Hevonen sopii parhaiten voileivän päälle

Metukkaa

Hevosenliha on todella hyvää. Nälkä tässä tulee.

13

247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fyilf

      no, kyllähän siitä jotkut tykkää. periaatteessa voisimme sanoa samaa lehmiä ratsastaville lehmien syömisestä. hevoset ovat eläimiä.

      mutta kuiteskin, luoja sentään, paljon muutakin! ne ovat upeita, viisaita eläimiä jotka voivat tuntea rakkautta ja luottamusta kuten mekin. ne pysytvät äärimmäisiin asioihin, ja voivat antaa anteeks paljon paremmin kuin ihmiset.

      joten mieti, kuuluuko hevonen tosiaan leivän päälle? tuo on mielesyäni aika ennakkoluuloista. kannattaa tutustua hevosiin ja oppia niistä asioita.

      lohduttaa kuitenkin tässä tapauksessa sentään se, että yleensä vain sairaita tai vanhoja hevosia teurastetaan.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa sairaat/loukkautuneet voi mennä teuraaksi mut terveet voi myös mut siinä ei ole JÄRKEE. Mennään siihen asiaan, hevoset ei kuulu leivän päälle ne on ihania. Itellä on oma heppa ja kun sain hänet niin meni abaut puol vuotta niin tajusin et hevoset vie tressin pois ja tuo vaan iloa. Tietenki onha hevonen ihan hyvääkin mut ite vihaan hevosen lihaa SE ON KAUHEEN PAHAA. Mutta jotku tykkää se on mielipide asia. Mut minun mielestä heppa ei kuulu leivän päälle!


    • heppahullu14

      miten voit kirjoittaa noin?!! hevoset parhaimillaan ratsastussessa eikä mitä tahansa heppoja pistetä leivän päälle.!!

      • Anonyymi

        No kai ihmiset saa ilmaista mielipiteensä? Hevoset, kuten useammat muutkin eläimet, maistuu oikeesti hyvältä. Kai sitä saa rakastaa eläimiä ihan omalla tavallaan!!


    • ponuttajajaajaja

      Idiootti!

      • heppahullu14

        tuo oli törkeetä sä niin ku nettikiusasit mua!


    • Anonyymi

      Kyllä hevoset kuuluu leivälle melkeen kun. Ruualla leikkis ku niillä ratsastetaa eikö äidit opettanu tapoja

    • Olen huomannut että yleensä juuri tällaiset henkilöt jotka tällaista kekstiä kirjoittavat tai puhuvat ovat ihmisiä jotka eivät ole koskaan edes tutustuneet hevosiin vaan pelkäävät niitä ja raukkamaisina henkilöinä purkavat pelkoaan tuollaisen paskan jauhamiseen ikään kuin se oliski kovinki upeata ja sinuna miettisin että etenkin ilman suomenhevosta et itse välttämättä olisi siinä juuri tuollaisena kuin olet tai jos ollenkaan...

      • Tekstiä*


      • Anonyymi

        Niin, tai sitten he ovat ihan oikeasti tuota mieltä ja sä vaan et kestä sitä että joku on sun kanssa erimieltä?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niin, tai sitten he ovat ihan oikeasti tuota mieltä ja sä vaan et kestä sitä että joku on sun kanssa erimieltä?

        Kestän kyllä ja syön kyllä itsekkin hevosta ihan ilman mitään mutinoita, mutta olen aivan liian kauan kuullut tuota samaa puhetta ETENKIN mies puolisilta ystäviltäni ja loppujen lopuksi heKIN ovat vain kammonneet hevosia :D


        Mutta en kyllä ymmärrä miksi juuri hevoset eikä vaikka lehmät tai lampaat tai jotkin muut joista voisi yhtälailla kiistellä( tai en ole ainakaan kuullut)


    • Anonyymi

      Mä maistoin hevosen lihaa muutama päivä sitten eräässä raflassa. Oli kyllä oikeesti hyvämakuista. Mun mielestä hevosia pitäs kasvattaa enemmän ihan elintarvikkeeksi vai miten se sanotaan. Saatas sillee hinnat alas

    • Anonyymi

      Hevosen liha on muuten oikeasti tosi hyvää, en ymmärrä miksi sen syömistä kammoksutaan, ei hevosten syöminen sen kummempaa ole kuin minkään muunkaan tuotantoeläimen(vaikka hevosta useimmat pitävätkin enemmän harraste-eläimenä lasketaan se silti tuotantoeläimiin). Lapsesta asti olen hevosten kanssa touhunnut mutta en siltikään näe yhtään mitään pahaa siinä että hevosta syödään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5137
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      25
      3460
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2818
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      8
      1959
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      260
      1441
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1372
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1356
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1068
    Aihe