Aprillaankohan huomenna?

Tulee vaan paikkakunnan lehti, Sanoma Oy;n omistama. Se vois jutun laittaa. Mutta kun päivän tietää, kukapa siihen uskoisi.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mettäpolku1000

      Meillä oli niin taitavasti kirjoitettu tapaus sattunut, että olihan sitä lähdettävä katsomaan. Eräs mies keksi kysyä mikähän päivä se on tänään.
      Vähän nolotti, mutta joku ärsyyntynyt kirjoitti nimettömänä yleisön osastoon pahasta harhautuksesta. Joku meteori oli tippunut yöllä muka pellolle.

      Enää en lähde katsomaan vaikka kokonainen ufolaivasto olisi parkissa naapurilähiössä.

    • Turun Sanomien aprillijuttu 1.4.2015 otsikolla Unitallentimista tekijänoikeuskiista.
      Unien tallennus tapahtuu hieman kännyä suuremmalla laitteella, joka yhdistetään nukkujan päähän 20 elektronilla. Laitteen saa kotiin muutamalla kympillä. Liikkeessä tiedosto puretaan ja asiakas saa sen mukaansa dvd- tai bluray-levylle tai muistitikulle.
      Menetelmä kehitettiin alunperin pedofiilien seulontaan Yhdysvaltain vankiloissa. Nyttemmin siitä on kiinnostunut viihdeteollisuus ja siitä nämä tekijänoikeuskiistat.
      Unilataamo toimii pääsponsorina tänään 9 - 15 järjestettävässä hyväntekeväisyystapahtumassa. Tallentimien lisäksi on tarjolla eturivin artisteja ja lopuksi vielä Miss märkäburkha-kisojen alkukarsinta. (tuo viimeinen on mielestäni hieman hmmm.)

      • Lehdet eivät kirjoittaneet meillä aprillijuttua. Eräs päivän lehtijutuista kertoi, että kukkivat sinivuokot kuolevat oltuaan päivän pienen takatalven alla.
        Sipulikukkien idut tai lumikellojen kukat eivät ole moksiskaan. Kaikki tämä vasta satanut lumi ei olle sulanut vieläkään aikeilta paikoilta.
        Meteologi sanoi tätä maaliskuun viimeistä pyryä takatalven tunnelmaksi, koska vasta oli maaliskuu.
        Peltiä kuitenkin liikenteessä ruttaantui kun kesärenkailla oltiin liikenteessä.


    • Ramoona_

      Iltalehden sivuilla kävin netissä, ja siellä kerrottiin tämänvuotisista aprillipiloista. Veikkaus on ilmoittanut vetävänsä tuen pois , joten Suomen jääkiekkojoukkue joutuu jäämään pois Tsekin MM-kisoista. Ministeri Haglundin suulla tämä oli sanottu, mutta en löytänyt tätä ainakaan Hesarista. Aamulehti aprillaa kertomalla, että poliisi lähettää 250 poliisilokkia valvomaan järjestystä.

      Peruspolokilla on varusteenaan videokamera ja Virve-puhelin. Poliisin miekkatunnus erottaa polokin valepolokista. Vatipolokki, eli vaativien tilanteiden poliisilokki, voidaan varustaa lisäksi etälamauttimella, kaasusumuttimella ja hapansilakalla.

      Polokkitoiminnasta vastaava ylitarkastaja Hannes Astalo Poliisihallituksesta toteaa, että linnut maastoutuvat erinomaisen hyvin suomalaiseen luontoon.

    • jakolasku

      Keski-Uusimaa lehdestä....

      Järvenpään uimahallissa voi uida yläosattomissa lisämaksusta.
      #Jokaisesta yläosattomissa uidusta kilometristä Järvenpään kaupungin liikuntapalvelut lahjoittaa 13 senttiä Järvenpään kodittomien kissojen virkistysrahastoon#.
      Tämä oli jutun loppuosa.

      • cöpenick

        Olisi liian julmaa höynäyttää kertomalla aprillipäivänä somessa, että erittäin harvinainen tundrakurppiainen siellä ja siellä. Tuhannet lähtisivät sinne ajamaan.


      • jakolasku

        Parempi vaan että kissojen virkistysrahasto karttuu muutamilla puolialaston uinneilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2757
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      304
      2693
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      47
      2361
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1424
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1132
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1106
    7. 57
      822
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      803
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      719
    10. 55
      712
    Aihe