Mikä lääke helpotti aurinkoihottuman kutinaa?
Aurinkoihottuma?
xxx
31457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
helpotti Atarax(ei muu antihistamiini)minulle apteekissa sek.voide,jossa mm.mentholia,kortisonia,tulehd.rauh.lääk(reseptillä!!),lääkityksenä minulla on joka kevät aloitettava Heliopar (kyllä,se sama lääke jota otetaan kun mennään malariaseudulle,sen indikaatioihin kuuluu mm. aurinkoihottuma).
Miten se vaikuttaa, olen itse kärsinyt aurinkoihottumasta jo vuosia,on tosi pahana ollut, kukaan ei ole puhunut tästä lääkkeestä? Hoidoksi on aina vain atarax kortisonivoide ja antibiootit..ps. viimekesäinen on vieläkin päällä,infektioitui jälleen tosi pahasti.
Itse "kärsin" aikoinaan aurinkoihottumasta. Kunnes ihotautilääkäri suositteli minua kokeilemaan solariumia. Minulla oli aina aurinkoihottumaa käsissä ja jaloissa. Käyn nykyään joka kevät aina ennen kuin aurinko alkaa paistamaan niin 10 x solariumissa. Siis kerran viikossa 10 viikon ajan. Aloitan sen suunnilleen helmikuun aikoihin, jolloin solarium "päättyy" huhtikuun lopulla / toukokuun alussa. Enkä ole sen jälkeen kärsinyt aurinko ihottumasta. Iho saa ns. siedätyshoitoa. Etuna on myös että kesän alkaessa on kaunis rusketuskin samalla :-)