka valvoo vakuutuslääkärien puolueettomuutta?

4

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vammautunut

      tuohon olen joutunut ja kyseinen työttömyyskään ei ole ollut oma valinta vaan se on johtunut monista eritekijöistä ja sekään ei kiinnosta ketään vaikka kuinka selität asian,olet vain hylkiö ja paska luuseri näin olen asian ymmärtänyt,päähän potkitaan joka suunnasta välittämättä seurauksista,pientä kiusataan ja kärsivällisyyttä testataan,,vamman tuomia haittoja on paljon puhumattakaan muista sairauksista mutta mikään ei riitä ja joudun myös taistelemaan oikeuksistani enemmän,koska Venäläissyntyinen lääkäri ei hoitanut asioitani oikein ja syyhän on potilaan,ei lääkärin ,eikä heidän palkanneen kunnan mutta näitä osaamattomia kenties tekaistuilla lääkärinpapereilla palkataan vaan lisää tänne sotkemaan asioita ja kun teet valituksen näistä nii tiedät tehneesi sen,eivät kestä arvostelua vaikka moni lääkäri on myöntänyt hoitovirheen tapahtuneen!

      • kaiken_yrittänyt

        Eikä työttömyyskään enää ole sellainen mitä voidaan katsoa kuin halpaa makkaraa koska työelämä on sellaista, että kuka vain voi saada kenkään olet duunari tai johtaja. Se ei katso asemaa työelämässä. Koko ajan ajetaan alas toimintaa ja uusia työttömiä tulee. Sekin alkaa olla menneen ajan maailmaa jossa työtöntä voidaan katsoa toisen luokan kansalaisena. Nykyään enemmän on ihmeellistä se jos saa olla töissä vaikka jotkut puhuukin, että täytyy mennä töihin. Toisaalta kun itse työelämästä pois jouduin terveydentilan takia työpaikan irtisanomana ehkä helpommin vaadin täydellistä suoritusta niiltä jotka vielä töissä saavat olla ja ehkäpä tietynlaista vihaakin tunnen niitä kohtaan jotka ovat töissä etenkin jos he tekevät työnsä huonommin kuin mitä itse olisin tehnyt jos olisin saanut olla töissä. Itse en ainakaan omalle työttömäksi joutumiselle voinut mitään ja sairaudet periytyvää laatua joten ja kipuja voidaan lievittää lääkityksillä mutta nekään ei aina auta. Fyysisiin kipuihin sisältyy migreeni.


    • JummiJammi1234

      Ei-eläkeläisen asumistuki on suurempi kuin eläkeläisen. Eli kannattaa pysyä ei-eläkeläisenä viimeiseen asti.

    • Onseäijäonsekova

      On se Äijä, on se kova.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7805
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5901
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5380
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5283
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4622
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2333
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1216
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1175
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1026
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      974
    Aihe