Teini-äidit

Olenkosmonautti

En nyt aio kritisoida pelkästään teini-äitejä vaan ihan kaikkia jotka tekevät lapsia erittäin nuorena.

Miksi te teette lapsia niin nuorena teillähän on koko elämä aikaa niitä tehdä. Eikö nuoruus vuodet voisi viettää vaikka pitämällä hauskaa eikä vaippoja vaihtamalla.

10

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • weoi

      Saat sinä kritisoida, jos haluat. Ei se taida kenenkään elämään vaikuttaa.

      • no ei ei en kumminkaan nyt jaksa kun on niin henkisesti lihava


      • eiolepakko
        Olenkosmonautti kirjoitti:

        no ei ei en kumminkaan nyt jaksa kun on niin henkisesti lihava

        No ei ole pakko kritisoida, jos kokee olevansa lihava.


      • eiolepakko kirjoitti:

        No ei ole pakko kritisoida, jos kokee olevansa lihava.

        Pitäähän sitä olla pikkusen pläski vai miten se oli


      • eisehaittaa
        Olenkosmonautti kirjoitti:

        Pitäähän sitä olla pikkusen pläski vai miten se oli

        Saat sinä olla pläski jos haluat.


    • Nuoriäiti

      Ei se vaippojen vaihto nyt niin kamalaa ole :P

      • No ei mutta itse en ainakaan sitä ihan nuorena aloittaisi kun sitä voisi tehdä kaikke muuta kivaa


      • Fgccccc
        Olenkosmonautti kirjoitti:

        No ei mutta itse en ainakaan sitä ihan nuorena aloittaisi kun sitä voisi tehdä kaikke muuta kivaa

        Juu ei vaippojen vaihdossa hirveästi elämäneväikseen saa. Lapset hankkii nuorena, niin elämä oli sitten siinä. Vähällä kokemuksella pitää valinnat tehdä.


    • RikkaSilmässä

      Jos joku kärsii teiniäitiydestä, niin teiniäiti itse. Jokainen saa tehdä omasta elämästään niin vaikean kuin haluaa, ei se muille kuulu. Toki teiniäiti tarvitsee tukea muilta ihmisiltä. Toisaalta me jokainen tarvitsemme sitä jossain kohdassa. Ehkä teiniäiti auttaa taas vuorostaan vaikka omaa äitiään sitten kun tämä on vanha.

      Lapsesta on iloa. Silti sen voi hankkia vasta aikuisena: iloa on edelleen sama määrä ja muuten kaikki on paljon helpompaa. Tämä varoitus menee teinivanhemmiksi haluaville, taas ne, joilla jo on lapsi saavat pärjätä parhaansa mukaan. Ei sitä lasta voi takaisin kohtuukaan tunkea.

      Varmasti sinulla aloittaja on omassakin elämässäsi parantamisen varaa. Niin on minullakin. Siksi voimme keskittyä siihen ja antaa teiniäitien keskittyä omaansa.

    • Muovailuvaha-

      Suomessa on koettu sotia ja nämä roolit on sodan jälkeisiä hulluja jäänteitä. Silloinhan piti siittää uusia kansalaisia sodissa kuolleiden tilalle, ja lapsen isä oli naapurissa asuva Pekka -serkku. Ei siis kannata ihmetellä suomalaisia kansantauteja; hulluus, juoppous, depressio jne. Nykyaikana pitää tajuta, että lapset pitää hankkia vakaaseen elämään ja joskus 30 - 40v välissä ja geneettisesti mahdollisimman kaukaa itsestä pitää kumppanin olla.

      Miksi siis ei voisi panostaa parisuhteen ja elämän rakentamiseen ja sitten hankkia lapsia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      82
      4404
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2948
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2557
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2489
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2228
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2180
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2068
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      2018
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1995
    Aihe