olen tekemässä koulutyötä aiheesta pakkohoito. olisin kiitollinen jos saisin tietooni hyvien sivujen osoitteita josta voisi etsiä tietoa sekä tietysti kiitollinen teidän omista mielipiteistänne koskien aihetta.
pakkohoito
minde
7574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
alan expertit: http://www.klinikka.fi
saavutus: http://poetry.rotten.com/autrain/
Mielipiteeseen selvennyksenä, että harvoin pakkohoidon perusteet täyttyvät siten kun laki asian määrittelee ja vaikkakin perusteet täyttyisivät tulkittuna, niin käteen jää tehtävien priorisointi (arvojärjestys). Kaduilla makoilee siis pahemmin oirehtelevia jota sairaalassa.
Milenterveyslaki sanelee mm. lääkärintarkastuksen ja perustellun syyn toteamiseen lähetettä sairaalaan kirjoittavalta lääkäriltä. Lääkärin tarkastusta ei monestikkaan tehdä ja perusteltua syytä ei ole olemassa taikka tuoda esille. Potilaalle asia tulee monesti ilman varoitusta poliisien kolkuttaessa ovelle.
Ongelman ydin on siinä, että kun hoitokriteerit hoidettujen osalta ei täyty ja oikeasti sairaat jäävät kadulle, niin sairaat saavat mellastaa ja hoidettu joutuu toipumaan pitkään kokemastaan.
Lisätään vielä sairaalahoidosta, että normaalisti esim. fyysisen sairaudenhoidon jälkeen sairaalahoitoa ei jatketa kuin välttämättömimmän ajan jonka jälkeen potilas kotiutetaan. Psykiatrisessa sairaalassa makoilevat ihmniset eivät juuri koskaan täytä sairauden tunnusmerkkejä saati ole välttämättömän hoidon tarpeessa. Sairaalassa ei tehdä muuta kuin syödään, nukutaan ja epätoivoisesti pyritään kuluttamaan aika, joka normaalisti esim. kotiolosuhteissa kuluu normaalin elämisen merkeissä. Sairaalassa normaalia elämää ei ole. Sairaalat muistuttavat säännöillään, kielloillaan ja uhkakuvillaan esim. luvattomasta poistumisesta sairaala-alueelta keskitysleiriä.
Psykitrisessa sairaalassa ei ole mitään sairaalaan viittavaa.
Lisätään vielä päämääristä. Sairaalahoidon päämäärät voivat olla esim. aikuisen johdattelua tiettyyn elämäntapaan taikka rangaistus epämiellyttävästä käytöksestä taikka toimintatavasta. Normaalisti laki sanelee sen mitä saa tehdä ja mitä ei. Sairaalahoitoa ei saisi käyttää rangaistuksena ilman tuomioistuimen päätöstä vaikkakin näin menetellään. Laki määrittelee myös sen, että koska ihminen on aikuinen ja oikeutettu omavalintaiseen elämään. Sairaalaa käytettään myös näiltäosin mielivaltaisuuksien toteuttamiseen. Sairaalassa voidaan painostaa esim. vapaaehtoisen koulutuksen hankintaan ja kokemuksella voin kertoa miten esim. työttömyyttä käsitellään sairautena. Psykologin suusta sanottuna "olet työtön omasta syystä ja työttömyyttä ei sallita, mutta kouluttautuminen sallitaan".
Lisätään vielä näkökantaa. Joku on joskus rinnastanut psykiatrista sairaalaa esim. armeijan käyntiin. Tämä antaa kuvan siitä kurista jota halutaan ylläpitää, mutta armeijan sairaalan erona on se, että armejassa asiat tapahtuvat puolittain huumorilla lain määrämällä tavalla oikein. Sairaalakäytännössä asiat tapahtuvat puolittan huumorilla laittomin keinoin päin persettä.
Mikäli yksityishenkilö aiheuttaa vahinkoa, niin ihminen joutuu tekosistaan vastuuseeen ja korvausvelvolliseksi, mutta mikäli esim. terveydenhuolto tekee laittomuuksiaan ja aiheuttaa vahinkoa, niin heitä ei saa vastuuseen saati korvausvelvolliseksi. Tämän johdosta ihmisen elämänlaatu heikkenee mahdollisuudet edistää omia asioita asiallisella tavalla heikkenee.
Mikäli yksityisihmistä pommitetaan laittomuuksilla kerta toisen jälkeen, on selvää että pidemmällä tähtäimellä oikeat perusteet sairaalahoidolle täyttyvät. Itse pitäisin hoidon päämääränä pitää ihmiset ulkona sairaalasta, mutta käytäntö on osoittanut, että psykiatrisen sairaalan päämääränä on pitää asiakkaat sairaalassa sisällä.
Vilkaise, onko tämä etsimiäsi:
"Lääkäri ja lainsäädäntö: Lääkäri ja tahdosta riippumaton psykiatrinen hoito", http://www.laakariliitto.fi/julkaisut/laki/8.html .
Aake
n.40v sukulaismieheni on uhannut henkeäni noin vuoden pääosin puhelimitse. hän on myös soittanut yli 50v äidilleni uhaten tappaa minut, useammin kuin kerran. hän on uhannut tappaa 3 kaveriani.hänellä on väkivalta ja ampuma-ase rikoksia taustalla. hän omistaa aseita, joka on myös poliisin tiedossa. hänon pahasti alkoholisoitunut. uhka on todellinen. mutta häntä ei saada hoitoon. poliisi on ilmaissut halukkuutensa hänen hoitoonsaamisessa selvästi. mutta tilanteelle ei tunnuta saavan mitään. näinkö tämä yhteiskunta pyörii! ihmettelen vaan kuka kuolee ennen kuin homma saadaan päätökseen.