Vuotava hemmetin akvaario

Karmaiskeetakaisin

Voi hohhoijaa! Tiedän, että näitä vuotavaa akvaariota koskevia keskusteluja tulee aika ajoin, mutta nyt on vaan pakko itsekin avautua!

Ehkä noin kuukausi sitten hankittiin meille vihdoin ja viimein pieni, 60l akvaario. Kaikki mennyt tähän saakka hienosti. Asukkaat on kotiutuneet, ei leväongelmia, kasvit kukoistaa... Aikaa ja rahaa olen käyttänyt tosin myös aika paljon. Olen ihan typeryyksissäni jopa mennyt muille kehumaan, miten kivasti olen onnistunut. Se oli selkeästi virhe! Eilen huomasin, että akvaarion alareunassa, lähes ympäri koko akvan, on kosteutta. Ei mitään loroloro vuotoa, mutta pientä tihkutusta vallan varmasti. Järjetön paniikki iski tietysti ensiksi: pyyhin reunan kuivaksi, vedin henkeä ja päätin odottaa seuraavaan päivään, josko vain kuvittelin vuodon.

No eipä mitä! Kosteus on palannut akvaarion reunoille ja harmitus on hirveä! Luin jo ohjeita uuden silikonin laittoon enkä voi uskoa, että joudun sellaiseen hommaan! MINÄ!? En minä osaa!! Enkä tietysti omista yhtään 10l isompaa ämpäriäkään, johon kalat laittaa evakkoon. Saati että sitten löytäisin, ainakaan helposti, oikean silikonin! Voi luoja sentään!

Ihan uskomatonta ja epistä ja nyyhkistä! Ja parasta on, etten nyt ainakaan tänään tai huomenna pysty tekemään asialle mitään! Kohta varmaan uiskennellaan täällä kalojen vedessä itekin...

Semmosta. Huoh... Jos jollain on antaa hyviä vinkkejä tähän tilanteeseen, vertaistukea tai ihan mitä vaan, niin otetaan vastaan!

5

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jsdfjsdfjis

      Noin pientä 60l akvaariota ei kannata käytettynä ostaa ellei saa todella uuden veroista. Eikä tuon kokoiseen kannata silikoneja vaihtaa jos epäilee omia taitoja. Uuden 60l akvaarion saa 40€. Silikonit maksaa jo melkein tuon verran. Haet 40€ uuden akvaarion ja siirrät kaiken vanhasta akvaariosta siihen.
      http://www.akvaariokauppa.fi/new/product_details.php?p=972

      • monniska

        Kannatetaan!
        Kaikki vaan uuteen akvaan, suosittelen myös tetran safe starttia käyttämään alkuun.
        Täälläkin on kerran akva hajonnut. Otan osaa ja tiedän keljutuksen tunteen...


    • uhuhuhu

      Karmaiskeetakaisin miltäs se kuullostaisi jos hakisit muutamalla kympillä uuden akvaarion ja unohtaisit silikonien vaihdon?

    • Karmaiskeetakaisin

      Kiitos vastauksista! Kyseessähän siis ON uusi akvaario, tai melko uusi. En ole käytettynä osatanut sitä.

      Mutta ongelma siis ratkesi jotenkin maagisesti itsestään! En tosiaan olis sille mitään ehtinytkään heti tehdä, joten ajattelin, että saa nyt olla jonkun aikaa, kun ei enempää vuotele. Siinä sitten muutaman päivän ajan tihkui vettä sieltä alasaumoista tai jostain, ja nyt se on totaalisesti loppunut! Toivottavasti ei alakaan uudestaan! Nyt vaan akvan vesi on yhtä äkkiä muuttunut rusehtavaksi... mutta se on sitten toinen ongelma..

      Kiitoksia kaikille ja iloa harrastuksen parissa :)!

    • Vrhrhegdhd

      Vie akvaario sinne mistä ostit sen. Uudella akvaariolla on takuu ei niihin tarvitse itse silikoneja vaihtaa jos vuotavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe