MIKÄ REHU ?

piupauppee

reilu puoli vuotta sitten mulla oli eräs huonekasvi joka rupes yhtäkkiä vain kasvamaan, mutta samalla tiputtelemaan lehtiä juurta myöten. sen aiemmin kuiva varsi rupesi vetistymään, kuten tässä kuvassa: http://aijaa.com/ijN3Xi (kuvassa tiputtanut jo suurimmanosan oksistakin)

no mutta loppujen lopuksi leikkelin oksat talteen ja nyt ne ovat kaikki vesilasissa juurtumassa.
tässä kuvassa on jo yksi varsin virkeä yksilö ollut mullissa pari kuukautta: http://aijaa.com/0D1A57

kertoisiko/tietäisikö joku mikä kasvi tämä oikein on? en muista mistä olen sen alunperin hankkinut mutta.... ihmetytti myös tuo äkkiseltään kuoleminenkin.

ps. en ole mikään kummoinen kasviharrastaja, eli en tiedä mitään.

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvasta päätellen se on joku mehikasveihin kuuluva, joku sanoo sitä "rahapuuksi", koska lehdet ovat kuin kolikoita. Pärjää vähällä kastelulla ja hiekkapitoisella mullalla.Tutkaile netissä tai kirjastossa lisää.

    • puutarhamummo

      Rahapuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      102
      6325
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3637
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      182
      2328
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      238
      2169
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      182
      1858
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      292
      1665
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1385
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1144
    9. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      121
      1110
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1090
    Aihe