George Harrison ja "säälipisteet"

YammaYamma

Harrisonin Yrjö oli ihan OK ihmisenä, ei epäilystä. Huumorintajuinen. Terävä, no bullshit -tyyppi. Toisaalta sielullinenkin. Ymmärsi henkimaailman juttujen päälle.

Mutta entä Harrison muusikkona ja lauluntekijänä? Siis oikeasti. George oppi (auttavasti) soittamaan sooloja vasta 60-luvun lopulla. Improvisoimaan ei oppinut koskaan. Vertailkaa, ei nyt sentään Hendrixiin ja Claptoniin ym. suuriin kitarasankareihin, mutta saman aikakauden "vastaavampiin" tapauksiin kuten Richards, Townshend, Krieger tai jopa Dave Davies. Tai Jorma Kaukonen, heh... Paul McCartneykin oli paljon parempi soolokitaristi kuin Harrison! Kuunnelkaa vaikka Taxmanin soolo todisteeksi.

Ja entäs ne biisit sitten... No joo, Something on klassikko, ehkä While My Guitar Gently Weeps myös, mutta historia on täynnä näitä yhden/kahden hitin ihmeitä. Something on ehkä Harrisonin... Holvikirkko? En ole koskaan jaksanut kuunnella edes All Things Must Pass -levyä alusta loppuun. Boring boring boring. Myönnettäköön varhaisemmista että Piggies on hauska ja sellaisissa simppeleissä kappaleissa kuin Old Brown Shoe on tiettyä potkua. George joutui Lennonin, McCartneyn ja George Martinin edessä vähän skarppaamaan? Soolouran myötä taso romahti. Suurin hitti My Sweet Lord oli suora plagiaatti vanhemmasta hitistä... Kertoo paljon.

Käsi sydämellä nyt: kuka oikeasti arvostaisi Harrisonia soittajana ja säveltäjänä, ellei George olisi ollut 1) maailman myydyimmän bändin kahdesta "vähäisemmästä jäsenestä" toinen, 2) noin ylipäänsä aika hyvä tyyppi?

2

497

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhaliitto

      -oot aika pihalla, mut siihen sulla on täysi oikeus....:)

    • Anonyymi

      All Things Must Pass levy olisi ollut todella hyvä jos se olisi karsittu yhden levyn pituiseksi. Nyt siellä on useampi hyvä kappale mutta liikaa täytekappaleita.
      Kuten on sanottu, Harrison olisi voinut ammentaa tämän levyn kappaleista kaikille 70 luvun levytyksille materiaalia. Taso olisi pitänyt pitkään eikä olisi tarvinnut stressata niin paljon uusien kappaleiden tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe