Mitä opiskelette?
Tarjoaako opiskelijajärjestöt liikuntamahdollisuuksia, kuten vaikka jalkapallojoukkuetta yms?
Onko samanlaisia bileitä ku muilla? Sopiiko teidän joukkoon viimesen muodin mukaan pukeutuvat nuorukaiset, millä on koulun lisäksi muutaki elämää?
Älkää ottako loukkauksena! Yliopistotutustumisissa vaan vähän jäi sellainen "hiljainen" ja sisäänpäin kääntyny kuva ihmisistä :(
Tarjoaako opiskelijajärjestöt liikuntamahdollisuuksia, kuten vaikka jalkapallojoukkuetta yms?
Onko samanlaisia bileitä ku muilla? Sopiiko teidän joukkoon viimesen muodin mukaan pukeutuvat nuorukaiset, millä on koulun lisäksi muutaki elämää?
Älkää ottako loukkauksena! Yliopistotutustumisissa vaan vähän jäi sellainen "hiljainen" ja sisäänpäin kääntyny kuva ihmisistä :(
Vastaukset 6
Vanhimmat
Humanistiopiskelijoille tiheät bileet ja viimeisen muodin mukaiset vetimet ei todellakaan ole kaikkein keskeisintä.
Humanistisessa tiedekunnassa ollaan aika itsenäisiä, opiskellaan kukin omia opintoja eri aineyhdistelmillä.
Jos pinnalliset arvot, teinihulina ja itsetehostus ovat sinulle tärkeitä, mene ammattikorkeaan. Yliopistossa ei keskitytä sellaiseen, paitsi ihan alussa jotkut, kunnes huomaavat, mikä on pelin henki.
Eli ei urheilua? :D mukavaa kun suhtaudut muotia seuraaviin noin avarakatseisesti :D
Eihän humanistinen tdk mikään urheiluseura ole. Ne ovat erikseen. Toki humanistien joukossa voi silti olla hyvin liikunnallisia tyyppejä. Eivätkä muutkaan humanistit liikuntaa halveksi, vaikkei se humanistin ensimmäinen päämäärä juuri olekaan. Ylioppilaskunta järjestää liikuntaohjelmaa, johon voi osallistua tiedekuntaan katsomatta.
Muodissa mukana pysyminen vaatii jonkin verran rahaa. Siihen opiskelijan talous asettaa tiukat rajat. Kenellä on äveriäät vanhemmat, jotka kustantavat lystin, voivat panostaa muotiin enemmän, jos se on tärkeää. Yleensä humanistin focus on kuitenkin kestävämmissä asioissa.
Tämä kommentti on kultaa. Se, että tiedekunta ei järjestä tietynlaista ohjelmaa ei tarkoita, ettei siitä kiinnostuneita opiskelijoita ole. Itse harrastan koripalloa.
Mitä haluaisit opiskella humanistisessa tiedekunnassa? Tämä on oleellinen kysymys. Kaikki muu kuten urheilu, bileet ja muoti ovat suunnilleen samat kaikkien tiedekuntien opiskelijoille, vieläpä muillekin kuin kuin opiskelijoille. Jotenkin arvomaailmasi saattaa olla ristiriidassa sen kanssa, mitä humanistinen tiedekunta ja yliopisto yleensäkin edustaa.
Vielä toinen kysymys: Kun sinulla on muutakin elämää kuin koulu, eikö se muu elämä sitten hoideta muualla kuin koulussa? Mieti, miksi haluat urheilla yliopistossa, miksi haluat bilettää yliopistossa, miksi haluat keikaroida muodikkuudella yliopistossa. Voisiko nuo hommat hoitua helpommin muualla, kun kerran ne ovat sinulle ykkösasioita?
Kyllä amk:ssakin ihan opiskellaan :D käytännön työtä ja harjoitteita on pikkasen yli puolet ajasta ainakin miun alalla